Güncel

Mangal sezonu açıldı tavuk fiyatları arttı

Mangal sezonu açıldı tavuk fiyatları arttı

21 Temmuz 2018 07:14
-A

+A

 

            Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber mangal sezonu açıldı. Özellikle Kırşehir’dehava sıcaklıklarındaki artış, Ankaralıların, hafta sonu parklara, orman içi piknik alanlarına rağbet göstermesine neden oldu. Havaların ısınması ile Türk insanının çoluk çocuk, ailecek vazgeçilmezleri olan piknik aktivitesi sezonu açıldı. Kırşehir’de özellikle hafta sonları parklara, piknik alanlarına talep çoğaldı. Kırşehir’in piknik alanları , Güzler Piknik alanı ve Evcil Hayvan Parkı, 
Gölhisarparkı, Boztepe piknik alanı,Çuğun Gölü Piknik alanı ,Aşık Paşa Tabiat Parkı,Özbağ Çamlık piknik alanı gibi.Ünlü Kasap sahibi Hasan Ünlü, vatandaşlara, özellikle tavuk ürününde kapalı ürünler almasını tavsiye ederek, ürünlerin tarihine dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.
 Et ve tavuk fiyatları
Et ve tavuk fiyatları hakkında bilgi veren yetkili kişi, “1 kilo kuzu but 54 lira, 1 kilo kuzu kol 52 lira, 1 kilo bonfile 70 lira, 1 kilo kıyma 46 lira, 1 kilo kuşbaşı 50 lira, 1 kilo dana ciğer 37 lira, 1 kilo kasap köfte 40 lira, 1 kilo tavuk but 14.56 lira, 1 kilo tüm tavuk 9.90 lira, 1 kilo piliç bonfile 14.32 lira, 1 kilo piliç ızgara kanat 18.92 lira” açıklamasında bulundu.
Et fiyatlarına yılda 2 kere zam yapıldığını belirten yetkili kişi, bunun standart bir durum olduğunu ifade etti. Ünlü, “Genel olarak et fiyatlarında, Ramazan ayında ve Kurban Bayramı’nda artış söz konusudur. Tavuk, şubat ayında zamlanmaya başlar. Çünkü mangal sezonuna hazırlık dönemine girilir” dedi.
 “Durumu iyi olan vatandaş, kilo ile alışveriş yapar. Durumu iyi olamayan vatandaş, belli bir miktar alır. Bir şekilde evlere et girer” dedi.
Mangalda en fazla kanat tercih edilmekte
Mangal sezonunda tüketicinin en fazla tercih ettiği ürünün kanat eti olduğunu belirten yetkili kişi, derisiz piliç pirzolanın en fazla tercih edilen beyaz et olduğunu dile getirdi. Ünlü, “Kırmızı et olarak da pişirmesi kolay olduğu için köfte tercih ediliyor. Bir de antrikot tercih edilmekte” şeklinde konuştu.
Her şey düzenli ve taze olmak zorunda
Ankara,Konya ve  Kırşehir’den yaz aylarında et temin ettiklerini belirten Ünlü, dükkâna etin gün aşırı geldiğinin ve taze olduğunun altını çizdi. Vatandaşların, en çok etin yerli olup olmadığını sorduklarını dile getiren yetkili kişi, vatandaşların bu konuda bilinçli olduğunu söyledi. Geçen sene kıymanın 44 lira olduğunu ifade eden yetkili kişi, zam geldikten sonra 1 kilo kıymanın 46 lira olduğunu belirtti. Kasaplık mesleğinin zorluklarından bahseden yetkili kişi, “Her şey düzenli ve taze olmak zorunda. Günlük olarak taze kasap köftesi yapıyoruz. Tüketim artıkça sürekli olarak köfte yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız köfteden şikâyet gelmedi” diye konuştu.
Kasap köftenin ev köftesi olduğunu belirten yetkili kişi, baharatların belli bir oranda olduğunu da sözlerine ekledi. Mangalda antrikot etinin favori olduğunu söyleyen yetkili kişi, dana etinin dükkânda bulunduğunu ve kuzu etinin herkesin damak tadına hitap etmediğini, bu yüzden herkesin tüketemeyeceğini belirtti. Yetkili kişi, sözlerini, “Kuzu etinin kendine has bir kokusu var.  Tencere yemeklerinde bu koku hissedilir ama kuzu eti mangal yapıldığı zaman açık havanın etkisiyle  koku hissedilmez” şeklinde sonlandırdı.
Et tüketiminin en fazla olduğu bu aylarda vatandaş et alırken dikkat edilmesi gereken hususları işin ustalarına sorduk. İşte yanıtlar…
Ünlü, Kış aylarına göre yaz sezonu et ürünlerinin daha çok rağbet gördüğü bir dönemdir. Kış aylarında en çok kırmızı et tüketilirken yaz aylarının ise tavuk eti daha fazla tüketiliyor. Tavuk ürünleri olarak kanat ve pirzola tüketilirken kırmızı et olarak da antrikot, bonfile, biftek ve pirzola vatandaşlar tarafından daha çok tercih ediliyor.
Yaz aylarında vatandaş daha çok tavuk eti ürünlerini tercih ediyor. Kırmızı et fiyatlarının yüksek olması nedeni ile vatandaş bu ürünleri satın alamıyor. Alanlar da eskiden 2 kilo alırken şimdi ancak bir kilo alabiliyor. Kırmızı et alamayan vatandaş, tavuk ürünlerine yöneliyor. Artık sucuk, salam, sosis gibi ürünler lüks ürünlerden sayılıyor.
Piknik sezonu dolayısıyla köfte çeşitleri, soslu tavuk, kanat ve kırmızı et çeşitlerinden kolbastı, biftek, sucuk, ciğer, adana köfte ve pastırma gibi ürünler satıyoruz. Vatandaşların etin nereden alındığına dikkat etmesi gerekiyor. Hayvanın cinsi, ırkı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken diğer unsur da etin rengidir. Bozulmuş etin rengi mat olur. Etin renginde hafif kararma meydana gelir. Taze et ise pembe renkte ve sulu olur. En önemlisi ise et bilinen yerlerden satın alınmalıdır.
İnsanların piknik, gezi gibi organizasyonlar yaptığı bu yaz aylarında satışlarımızdan memnunuz. Bu aylarda en çok kıyma, köfte ve beyaz et ürünlerini satıyoruz. Kırmızı etin pahalı olmasından dolayı vatandaş bu ürünleri fazla tercih etmiyor. İnsanlara et alırken gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalı. Özellikle etin güneşte bırakılması veya sıcak bir yerde kalması bozulmasına ve yiyenlerin zehirlenmesine neden olur. Vatandaş et alırken taze olup olmadığını kontrol etmeli. Eti en iyi bildiği yerden almalı. Bazı etler kıştan kalmış etler olabilir. Bunlar dolaplarda dondurulup yazın çıkartılıyor. Bu etlere dikkatlice bakıldığında renginden bayat olduğu anlaşılabilir. Vatandaşlarımız et alırken eğer fiyatı piyasa fiyatından çok düşükse almasınlar. Dükkândaki veteriner ve diğer çalışma belgelerine dikkat etsinler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku