Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

118 makale bulunmakatadır

MUSTAFA SAGİR-1 (MUSTAFA KEMAL’E SUİKASTİN ÖYKÜSÜ)

08:00 - 3 Kasım 2021

+A

-A

Okunma: 1419

                           Sevgili dostlar, bugün sizlere Mustafa Kemal ATATÜRK’e yapılan 41 suikasttan birisini, belki de en dikkat çekici olanını anlatacağım. Hikaye ”Atatürk’e Yapılan 41 Suikast” isimli kitapta anlatılmaktadır.

                          Birinci dünya savaşı yıllarında İngilizler  Hindistan’ın çeşitli bölgelerinden  her beş yılda bir küçük çocuklar arasından topladığı  zeki çocukları  İngiltere’de kendileri için okutup casus olarak yetiştirmektedirler. İşte Mustafa Sagir de özel olarak yetiştirilip İngiltere Krallığı için  hayatlarını feda edeceklerine dair  yemin eden  bu çocuklardan birisidir.Yani  İngiliz casusu olarak yetiştirilmiştir.
                               Sagir 1910 yılında  İngiltere adına Mısır’a gidip, orada Milliyetçiler arasında karışmış ve bu şekilde elde ettiği bilgileri  İngiltere’ye bildirmiştir.1911 yılında  İngiltere’nin Hindistan valilerinden birinin  Almanya’da yetiştirilen  bir Hintli casus tarafından öldürülmesi üzerine Almanya’ya gönderilir ve oradaki Hintli öğrencileri takip ederek İngiltere’ye bilgiler gönderir. Birinci Dünya Savaşı yıllarında İran ve Afganistan’da İngiltere adına casusluk faaliyeti yürütür.Afganistan hükümeti tarafından şüpheli görülüp tutuklanırsa da  İngiltere’nin araya girmesi sonucu serbest bırakılır.Boş durmaz  Afgan Kralı Habibullah  Han’ı öldürür.Sonra da onun için mevlit okutur. Anadolu’da Milli Mücadele başlayınca  Mustafa Kemal’i öldürmek amacıyla Anadolu’ya gönderilir.
                                O tarihlerde Teşkilat-ı Mahsusa’nın (1914 yılında Enver Paşa tarafın dan  Harbiye Nazırlığının bir odasında kurulmuştur) başı olan Hüsamettin Ertürk, hatıratında  İngiltere’nin bu girişimi ve Mustafa Sagir hakkında şunları söyler; ”Gizli muhabirlerimiz sayesinde  İngiliz Entelicens Servisi’nin  şeytani bir zeka ile hazırladığı,  yurdumuza sevk ettiği ve  Hint Müslümanlarından Mustafa Kemal Paşa’ya  mukaddes bir emanet ve  milyonları geçen altın para yardımı getirmekte olduğu propagandasıyla içimize sokulup Gazi’ye  suikast yapmak isteyen  Hintli Mustafa Sagir’i de  bu sayede keşfetmiş ve lazım gelen tertibatı almıştık.”
                               Fakat  bu İngiliz casusu teşkilatın bir çok adamını  aldatır . İstanbul’da “Türk-Hint Uhuvvet-i İslamiye Cemiyeti” namı altında bir de cemiyet kurarak  başına  Süvari Kaymakamı Çorumlu Aziz beyi  geçirmiş , cemiyete ve idare heyetine her ay maaş bile bağlamıştır.
                               Mustafa Sagir’i  İstanbul’da bir takım kişilere takdim edip tanıtan Nizamettin isimli  kişi de  İngiliz Casusu, Türk  düşmanı bir Hintlidir. Nizamettin o yıllarda 25 yaşlarında olup , Şam’da Hilaliahmer(Kızılay) Şubesi’ne kayıtlıdır.
                               Mustafa Sagir, 1920 yılının Temmuz ayında İstanbul’a gelir. Kırk yaşlarındadır.Kendisinin verdiği bilgiye göre görevi  Hindistan  Hilafet Heyeti İstanbul Delegesidir. 15 Kasım 1920’de İstanbul Hükümetine başvurur ve sekiz gün sonra  İstihbarat Zabiti  Şevket imzalı, ay yıldız mühürlü , fotoğraflı, “fevkalade  şayan-ı itibar edileceğine dair “ bir kimlik kartı alır.(  Bu kimlik kartı ATESE arşivindedir). Sagir ,Şeyhzadebaşı semtinde  bir ev kiralar ve Kuvvay-ı Milliyeci  rolüne bürünerek  gençleri etrafına toplamaya çalışır.
                               Bu arada Teşkilat-ı Mahsusa, Nizamettin’in  kim olduğunu tespit etmiş durumdadır.Fakat hiçbir şey belli ettirilmeyerek gizlice takip ettirilir.Onun muntazam olarak “Kroker Oteli’ne ( O dönemin İşgal altındaki İstanbul’da İngiliz gizli servisinin merkezi ve sorgu yeri olup başlarında da  yüzbaşı John Godolphin Bennett  bulunmaktadır) gittiğini, İngiliz Gizli Servisinde görevli  bir casus olduğu bilinmektedir. Hatta Nizamettin bir gün Hüsamettin Bey’e gelir ve ona Sagir’den şöyle bahseder;

Anahtar Kelimeler : İBRAHİM KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku