Güncel

MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN ,ESNAFIN SORUNLARINI MASAYA YATIRDI

MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN ,ESNAFIN SORUNLARINI MASAYA YATIRDI

Okunma: 198

12 Ekim 2020 17:14
-A

+A

      CHP Milletvekili Metin ilhan enflasyon artışına göre memur ve emeklilerin maaş artışının düşük olduğunu ve esnafların zor bir süreçten geçtiğini vatandaşların yaşadığı sıkıntıları hakkında açıklamada bulundu.
      Milletvekili Metin İlhan ,uzun bir dönemden geçtik ve sıkıntılı günler yaşıyoruz.Pandemi öncesinde de  ekonomi sıkıntılarımız var idi "dedi.
İlhan,en büyük sıkıntılarımızdan biride işsizlik ve atama bekleyen öğretmenlerimiz ve sağlıkçılarımız var.Bu insanların hiç biri doğru dürüst atanamadılar ve şuan hepsi işsiz olduğu için bu döngüye de katılamadılar. Bu durumda da işsizlik oranında yükseliş gösterdi.
"İnsanların Alım Gücü Düştü"
     İlhan,ben her daim Kırşehir vatandaşları ile beraberim  .Kırşehir esnaflarını tek tek geziyorum insanlar ile oturup sohbet ediyorum,özelikle alışverişimi kendim yapıyorum görüyorum ki,doktorluk döneminde alışverişe gittiğim zaman aldığımız malzemeleri o günkü fiyat ile bugünkü fiyat arasında üç- dört kat fazlasını alıyoruz. Bu durumda gösteriyor ki, hayat Kırşehir'de de Türkiye 'de de artık çok pahalı. Bu anlamda insanlar artık geçinemeyecek durumda ve maaş artışları da çok  düşük .Memurlar  emekliler çalışanların hepsi maaş durumu enflasyona bağlı ve enflasyon çok yüksek iken maaş artışları düşük olma sebebi ile insanların alım gücü düştü.
"Esnafa Destek Sağlanırken Verilen Bu Krediler Gerçekten Durumu Kötü Olanlara Mı Verildi ?"
     İlhan, Esnafların durumunu daha öncesinde  dile getirmiştim ve hepimiz biliyoruz bu durumu. Esnafların hepsi borç batağında .bir şekilde kendilerini ayakta tutmak için etraflarından borç alarak ayakta durma çabası içerisindeler. Bir dönem esnafımıza kredi verdi ve destek sağladı.Esnafa destek sağlanırken verilen bu krediler gerçekten durumu kötü olanlara mı verildi ?yoksa zengin esnafına mı verildi?
      Bu tamamen soru işaretleri ile dolu.Birçok yerden insanlar bizi aradılar ve biz krediyi alamıyoruz dediler.Bu kredinin amacı esnaflar uzun bir süre iş yapamadılar ve çalışan elamanların maaşlarını ödeyemedikleri gibi kira olsun  sigorta ve vergilerini de ödeme yapmakta sıkıntı çektikleri için bu krediye başvurdular..
       Bu krediyi verecekleri kişilerin  şartları vardı ve kredi başvuruları için öncelikle vergi ,BAĞ-KUR borçlarının olmaması için sicilin temiz olması gerekiyor.Kırşehir'de BAĞ-KUR’unu ödemeyen esnaf sayısı çok çok az,bir elin parmağını geçmeyecek sayıda. Ben esnaflar ile bir araya geldiğimde  soruyorum BAĞ-KUR borçlarınızı ödeyebiliyor musunuz? Aldığım cevap ise, mümkün değil ödeyemiyoruz yanıtı. İnsanlar bizi arıyor ve tedavi görmesi gerektiğini bildiriyoruz ,aldığımız cevap ise BAĞ-KUR’unu yatıramadığı için hastane masraflarını karşılayamadıklarını  bildiriyor.Biz buradan da anlıyoruz ki esnaf bağ- Kur'unu yatıramıyor, yatıramadığı zaman ise sigortadan o hizmetten yararlanamıyor onun için esnafın borçlu olduğunu görüyoruz.
Esnafın durumu kötü olma sebebi ile  borçlarını yatıramadığı için devletin verdiği krediyi alamadıklarını dile getiriyor.
Krediye Kimler Ulaşa Biliyor?
      İlhan, "Durumu çok çok iyi olan esnaf kredi çekme imkanı oluyor ve o insanlar ise aldıkları krediyi yatırıma sağlıyor .Bizler istiyoruz ki desteğe ihtiyacı olan  esnaflara ulaşılsın.Sonuçta küçük bir şehirde yaşıyoruz Kırşehir'in Ankara ve Terme caddesini gezdiğimizde esnafın ne durumda olduğu görüyoruz.
Bir çok iş yeri açılışlarına katılım sağlıyorum ve katıldığım işyeri esnafları tebrik ediyorum. Bu sıkıntılı dönemde istihdamdan yararlanıp yanında çalıştırdığı insanlar var ve büyük bir cesaret.
Esnaflarımızda sorun çok çok fazla ve çözüm nedir?Öncelikle daha radikal kararlar alınması gerekiyor.
"Esnafa Faizsiz Kredi Verilsin"
       İlhan,"Pandemi ortamında devletin karşılıksız bir defa kredi vermesi gerekiyor,yani esnafa  kredi verip tekrardan esnafı yüksek faizli kredi ile borçlandırmaması lazım.Devletin  açıklamalarında bizler ekonomide dünyada üçüncü olduğu bildiriliyor, madem bu kadar ekonomide çok iyiyiz esnafımız düzlüğe çıkana kadar bu pandemi koşullarında esnafa faizsiz kredi verilsin.
Dükkan kiralarına devlet kendisi ödesin,vergi borçları bir defaya mahsup esnafımızdan alınmasın .
Esnafımıza destek sonsuz olması gerekiyor, çünkü esnaf ülkenin iyi olduğu dönemde devletine katkı sağlayan  ve bu ülkede ekonomiyi döndüren  ve devleti için bütün fedakarlığı yapan kişi. Esnaf yanında birçok kişiyi çalıştırırken onlara ücret öderken devletine olan borcunu ödüyor.
       Devlet iban gönderdiği zaman desteği anında sağlayıp devletine yardımcı oluyor.Bu kadar fedakarlık gösteren esnafın pandemi sürecinde devletinden yardım alması en doğal hakkıdır, bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak burada halkımız için varız"açıklamasında bulundu.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku