Güncel

Mucur'da Ağaçlandırma Sahasında Çalışmalar Devam Ediyor

Mucur'da Ağaçlandırma Sahasında Çalışmalar Devam Ediyor

Okunma: 578

19 Mart 2021 14:09
-A

+A

İlçe Merkezinde Oluşturulacak Ağaçlandırma Sahasında Çalışmalar Devam Ediyor

MUCUR Kaymakamı Faruk Erdem, Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz ile 24 Mart’ta ilçe merkezindeki Hamidiye Mezarlığının yanında ağaçlandırılma yapılacak. Bölgede yapılan hazırlık çalışmalarını yerinde inceledi. Kaymakamlık himayesinde ilçede uygulanan Ahi Çocuk Projesi kapsamında oluşturulacak orman alanı için Orman İşletme Müdürlüğü personeli tarafından çalışmaların son durumu hakkında bilgi verildi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Kaymakam Erdem; “İlçe merkezinde olan ve bazı vatandaşların hafriyat ve çöp döktüğü Belediyeye ait yaklaşık 45 dönümlük alanda güzel bir orman oluşturacağız. Şu anda iş makinesiyle alanı hazırlıyoruz. Belediye, Orman İşletme Müdürlüğü, Özel İdare ile koordine bir çalışma yürütüyoruz. Hepsine katkıları için teşekkür ediyorum.” dedi.
Ağaçlandırmaya Bakışımız
Ormanlar bir ekosistem olarak doğaya ve insanlara çok sayıda hizmet sunarlar. Bu hizmetler orman ekosistem hizmetleri adı altında habitat sağlama, oksijen üretimi, su üretimi, toprak koruma, biyolojik çeşitlilik, karbon depolama, besin döngüsü, odun üretimi, havayı temizleme, rekreasyon, eğitim gibi çok sayıda hizmetten oluşur. Küresel orman varlığı insan faaliyetleri sonucunda her yıl, ortalama 13,5 milyon hektar azalmaktadır. Sunduğu ekosistem hizmetlerinin önemi ve küresel boyutta orman varlığındaki azalış, ormanların korunması başta olmak üzere yeni ormanlar kurmak maksadı ile ağaçlandırma çalışmalarının önemini ortaya koymaktadır.
Yürütülen ağaçlandırma projeleri başta erozyonla mücadele olmak üzere ormanların ve sunduğu hizmetlerin korunması ile ağaçlandırma çalışmalarının önemi konusunda halkta farkındalık yaratılması amacı ile sürdürülen örnek çalışmalardır.
Küresel ısınma, giderek artan çevre kirliliği, ormanların giderek artan fonksiyonel özellikleri dikkate alındığında oran alanlarının verimli hale getirilmesi yanında yeni alanların kazanılması ve ülke ekonomisine katkısı kaçınılmazdır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku