Güncel

METE YARAR KIRŞEHİR’DE AFRİN VE SONRASINI DEĞERLENDİRDİ

METE YARAR KIRŞEHİR’DE AFRİN VE SONRASINI DEĞERLENDİRDİ

23 Nisan 2018 07:24
-A

+A


            Güvenlik Politikaları uzmanı Mete Yarar Kırşehir’de katıldığı konferansta Afrin Harekatı ve sonrası için yapılacak operasyonlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Mete Yarar için Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen konferansın moderatörlüğünü sunucu ışıl Açıkkar yaptı.Mete Yarar Afrin ve Ötesi konferansında son yıldır Türkiye’nin müthiş terör saldırılarına maruz kaldığını belirtti.
AFRİN’E MİLYARLARCA DOLARLIK SAVUNMA HATTI KURDULAR
Harekat tamamlandığında Afrin bölgesinde 100 kilometre uzunluğunda ve 2,5 metre kalınlığında beton tüneller, kaleyi andıran yapılar, yığınaklar ve mevzilerle karşılaşıldığını belirten Yarar, bunların maliyetinin birkaç milyar doları geçtiğini söyledi.Yarar, ”son 10 yılda ekonomik yönden güçlenmeye, yurt dışında terörle mücadele etmeye karar verdiğinde korkunç bir saldırı altında , 7 Şubat krizi, 17/25 Aralık süreci, 15 Temmuz darbe girişimi, e-muhtıra, terör hareketleri, Dağlıca baskını ve benzerleri dikkatli şekilde incelendiğinde bunun görülecektir” açıklamasında bulundu.
KULAĞINDAN TUTUP GETİRDİLER
Türk askerinin Fırat Kalkanı Harekatı’nda yöre halkına gösterdiği şefkat, merhamet ve yakınlığın Afrin’de kendisini gösterdiğine işaret eden Yarar, “Afrin bölgesinde operasyonun bittiği gün orada yaşayanlar, evlerin arasına gizlenmiş olan ve askerlerimize tuzak kurmayı düşünen insanları kulaklarından tutup Türk askerine teslim etti. ‘Bu adam terörist, sizi öldürmek için bekliyor’ dediler. Her yerde bunu yaptılar.” diye konuştu.
MÜNBİÇTEN ÖNCE KANDİL
Mete Yarar , ”Münbiç harekâtının başlaması için beklemek gerektiğine inanıyorum. Çünkü aynı anda Kuzey Irak’ta Hakurk bölgesinden Kandil’e doğru hançer gibi ilerleyen bir harekât var. Afrin harekâtının aslında biraz altında kaldı ama orada da bir operasyon var ve bu operasyon da çok küçük bir operasyon değil. Yapıldığı yer ve anlam itibarıyla çok önemli bir harekât süreci. Muhtemelen Türkiye, Kandil’e doğru operasyon önceliğini öne alabilir. Münbiç’ten önce Hakurk bölgesindeki operasyon, bir ileri aşamaya götürebilir çünkü aylar öncesinde başlayan bir operasyondu, yaz için hazırlık yapılıyordu. Belki önümüzdeki dönemde Münbiç’ten önce Kandil’e operasyonu daha öncelikli görebiliriz.”
NEŞET ERTAŞ’IN SÖZÜNÜ PAYLAŞTI
Mete Yarar , Usta Ozanımız Neşet Ertaş’a ait sözü sosyal medya hesabından paylaştı;
"Biz Çekmediğimiz Derdin Türküsünü Yakmayız"

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku