Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

46 makale bulunmakatadır

KUT-ÜL AMMARE ZAFERİ

08:00 - 27 Nisan 2020

+A

-A

       Sevgili dostlar Arabuluculuk Nedir? İsimli makalemizin devamı yayınlanacaktı. Ancak bu gün günlerden 29 Nisan. Bu yazıyı Halil (KUT) Paşa’nın anısına ayırmak istedim. 29 Nisan bir çoğumuz için bir anlam ifade etmez. Ancak 29 Nisan Layüsel bir tarih değildir. Şanlı tarihimizin şanlı bir zaferidir 29 Nisan.
      Bundan tam 104 yıl önce 29 Nisan 1916 tarihinde Halil paşa Bir İngiliz Ordusunu Kut-ül Ammare’de kıstırır. General Towshend komutasındaki İngilizler Halil( KUT) Paşa komutasındaki birliklerimize teslim olmak zorunda kalır. Teslim için mektupları İngiliz Casus Lawronce götürüp getirir. Hatta Lawronce Halil paşa’ya zor durumda olan birliklerin serbest bırakılması için “BİR MİLYON İNGİLİZ STERLİNİ “ teklif eder. Ancak Halil Paşa bunu kabul etmez. Anlarlar ki Halil Paşa rüşvet alacak karakterde biri değildir. Tekliflerini şöyle değiştirirler: “Devletinizin para sıkıntısı çektiğini biliyoruz. Bu parayı şahsınıza değil devletinize veriyoruz” derler. Ancak Halil Paşa bunu da kabul etmez. Anlarlar ki kendileri için kaçınılmaz son ve yenilgi mutlaktır.Sonunda İngilizler teslim olur.
Halil ( KUT) Paşa Ordusuna, “Arslanlar!” hitabıyla bir bildiri yayınlar ve şu bilgileri verir: “Ordunun gerek Kut karşısında gerekse Kut’u kurtarmak isteyenler karşısında , 350 Subay 10.000 erini şehit verdi.Fakat, buna karşılık bu gün Kut’ta 13 General, 481 Subay ve 13.300 Er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30.000 zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Bu güne Kut Bayramı Adını veriyorum.Ordumun her ferdi, her sene bu günü kutlarken, şehitlerimize Yasinler, Tebarekeler, Fatihalar okusunlar.Şehitlerimiz yüce hayatlarında , göklerde kızıl kanlarla uçarken, gazilerimiz de zaferlerimizle nigahban olsunlar.”
Halil Bey bu zafer ile Paşalığa yükselir. Bu savaş Çanakkale’den sonra 1. Dünya savaşında ki en çetin ve parlak zaferimizdir.
Yenilmez denilen İngilizlerin o tarihlerdeki ender mağlubiyetlerinden birisidir bu.
Halil Paşa’nın ruhu şad olsun.

      29 Nisan ülkemizde uzun yıllar Bayram olarak kutlanmış ancak Türkiye’nin Nato’ya üye olarak alınması ve İngilizlerin ricası ile 1952 yılında kaldırılmış ve Kut-ül Ammare’ye ilişkin bilgiler bu tarihten sonra tarih kitaplarından çıkartılmıştır.
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku