Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

118 makale bulunmakatadır

MUSTAFA SAGİR-4 (MUSTAFA KEMAL’E SUİKASTİN ÖYKÜSÜ)

08:00 - 23 Kasım 2021

+A

-A

Okunma: 734

                               Sagir’e  hapiste her gün ziyafet verilircesine  yemek ikram edilir. Ama odadan çıkmasına müsaade edilmez.Tuvalete bile çıkartılmaz ve  bir oturakta ihtiyacını giderir.Onuncu gün,  her şeyi açıklayacağını söyler ve  Milli Emniyet huzurunda ifade vererek, Ankara’ya hangi amaçla geldiğini itiraf etmeye başlar; “Miralay Lavrens,  Osmanlı İmparatorluğunu altınlarla yıkmıştı. İngilizler beni de tabanca ile  Milli Hükümeti ortadan kaldırmaya memur ettiler.Maksadım Mustafa  Kemal’i vurmaktı.Bununla Türk İstiklal Savaşı duracak, Milli Hükümet yıkılacaktı.Fakat muvaffak olamadık, suç kimsenin değil benimdir.Mustafa Kemal Paşa’yı da, Afgan Kralını vurduğum gibi öldürecektim”.
                               Mustafa Sagir, İngiliz  Albay  Wood’a bir mektup yazar ve ondan yüksek seviye de yardım ister.Nitekim Sagir’in asılmaması için  İngiliz Yüksek Komiseri Sir. H. Rumbold, dönemin İngiliz  Dışişleri bakanı Lord Curzon ile Hintli Ağa Han da aynı istekte bulunur.
                               Mustafa Sagir’in  İstiklal Mahkemesinde yargılanmasına  1 Mayıs 1921’de başlanır. Yargılamayı yapan İstiklal Mahkemesi  Heyeti,İhsan Bey, Kılıç Ali Bey ve Hüseyin  Bey’den oluşur.
                               Sagir, ifadelerinde, ilişkileri ile ilgili olarak; görevini İngiliz dışişleri bakanından aldığını , İstanbul’da temasta bulunduğu Nelson’un Anadolu hareketin boğmak için Hürriyet ve  İtilaf Partisi’yle  işbirliği içinde olduğunu, ayrıca İstanbul’dan  Ankara’ya  kendisini o tarihte İstanbul’da  görevli olan  Yüzbaşı Bennett ile Dr.Frew’in gönderdiğini itiraf eder.
                               Mustafa Sagir, casusluk ve siyaset hakkında adeta  ders mahiyetindeki  şu  gerçeği bir uzman olarak  tüm çıplaklığıyla  ve öz bir şekilde  ifade eder: “Siyaset, bütünüyle casuslarla yürütülür.Elçiler,Konsoloslar ve Askeri Ateşeler casustur, bu günkü politika gizli teşkilatlara dayalıdır.”
                                23 Mayıs 1921 günü , Mustafa Sagir hakkında  oybirliğiyle idam kararı verilir.Mahkemenin karar numarası 583’tür.
                               24 Mayıs 1921 gecesi idam sehpası kurulur  saatler ikiyi gösterdiğinde Mustafa Kemal Paşa’ya suikast için gönderilen bu İngiliz Casusu idam edilir.
                               Hükümet doktoru  yaptığı muayene sonucunda Mustafa Sagir’in  artık yaşamadığını resmen bildir.
                               Mustafa Kemal Paşa’ya yapılan bir suikast daha akamete uğratılmıştır.
                               Peki sevgili dostlar bu olayı İngiliz basını nasıl görmüştür?
                               Times idam haberini, “Türkler kendilerine teveccüh gösteren bir Hintliyi idam ettiler”,”İngiltere ile savaş halinde” başlıkları ile verir. Times muhabiri de Sagir’i  “Masum bir mecnun” olarak takdim eder.
                               6 Haziran 1921 tarihli İngiliz Morning Post Gazetesi, idam haberini; “İngiliz uyruklu bir Müslüman’ın katli “ şeklinde yansıtır.
                               İngiliz Yüksek Komiseri vekili Frank Rattigan, İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Curzon’a gönderdiği  29 Mayıs 1921 tarihli  özel yazısında idam kararını; “Ankara’nın İngiliz yönetimine karşı  beslediği aşırı düşmanlık duygusunun belirtisi olduğunu “ yazar.
                               İşte, Suikasttan yakalanan bir İngiliz casusu ve İngiliz basının haberi veriş şekli!

Anahtar Kelimeler : İBRAHİM KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku