Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

19 makale bulunmakatadır

RİŞVAN OYMAĞI

10:17 - 19 Haziran 2019

+A

-A


Kıymetli hemşerilerim ve sevgili dostlar;
Bugün itibari ile yeni bir  döneme sayfa açıp dilimizin döndüğünce, bilgi dağarcığımızın  elverdiği ölçüde   gazetemizde Haftada bir gün Çarşamba günleri  köşe yazıları yazmaya başlıyorum. Amacımız  kimseyi, hiçbir kurum ve kuruluşu, siyasi parti  ve/veya  kişileri eleştirmek  olmayacak olup  insanların merak arzusunu uyandırarak  düşünmeye ve  doğru bilgiyi araştırmaya sevk etmektir. Bir kişide bile bunu gerçekleştirebilirsek  amacımıza ulaşmış olacağız.
                        Bilgiler paylaşıldıkça  değerlidir ve bizde elimizde olan  elde ettiğimiz bilgilerimizi  sizlerle paylaşmak istiyorum
 Kırşehirli olmamız nedeni ile Kırşehir’i   ve Kırşehir insanımızı ilgilendiren bir konuda ilk yazımızı yazmak istedim.Bu yazı  araştırma sonucu elde edilen bilgilerin paylaşımından ibarettir.
                    Her şey   kıymetli arkadaşım  eczacı Baran  GENÇ’in bana  anlattığı bir hatırası ile başladı. Kendisinin söylediğine göre bir gün 27 plakalı( Gaziantep) bir aracın sahibi ile sohbet etmeye başlarlar.Tanıştığı adamın Gaziantepli olması nedeni ile  Baran kendisine;bizim köyün aslı da Gaziantep’in Nizip ilçesinden gelme biz de Kürt köyüyüz diyor. Adam hangi köy diyor. Binamlı köyü olduğunu  söyleyince gülümsüyor.Niye gülümsediğini sorunca  adam; o köy Kürt köyü değil ki! Türk köyü diyor.
                  Bu hikayeyi dinleyince ilgimi çekti ve kendimce araştırmaya koyuldum. İnternette yazılanlara baktım.  Tatmin olmayınca   Dr. Mahmut RİŞVANOĞLU’nın  “Saklanan  Gerçek” isimli kitabını bulup okudum. Sonra kıymetli büyüğüm ve meslektaşım  eski kültür bakanımız Av.Gökhan MARAŞ’a bu konuyu açtım. Kendisi de sağ olsun araştırma yapıp edindiği bilgi ve evrakları benimle paylaştı.  Hem Türkçe  ve   hem de İngilizce olarak yayınlanmış olan eserden birisi aynı zamanda 1956 yılında yapılmış saha çalışmasına da dayanıyordu.Yani araştırmacı sahada bizzat aşiret reisleri ile   konuşarak söylenenleri notlarına almış ve yayınlamıştı.
            Dr Mahmut RİŞVANOĞLU  eserinin önsözünde: “Tarihini, kültürünü ve medeniyetini bilmeyen  ve bunların önemini  şuurunu idrak etmeyen  milletler, hafıza ve idraklarını kaybetmiş, “ Yaşayan bir Ölü” gibidirler. Böyle bir durumda , milletlerin yükselmeleri milli-manevi karakterlerini, birlik ve varlıklarını yıkmaya çalışan “Emperyalizme “  karşı koymaları mümkün değildir “ demektedir.
              Gelelim Binamlı diğer adı ile Peşke Binamlısı köyüne: Biamlı  Gaziantep’in dağ köylerinden birisidir. Köy iki kısımdan ibarettir. Bir kısmında civarındaki pınara izafeten Peşke Binamlısı derler. Diğeri ise  kurulduğu dağa izafeten Daydağ Binamlısı adını taşır. Heriki köyün halkı da Rişvan oymağı mensubudur. Köyün oymağının reisi Mahmut Karayılan( o bölgede Mamuto diye meşhurdur. Hatta  bu karayılanla    ilgili Baran’ın yaşlı aile büyüklerinden dinlediği Karayılan’ın köylerine gelmesi  gibi orijinal bir hikayeyi bana anlattı. Meraklısı kendisinden öğrenebilir.). Köyde kız kaçırma sureti  ile evlenme diye bir şey yok.  Köyde boşanma yok. Köyde hırsızlık olmaz kimse kimsenin malını çalmaz.Çok fakir bir köy olmasına rağmen  konukseverlik onlar için vazgeçilmez bir fazilettir.
               Evliye Çelebi Seyahatnamesinde  bir Rişvan aşireti  şehri olan  Hısnı Mansur’u ( Adıyaman)  çok güzel Türkçenin konuşulduğu  Bir Türkmen şehri olarak anlatır. Kayseri’nin  Hacılar Kasabası’da Kırşehir’in Hamitli Kasabası da  Gurmançça bilmeyen, Türkçe konuşan Rişvanlardır. Gurmançça konuşan her aşiret Kürt değildir.
Konu çok kapsamlı olduğundan Kırşehir’i ilgilendiren kısmını ise  sonraki yazılarımızda  yazımızın devamı olarak  vereceğiz.
(Yararlanılan Kaynaklar:  Dr.Mahmut Rişvanoğlu: “Saklanan Gerçekler”,Cahit TANYOL: “Peşke Binamlısı Köyü”, Faruk Söylemez: “ Osmanlı Devletinde Aşiret Yönetimi, Rişvan Aşireti Örneği, Ömer ÖzüYılmaz: “Rişvan Aşiretinin Kökenleri”)
                                            Haftaya devam edelim.
           
 
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku