Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

66 makale bulunmakatadır

KUŞÇUBAŞI EŞREF-8

08:00 - 10 Eylül 2020

+A

-A

Okunma: 367

                   İtalyanlar Trablusgarp’ı işgal etmiştir.Talat bey içişleri bakanıdır. Trablusgarp hakkında hükümet imkansızlıklar   nedeni ile yapılacak bir şey olmadığını düşünmektedir.  Enver bey Eşref Bey’i de yanına alarak  İttihat ve Terakkinin Nuru Osmaniye’deki  merkezinde o sırada içişleri bakanı olan Talat bey ve  partinin genel sekreteri   Halil MENTEŞ ile bir görüşme yapar. Durum ümitsizdir. Talat bey’in, “Sen  bir sonuç düşünebiliyor musun”  sorusuna Enver Bey, hiç tereddüt etmeden cevap verir: “ Ben  ve arkadaşlarım sizin gibi düşünmüyoruz. Bu vatan parçası, ona bağlı olanlar hayatta nefes aldıkça, elerli tuttukça ve  atacak kurşun da varsa, utanç içinde terk edilemez. Biz Trablusgarb’ı Türk Ordusunun  şeref ve haysiyet sahibi  mensupları olarak  sonuna kadar savunacağız. Sizden de hükümet olarak beklediğimiz, bize engel olmamanızdır.İşte o kadar…”
                    Talat bey cevap verir: “ Yani  şimdi sen ve arkadaşların bir haysiyet ve şeref davasına gireceksiniz , bizler de senin ve arkadaşlarının   ayaklarına çelme takacağız öylemi?“
                Eşref Bey hemen atılır:  “ Hayır öyle değil.. Bizim istediğimiz daha da basit. Bizi serbest bırakın ve hükümet olarak  girişeceğimiz mücadelenin  önüne çıkmayın.İsterseniz bize eşkıya deyin, haydut deyin, ordudan kovun, rütbelerimizi alın; fakat Trablusgarp’a gidip  orada namus ve şereflerini  yüzyıllardır bize emanet etmiş  olanların bu masum duygularını, siyasi düşüncelerle mahvetmeyin.”
                   Talat bey : “Biz bu işe hayır mı ? diyeceğiz.
                  Eşref Bey; “ Yanlış anlaşılıyor efendim… Hayır demezsiniz, biz bunu bilmez miyiz? Fakat araya hükümet hizmeti girince “ aynı kudrette mazeretler ard ardına sıralanır ve resmi mantık,  bir çok örneklerinde olduğu gibi  gerçeği boğar. Daha böyle bir emrivaki ortada yokken, bizler başımızı alıp gitmek istiyoruz. Şerefli başarılar elde edebilirsek hükümetin hareketine kuvvet ve dayanak oluruz. Yok bir şey yapamazsak külfeti kişi olarak üzerimize alıyoruz. Tekrar ediyorum:  O zaman hükümet olarak bizi görevden alır, mahkum edersiniz. Yeter ki biz orada vazifeye başlayıncaya kadar önümüze resmi engeller çıkmış olmasın. Enver Bey’in anlatmak istediği de budur zannederim”.
                       Eşref Bey yaşlı bir adamken dahi  fiziksel karşılaşmalardan imtina etmemiştir. Doktora tezi için 1960’ların başlarında  Eşref’le  röportaj yapmaya giden  Philip STODDARD, Çarpıcı bir hadise aktarır. Eşref’le  Söke’deki çiftlikte bir buluşma ayarlayan Stoddard, çiftliğe vardığında onu bulamamış , kendisine Eşref’in İzmir’de mahkemede olduğu söylenmiştir.Stoddard, Eşref’in peşine düşer ve  eski savaşçıyı  darp suçundan sanık sandalyesinde  yargılanırken bulacağı İzmir adliyesine gider.Müşteki ,Eşref’in kendisini ağır yaraladığını iddia eden bir fayton sürücüsüydü. “Küplere binen” Eşref heyecanlı bir savunma yapıyordu. Tıfıl  ve harem dalkavuğu olarak tanımladığı  şikayetçinin,  kendinsin olay esnasında giymekte olduğu  tığ işi şapkayla dalga geçtiğini söylüyordu. Sataşma karşısında adamı  aracından dışarı fırlatmıştı.Eşref Yargıca şöyle sorar: “Düştüğünde bayılmışsa  elimden ne gelir? Yargıç Eşref hakkındaki davayı düşürür.
                 Bir başka olayda ise İzmir’deki yeni bulvarlardan birinin  yapımında çalışan, kendisinden çok daha genç bir inşaat işçisinden  gördüğü muameleye kızmıştı. Bir süre ağız dalaşından sonra  adamı aniden yolun boyunca uzanan hendeğe devirmişti. Yıldırım hızıyla adamın üstüne çıkmış, ona yumruklar yağdırmış ve talihsiz adamı sonunda yoldan geçenlerin  araya girip ikna etmesiyle  bırakmıştı. Damadına söylediği gibi: “ÖNLEYİCİ EYLEM HEP TERCİHİYDİ”.
 
             
KAYNAKÇA
 
1-YALÇIN KOÇAK-ERTAN ÖZYİĞİT: Batı Trakya Türk Cumhuriyeti.
2-SÜLEYMAN SEFER CİHAN: Balkan Savaşı ve 1913 Batı Trakya Cumhuriyeti
4- ORHAN KOLOĞLU:  Curnalcilikten Teşkilat-ı Mahsusaya
5-ORHAN KOLOĞLU:  Fizan Kabusundan Libya Mücahitliğine
6-BENJAMIN C.FORTNA: Kuşçubaşı Eşref
7-İSMAİL BİLGİN: Zenci Musa
8-HAKAN AKPINAR: Derin Fedailer
9- İSMAİL BİLGİN: Kuşçubaşı Eşref
10- MEHMET KEMAL ERDOĞAN: Kuşçubaşı Eşref Sencer
11-SEMİH NAFİZ TANSU: İki Devrin Perde Arkası Teşkilat-ı Mahsusa
12-ŞÜKRÜ ALTIN: Teşkilat-ı Mahsusa Bir Gizli Teşkilatın Öyküsü
13-İSMET BOZDAĞ: Osmanlının Son kahramanları
14-İLYAS KARA: Yakup Cemil
15- OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ: Kanlı Balkanlar
16-SAMİH NAFİZ TANSU: Madalyonun Tersi
17-SAMİH NAFİZ TANSU:Romanofların Sonu
18-ATA NİRUN: Başaramadık, Oysa Hakkımızdı, Vatanımızdı.
19-CEMAL KUTAY: Garb-i Trakyada İlk Türk Cumhuriyeti
20-Philip H.STODDARD- Teşkilat-ı  Mahsusa
21-İSMAİL BİLGİN- Elveda Balkanlar, Unutulan Vatan
22- FAZLI NECİP-Rumeliyi Neden Kaybettik.
23-HAKAN KAĞAN- Kuşçubaşı Eşref, İmparatorluğun Son Akşamı
24- ALTAY CENGİZER : Adil Hafızanın Işığında Birinci Dünya Savaşına giden yol ve
Osmanlı İmparatorluğunun sonu 
25-NEVZAT KÖSEOĞLU: Şehit Enver Paşa
26-HAKAN KAĞAN: Kuşçubaşı Eşref, İmparatorluğun Son Akşamı
27-İSMAİL BİLGİN: Elveda  Balkanlar, Unutulan Vatan
28-SEMİH NAFİZ TANSU: İki Devrin Perde Arkası, Teşkilat-ı Mahsusa Başkanı Hüsamettin Ertürk.

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku