Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

117 makale bulunmakatadır

TÜRK BİRLİĞİ-1

08:05 - 25 Kasım 2021

+A

-A

Okunma: 459

             Sevgili dostlar  , “Mekân her şeyin, zaman tüm olayların ölçüsüdür. Mekân ile zamanın kesiştiği yerde millî tarih başlar.” Bu, sıradan bir özdeyiş değildir.
               Eski adıyla “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi - Türk Konseyi,”
3 Ekim 2009 Nahçıvan’da imzalanan “NAHÇIVAN ANLAŞMASI”YLA TÜRKİYE AZARBAYCAN,KAZAKİSTAN ve  KIRGIZİSTAN  arasında kurulmuştur. Önceleri “Türk Konseyi” olan örgüt  2018'de “TÜRK KENEŞİ” adını almıştır.
                30 Nisan 2018’de ÖZBEKİSTAN da “TÜRK KENEŞİ”ne katılmak istediğini bildirmiş ve 14 Eylül 2019’da tam üye olmuştur.Aynı yıl MACARİSTAN ise gözlemci üye olmuş ve gelecekte  tam üyelik başvurusu yapacaklarını belirtmiştir.
            24 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisi ve Keneş üyelerinin oy birliği ile Nursultan Nazarbayev, Türk Keneşi ömür boyu onursal başkanı unvanını almıştır.
             2020 yılında UKRAYNA Dışişleri bakan yardımcısı Emine Ceppar, UKRAYNA'nın gözlemci olmak istediğini söylemiştir. 3 Mayıs 2021'de AFGANİSTAN, Türk Keneşi'ne resmi olarak gözlemci statüsü başvurusunda bulunmuştur.
             12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'daki Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirilen 8. Türk Devletleri Teşkilatı İstanbul Zirvesi'nde, örgütün adı “TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI” olarak değiştirilmiş ve TÜRKMENİSTAN gözlemci olarak teşkilata dahil olmuştur.
              12 Kasım 2021'deki toplantıya TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etmiş olup, AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, KAZAKİSTAN Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev, KIRGIZİSTAN Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov, ÖZBEKİSTAN Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev, TÜRKMENİSTAN Cumhurbaşkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhamedov, MACARİSTAN Başbakanı Sayın Viktor Orban ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Bağdat Amreyev katılmıştır.
               Türk Devletleri Teşkilatı Onursal Başkanı ve Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı-Elbaşı  ve (TÜRK DÜNYASININ AKSAÇLISI) Sayın Nursultan Nazarbayev toplantıda bir video mesaj ile hitap etmiştir.
                      12 Kasımda Ülkemizde yapılan Zirvede bir de “TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI 8. ZİRVE BİLDİRİSİ”  yayınlanmıştır.121 maddelik  bu bildiride çok önemli kararlar ve tespitler vardır. Hatırımda kalan bir kaçından bahsedeyim;
59. maddede her yıl Ekim'de “Türk Tıp Dünyası Kongresi”nin düzenlenmesi, 51. maddede “Türk Devletleri Teşkilatı Sivil Koruma Mekanizması” adı altında Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde afet müdahale birimi kurulması,64. Maddede Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından son 4 yıldır başarıyla gerçekleştirilen “Teknofest – Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”nin önümüzdeki yıllarda Türk Devletleri Teşkilatı’nın diğer Üye Ülkelerinde düzenlenmesi,68.maddede  Türk Dili Konuşan Diasporalar için Kapasite Geliştirme Eğitim Programlarının yanı sıra, Üye Ülkelerin Diaspora Kurumları arasında Deneyim Değişimi Programlarının düzenlenmesini takdir ettiklerini ve Üye Devletlerin ilgili kurumlarına, onaylanan “Türk Konseyi’nin Türk Dili Konuşan Diaspora Ortak Faaliyet Stratejisi” ve “2021-2022 için Türk Konseyi Türk Dili Konuşan Diaspora Ortak Eylem Planı” uyarınca işbirliğini geliştirme, 79.maddede “Ortak Türk Tarihi” “Türk Dünyası Coğrafyası” ve “Ortak Türk Edebiyatı” ders kitaplarının hazırlanmasında son aşamaya geçiş çalışmalarının hızlandırılması, karşılıklı öğrenci eğitimi, Ticaret ,gümrük,ekonomik  vs işbirlikleri kısaca hatırımda kalanlar.
 

Anahtar Kelimeler : İBRAHİM KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku