Güncel

MUCUR DEVLET HASTANESİNİN PERSONEL SORUNU HALKI İSYAN ETTİRDİ

MUCUR DEVLET HASTANESİNİN PERSONEL SORUNU HALKI İSYAN ETTİRDİ

Okunma: 296

18 Ocak 2020 07:01
-A

+A


 2002 yılında hizmete giren Mucur Devlet Hastanesi ilk yıllarda gösterdiği performansı son yıllarda gösterememeye başladı. Kadro eksikliği nedeniyle polikliniklerde yoğunluk yaşadığı ve  vatandaşların bu durumdan memnun olmadığı belirtildi.
                Vatandaşlar, poliklinik te bulunan tek doktorun hizmetinden memnun oldukları fakat gün içerisinde standartların üzerinde hasta sayısı artması sebebi ile muayene olurken sıkıntı yaşadıklarını belirtti.
Vatandaş; ”Kırşehir Ahi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Mucur ek hizmet binası olarak hizmet veriyor. Kadrolu olarak sadece bir tane dahiliye branşında hizmet veren bir doktor bulunuyor.
 haline dönüştürülen Mucur'da ki ek hizmet binasında kadrolu olarak dahiliyeci tek doktor bulunuyor.
Bu doktor günde en az 70 hastaya bakabilmektedir. Fedakârca çaba gösterdiğine şahit oluyoruz.” Dedi.
CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’da bu konuya dikkat çekip yetkililere seslenmişti.
CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN, geçtiğimiz sene Kırşehir Ahievran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bazı branşlarda ciddi bir doktor açığı olduğunu TBMM'de bir çok kez dile getirmişti. Ancak vatandaşları mağdur eden söz konusu durumun ivedilikle çözümlenmesi için CHP Milletvekili İLHAN'ın, Sağlık Bakanına seslenerek TBMM Genel Kurulu'nda defaatle dile getirmesine karşın hiçbir gelişme olmamış ya da aciliyet gerektiren konuya ilişkin her hangi bir değerlendirme ve girişimde bulunulmamıştır.
DEVLETİN ÖNCELİKLİ GÖREVLERİNİN BAŞINDA YER ALAN SAĞLIK ALANINDA KIRŞEHİR'DE HALKIN YAŞADIĞI MAĞDURİYETLERLE GELİNEN NOKTA
İLHAN, devletin vatandaşları için öncelikli görevlerinin başında yer alan sağlık alanı konusunda, bölgedeki hastanelerde hali hazırdaki durumlardan ötürü kan ağlayan bir ortamın yer aldığını ifade ederek, geçen süre içerisinde hastaları mağdur eden çok fazla sorunun katlanarak sürmekte olduğunu belirtti. Milletvekili İLHAN, konunun takipçisi olacağını yaptığı açıklamaların her birinde özellikle dile getirmişti ve bu sebeple vatandaşlardan gelen şikayetler, bölge hastanelerinde büyük mağduriyetlere varan sorunlarla karşılaşan halkın yaşadığı söz konusu durumların hepsi için tekrar gerekenlerin ivedilikle gerçekleştirilmesi ve temsil bölgesi olan Kırşehir'deki halkın sesi olmak adına yeni bir basın açıklaması ile Bakan'a seslendi.
 İLHAN, ÖNCELİK VE İVEDİLİK GEREKTİREN BRANŞ AÇIKLARINA DEĞİNDİ
 Buradan yola çıkarak İLHAN, açıklamalarına öncelik ve ivedilik gerektiren branşlardaki açıkları belirterek başladı: Kırşehir Ahievran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde göğüs hastalıklarında 4 doktor yer almaktadır. Buradaki doktorların 2'si Sağlık Bakanlığı kadrosunda olup diğer 2'si  üniversitenin kadrosundadır. Radyoloji bölümünde 4 doktor vardır. Bunlardan da 1'i Sağlık Bakanlığı kadrosuna sahiptir, diğer 3'ü ise üniversite kadrosunda yer almaktadır. Göz bölümünde yine 4 doktor bulunmaktadır. Bu bölümde de 1 doktor Sağlık Bakanlığı kadrosundadır, diğer 3 doktor ise kadro olarak üniversiteye bağlıdır. Çocuk uzmanı olarak da aktif çalışan 4 doktor vardır ancak 1 doktor Sağlık Bakanlığı'na bağlı 3'ü de yine üniversite kadrosunda yer almaktadır.
HASTALARIN HİZMETE ERİŞMEKTE SORUNLAR YAŞADIĞI VE DOKTOR AÇIĞININ YARATTIĞI MUAYENE GECİKMELERİ
Diğer taraftan göğüs hastalıklarında, göz, çocuk ve radyoloji bölümlerinde çalışan doktorların, bir veya ikisi aynı günler içinde ders vermesi nedeniyle poliklinik yapan doktor sayısı 1'e düştüğünden Kırşehir halkı ciddi bir mağduriyet yaşamakta ve dolayısıyla hizmete erişilememektedir. Bu sebeple gerek vatandaşlar gerekse doktorlar büyük boyutlara varan sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.
 Başka bir durum ise, Kırşehir ve altı ilçesinde Sağlık Bakanlığı kadrosuna bağlı 1 çocuk doktorunun bulunması nedeniyle hastalar problemler yaşamaktadır. Yine sorunlar arasında yer alan bir diğer konu da bir çok daldaki doktor açığı nedeniyle ultrason ve göz muayene randevuları da 2-3 ay sonraya sarkmaktadır.
 YANLIŞ UYGULAMA POLİTİKALARI NEDENİYLE ARTAN VE HIZLA DEVAM EDEN YAPRAK DÖKÜMLERİ
 Ayrıca radyoloji uzmanlarına şua izni verilmemesi hastanedeki pek çok radyoloji uzmanının ayrılmasına neden olmuştur ve yakın zamanda bir radyoloğun daha ayrılacağı, göz bölümünde de yine yakın zamanda 4 doktorun, çocuk sağlığı ve hastalıklarında 1 doktorun, göğüs hastalıklarında 1 doktorun ayrılacağı haberlerinin tarafına ulaştığını belirten İLHAN, minimum 70 hastaya bakılmasına ilişkin uygulamanın, kontrol hastaları ile birleşmesi sonucunda bakılan hasta sayısının çok yüksek rakamlara çıkmasının gerek hasta bakım kalitesini düşürmekte olduğunu gerekse yanlış uygulama politikalarından kaynaklı hastane çatısı altında daha bir çok hastayı, vatandaşı hatta bölge halkını tamamıyla etkileyecek olan ciddi bir yaprak dökümü yaşatacağını sözlerine ekledi.
 İLHAN: KIRŞEHİR'DE ARTAN VE DERİNLEŞEN BU DURUMLARIN ARTIK BİR AN ÖNCE DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR!
 İLHAN, söz konusu aksaklıklar nedeniyle derinleşen durumların önüne geçilmediği taktirde Kırşehir'deki kaliteli doktorların kaçışının devam edeceğini ve hali hazırda izlenilen uygulama yöntemleri ile mevcut durumun düzelmesinin oldukça zor olacağını dile getirdi.
 CHP Kırşehir Milletvekili İLHAN, hastanenin geneli ile ilgili problemlere bakıldığında; hastane, il sağlık müdürlüğü ve bakanlık koordineli bir şekilde çalışmalar yürütüp bir hareket planı oluşturmalıdır aksi halde gereken hassasiyet ve özen gösterilmez, acilen bir önlem alınmaz, çalışma başlatılıp değerlendirme yapılmaz ise ne yazık ki ilerleyen süreçte de Kırşehir'de pek çok branşta doktorun görev yer değişikliği talebiyle günden güne artan ayrılmaların söz konusu olacağını ve dolayısıyla yaprak dökümünün devam edeceğini belirtti.
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku