Güncel

Mobil İletişim Tırı Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Mobil İletişim Tırı Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Okunma: 374

21 Aralık 2021 16:26
-A

+A

Vali Akın, Mobil İletişim Tırında incelemelerde bulundu

 Vali İbrahim Akın, ülkemizin milli, tarihi ve bilimsel zenginlikleri ile vizyon projelerinin yeni iletişim ve gösterim teknikleri kullanılarak sergilendiği Mobil İletişim Tırında incelemelerde bulundu.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına ait Mobil İletişim Tırını ziyaretinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Akın, “Ülkemizin milli, tarihi ve bilimsel zenginlikleri ile vizyon projelerinin ileri teknoloji teknikleri kullanılarak sergilendiği, yüksek teknolojiyle donatılan Mobil İletişim Tırında holografik görüntüler vatandaşlarımızın beğenisine sunuluyor. Bütün vatandaşlarımızı, ülkemizin bilim ve teknolojide geldiği seviyeyi görme açısından önemli gördüğümüz Mobil İletişim Tırına davet ediyoruz.” dedi.
Cacabey Meydanında konuşlu bulunan Mobil İletişim Tırı, 24 Aralık günü akşamına kadar vatandaşlarımızın ziyaretine açık bulunacak. 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Tırı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatıldığı Dijital Tır projesini hayata geçirdi.
19 Şubat'ta Edirne'den yola çıkan tır, Tekirdağ, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Bilecik, Niğde, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Muş, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Iğdır, Artvin, Erzurum, Tokat, Amasya, Çorum, Ankara ve Kırıkkale'nin ardından Kırşehir Cacabey Meydanı'nda ziyarete açıldı.
Salgın tedbirlerinin uygulandığı Dijital Tır’a ziyaretçiler tek tek alınırken, girişte maske dağıtımı yapılıyor.
Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşılıyor.
Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor.
Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkanı sağlanıyor.
Yeşil Perde Deneyimi, ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor.
3 Boyutlu Sanal Kutu deneyim alanı ise izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografik oluşturularak gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda ayrıca altıncı nesil ultra deniz sondaj gemimiz olan Fatih sondaj gemisinin hologram şovu gösteriliyor.
Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla başlatılan proje kapsamında dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış Dijital Tır, 52 ili ziyaret edecek.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku