Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

118 makale bulunmakatadır

YENİÇERİ ELBİSESİNDEN KORKAN FRANSIZLAR

08:04 - 27 Ekim 2021

+A

-A

Okunma: 1751

          18.yüzyılda Almanya’nın Mülheim şehrindeki Ren Nehrinin bir yakasında Almanlar, diğer yakasında  Fransızlar oturuyordu.

           Fransızlar her sene Nehrin Almanya kısmına geçip mahsulün tümünü toplatıp götürüyorlardı. O sıralar birliğini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise  buna ses çıkaramıyorlardı. Her sene böyle olunca çareyi Osmanlı Sultanına Mektup yazıp  imdat istemekte bulurlar.
            Mektupta şöyle denilmektedir:”Fransızlar her sene bize zulmedip mahsulümüzü elimizden alıyorlar. Siz ki dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı İslamiyet’in de halifesisiniz.Bizi bu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Ürünlerimizi bu sene olsun toplama imkanı bulalım”.
         Mektubu alan padişah asker göndermeyi mümkün ve gerekli görmez; yalnızca askeri elbise göndermeyi uygun bulur ve  cevabi bir mektupla içi askeri elbise dolu üç çuval gönderir.Şaşkına dönen Almanlar çuvalı açıp mektubu okurlar:
“ Fransızlar korkak ademlerdir.Onlara yeniçeri göndermemize gerek yoktur.Yeniçerilerimizin kıyafetlerini göndermek kafidir.Çuval indeki Osmanlı askerlerinin elbiselerinizi adamlarını a giydirip mahsul zamanı nehir kıyısında dolaştırın.Karşıdan gören Fransızlar için bu kafidir.”
           Köylüler Osmanlı askeri kıyafetini giyerler ve hasat vakti nehir kıyısında dolaşmaya başlarlar.Ertesi gün karşıdan gelen haber Almanların sevinç çığlığı atmasına neden olur.
          “Osmanlılardan yardım geldiğini sanan Fransızlar köylerini de terk ederek iç kısma doğru kaçmaktadırlar.Mahsulünüzü rahatça  toplayabilirsiniz .Zulüm sona ermiştir.”
         Bu olay Mülheim’lilerin gönlünde taht kurmuştur.Giydikleri yeniçeri kıyafetlerini daha sonra   Mülheim’e bağlı Karlsruhe müzesine koyup ziyarete açarlar.Şehrin en yüksek binasına da Osmanlı bayrağı asarlar. Halen olayın yıldönümünde de  şehirde bir karnaval düzenleyip  hadiseyi temsille kutlarlar.( Alıntıdır)
                Tabili Ağustos ayındaki İtalya’daki “Moena” ve Belçika’daki  “Faymonville”  köyünden sonraki güzergahıma burayı da eklemeyi ihmal etmedim.

Anahtar Kelimeler : İBRAHİM KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku