Genel

MİRAC KANDİLİNDE ELLER SEMAYA AÇILDI…

MİRAC KANDİLİNDE ELLER SEMAYA AÇILDI…

Okunma: 437

11 Mart 2021 15:02
-A

+A

Miraç Kandili dolayısıyla Kırşehir İl Müftülüğü tarafından Çarşamba günü akşam namazından sonra Ahmet Yesevi Camiinde bir program düzenlendi.

 
Okunan Mevlidi Şerif ve Kur'an-ı Kerim'in ardından il Vaizi Halil Yılmaz tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili vaazu nasihat yapıldı. Yılmaz yaptığı vaazında; “Peygamberimiz, mirac hadisesinden önce çok sıkıntılı günler geçirmişti. Mekke müşriklerinin baskısı artmış, yeni müslüman olanlara işkence had safhaya çıkmış, Peygamber Efendimiz (a.s.) kısa aralıklarla amcası Ebu Talib'i, sonra da eşi Hz. Hatice'yi kaybetmişti. Bu sıkıntılı ortamda teselli ve hüznü paylaşması gerekenleri kaybetmişti. Müşrikler baskılarını artırmışlardı. Sıkıntılı ortamdan biraz da olsa kurtulmak için Taife gitmiş orada taşlanarak geri çevrilmiş, hüzün içinde Mekke'ye geri dönmüştü. İşte böyle bir ortamda Mirac hadisesi vukuu bulmuştur.
İSRA, Hz. Peygamber'in, hicretten yaklaşık bir buçuk sene evvel, Receb Ayının 27. gecesinde Mekke'de Mescid-i Haram'dan alınarak, Burak denilen bir vasıta ile Kudüs'teki Mescidi Aksa'ya götürülmesidir. MİRAC ise bu kudsi yolculuğun Mescid-i Aksa'dan itibaren Cebrail (as) in eşliğinde göklere ve Sidretül Münteha'ya kadar devam etmesidir.
Bu seyahat ve ulvi yolculuk, Allah Resulünden başka hiçbir Peygambere nasip olmamıştır. Kuran'da şöyle buyrulmuştur: "Kulunu bir gece, ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah, bütün noksanlıklardan münezzehtir." (İsra-1)." dedi. Vaazın ardından yapılan dua ile program sona erdi. Camiye gelen vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına riayet ederek programı takip ettiler.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku