Güncel

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

3 Temmuz 2018 07:46
-A

+A


            Kırşehir'in caddelerinde de   satış yapan vatandaşlarla sık sık karşılaşılıyoruz. Doğadan mantar toplayıp yeme alışkanlığının yaygın olduğu ülkemizde her yıl çok sayıda kişi mantar zehirlenmesi nedeni ile hayatını kaybediyor. Ormanlarda yetişen yüzlerce tür mantarın içinde yenilebilir olanların yanı sıra zehirli türlere de oldukça sık rastlanıyor. Ancak zehirli mantarı diğerlerinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Kırşehir'de mantar üreticiliği yapan Muzaffer Bostancı ve kardeşler gelişigüzel mantar toplayanları uyardı. Muzaffer Bostancı ve kardeşler doğadan toplanan mantarların zehirli olup olmadığını anlamanın çok zor olduğunu dile getiriyor. Zehirli ve zehirsiz mantarların birbirine çok benzerlik gösterebildiğini ifade eden Bostancı, vatandaşların kültür mantarlarını ve sertifikalı mantarları yemelerini tavsiye ediyor.
Bostancı ”Vatandaşlarımız doğada mantar toplama konusunda ne kadar bilgili olsa da çok dikkatli olmalı. Zehirli ve zehirsiz mantarlar birbirine çok benzer. Her zamanki toplanılan yerden alınan mantarlar da zehirli çıkabilir. Bu nedenle hiçbir zaman doğadan toplanan mantarın rahatlıkla yenildiğini söyleyemem” ifadelerini kullandı.  
Ancak bazı mantarları satın alırken ya da doğadan toplarken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Çünkü bilindiği üzere mantar, zehirli olduğu sürede insan yaşamında çok büyük olumsuz etkilere neden olabilir hatta sonuç ölüme kadar varabilir. Bu yüzden mantar ve mantar zehirlenmesi konusunda eksik kalan bilgilerimizi tamamlamamız gerekir.
Mantar zehirlenmesi nasıl olur?
Mantar zehirlenmesi; doğadan toplanan, marketten konserve ya da çiğ olarak satın alınan mantarların içinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle oluşur. Mantar zehirlenmesinde mantarın pişmiş ya da çiğ olması önemli değildir. İki koşulda da zehirlenme gerçekleşebilir.
Mantar zehirlenmeleri en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Yoğun bir yağmurun ardından çıkan güneş sonrasında sporla büyüyen mantarların bir kısmı büyük bir zehir kaynağıdır.
Mantar zehirlemesi belirtileri nelerdir?
Mantar zehirlenmeleri yenilen mantarın cinsine ve türüne göre farklılık gösterir. Bazı mantar zehirlenmeleri ilk belirtisini 2 saat sonra verirken bazıları 6, bazıları 8 bazıları da 24 saat sonra gösterebilir. Bu yüzden mantar zehirlenmesi belirtileri ilk saptandığında mutlaka doktora gidilmelidir.
Peki belirtiler nelerdir: Bulantı, kusma, terleme, ishal, ateş, nabız yüksekliği, görmede bozukluklar, yüz ve boyun kızarması, karın ağrısı ve sersemlik.
Mantar zehirlenmesinin ilk belirtileri görülmeye başlandığında doğruca doktora gidilmelidir. Aksi halde karaciğer, akciğer, kalp ve beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve ardından durma görülebilir.
Mantar zehirlenmelerinde ne yapılmalıdır?
Mantar zehirlenmesi belirtileri görüldüğünde ilk olarak doktora gidilmeli ve eğer götürülebiliyorsa zehirli olduğu düşünülen mantar test amacıyla doktora iletilmelidir. Bu şekilde mantar zehirlenmesi olup olmadığı konusunda kesin teşhis kolaylaştırılmış olur.
Eğer mantarı yanınızda götüremiyorsanız zehirlenme hikayesini anlatmanız gerekir. Şüphelendiğiniz mantarı nerede yediğiniz, nasıl yediğiniz gibi konularla doktorun tanı ve teşhis koymasını kolaylaştıracaktır.
Ardından doktorun tavsiye ettiği tedavi şeklinin uygulanması gelmektedir. Bazen serum tedavisiyle geçebilen zehirlenmeler genel olarak mide yıkanması ve ardından ilaç takviyesiyle sona erdirilir.
Mantar zehirlenmesinden nasıl korunabilirsiniz?
Mantar zehirlenmesinden korunmanın en kolay yolu eğer doğadan bir mantar topluyorsanız mantar konusunda kendisine güvenebileceğiniz uzman bir kişiye danışmanızdır. Bu kişinin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda mantarın zehirli olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Aynı zamanda yenilebilir mantarlar listesine bakarak da gördüğünüz mantarlar arasından seçim yapabilirsiniz.
Pazardan satın aldığınız mantarlarınsa onaylı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin istiridye mantarı olarak da bilinen kayın mantarını almak istediğinizde bu ürünün paketli ve tüm kontrollerinin yapılmış olduğuna emin olun. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku