Yazar

dilarasultandogan@gmail.com

9 makale bulunmakatadır

NASIL GEÇTİ HABERSİZ?

16:17 - 19 Şubat 2021

+A

-A

Okunma: 556

 Oyun oynardık biz. Çocukluğumuzu çocuk gibi yaşardık. Hareketliydik, dinamiktik. Fiilen öğrenen bir nesildik. Aktif öğrenir, yaşayarak öğrenirdik. Yaparak, yaşayarak… Sonra bizim öğrendiklerimiz ihtiyacımız kadarıydı. Kabı doldurup taşırmıyorduk. Zihnimiz de bulanmıyordu böylece. Öğrendiklerimizi hayata geçiriyorduk. Yaşıyorduk be yaşıyorduk. Öyle herkese eyvallahımız da yoktu. Oyun oynamanın, yeni şeyler keşfetmenin de bir raconu vardı. Mızıkçılık yapana, sadece kendini düşünene yer yoktu küçük dimağlarda. Şimdi ise sadece kendini düşünmeyene rağbet edilmiyor. Sahi ne değişti? Biraz irdeleyelim.
        Bizi kuşatan seçenek, alternatif ve fırsatlar ordusu yeni ihtiyaçlar mı meydana getirdi? Çok mu meşguldük? Her anımız dolsun muydu? Düşünmeye vakit ve gerek kalmasın mıydı? Daha çok kazanıp daha mı çok harcamalıydık? Bla bla bla… Böyle sürüp gider.
       Özlem duyuyorduk. Bireyi bireyle değil toplulukla var eden, rekabetten bihaber, işbirliği temelli oyunlarımıza, birbirimize olan beklentisiz küslüklerimize, iki parmağımızı yuvarlak yapıp bir diğerini çarpı yaparak küs mü barış mı demelerimize…
        Nasıl geçmişti habersiz sahiden? Yanlış anlaşılmasın. Teknolojiye karşı değiliz elbet. Fakat zihnin aktive olduğu kadar bedenin de aktive olması gerekli. Geçmişi geri getiremeyiz geri ama iyi yanlarını şimdiye katabiliriz. Spor yapmak, yürüyüş yapmak… Hem bedeni çalıştırır hem de yeniden toplum içinde birey olabilmemiz için bize yeni karşılaşma alanları sağlar. Sonra doğayı dinlemek lazım. En son ne zaman bir ağaçla dertleştin mesela? Öyle sesli konuşmalardan bahsetmiyorum. Deli damgası yemek istemeyiz sonuçta. Demek istiyorum ki bir ağacın yanı başına oturup ağacın halinden anladınız mı? Ya da ekmek yerken kuşlar ürkmesin diye yolunuzu değiştirdiniz mi? Çöp bulamadığınız için elinizde çöp gezdirdiniz mi?
        Topluluk olma, başka insanları düşünme, başka tür canlıları düşünme, fiziksel hareketlilik sağlama… Böyle böyle yozlaşmaya karşı durabiliriz. Yeniliklere ve değişime açık ama geçmişin de iyi yanlarını alarak.
       

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku