Güncel

MUCUR’UN SU SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ

MUCUR’UN SU SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ

Okunma: 168

19 Ekim 2020 16:33
-A

+A

Ankara Milletvekili Hacı Turan ,AK Parti Kırşehir Milletvekili  Mustafa KENDİRLİ, İl Başkanı  Muzaffer ASLAN, Mucur Kaymakamı ve Belediye Başkanı ile birlikte, Mucur içme suyuna eklenmek üzere saniyede 34 litre su çıkacak olan, toplamda 10 milyon ₺ ödenek ayrılan DSİ sondaj alanında incelemelerde bulunuldu.

Ankara Milletvekili Hacı Turan açıklamasında ,"10 milyon ₺ ödenek ayrılan DSİ sondaj alanında incelemelerde bulunulurken akabinde ise 25 milyonu hibe olmak üzere toplamda 50 milyona mal olacak şehir içme suyu ve atık su hatlarının yenilenmesi, aspesli boruların değişimi projesi başlayacaktır. Mucur’un su sorunu kökten çözüyoruz inşallah"dedi.
Hacı TURAN; Mucur yolunun kamulaştırması bitti, imkanlar ölçüsünde önümüzdeki döneme bakacağız. Yalnız gelecek yıl sıkıntılı noktalarda düzenleme yapacağız İnşaallah dedi.
Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, "Çok fazla yağış olmadığı sebebi ile Mucur ilçesinde kuraklık  sorunu yaşanacağı sebebiyle bizler önlemimizi alarak ilçemizin 40 yıllık su sorununu ortadan kaldıracağız inşallah" dedi.
Mucur Belediyesi Hem Mucur’u Hemde Seyfe Gölünü Kurtarmak İçin Kolları Sıvadı
Yıllardır gündemden düşmeyen ve çok eleştirilen Seyfe Gölünün kuraklığı için Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz içme suyunu tamamen Seyfeden ayırma kararı aldı
Mucur Belediyesi ilçenin büyük sorunu olan alt yapı çalışmasını başlatmak için gün sayarken, Seyfe Gölü Havzasında bulunan içme suyunun da yerini değiştirmek için sondaj çalışma başladı. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile İlçemiz Şatıroğlu mahallesi Tavşantepesi mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması başlatıldığını bildiren Mucur Belediyesi ilçenin su sorununu da çözmek istiyor.
Alt yapı ile birlikte su sorununu da çözmek isteyen Atılan Yılmaz, Mucur’un 40 yılını garanti altına alınacağını bildirdi.
Mucur’un içme suyunun yanında kuraklıktan dolayı çok fazla etkilenen Seyfe Gölü içinde çok büyük bir adım olacak bu sondaj çalışması için Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Ankara Milletvekili Hacı Turan el ele verip bu çalışmaya büyük destek veriyorlar.
Bugün ilçemizi ziyaret ederek sondaj çalışmasını yerinde inceleyen vekiller ne gerekiyorsa yapılacağını Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz ile paylaştılar.
Seyfe Gölünün makûs tarihini değiştirecek birçok adım attıklarını ve atacaklarını belirten vekiller Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz’ın gayret ve çabalarını boşa çıkarmayacaklarını ve her zaman destek olacaklarını belirttiler.
“Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile İlçemiz Şatıroğlu mahallesi Tavşantepesi mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması başlanılmış olup; bununla birlikte Solaklı Mahallesi 235 ada 7 numaralı parsellerde Belediyemiz adına kayıtlı yeni içme suyu kuyusu da dahil edilerek Solaklı Mahallesi 234 ada 37 parsel üzerine 1 adet 500 ton kapasiteli içme suyu deposu ve ikincisi olarak, Şatıroğlu mahallesi 408 ada 1 parsel üzerine de 1000 ton kapasiteli yeni içme suyu deposu yapılarak içme suyu isale hattına bağlantısı yapılacak olup ana hat ve merkezde bulunan tüm aspes borular kaldırılarak yeni pis su ve temiz su isale hatları yenileme işlemi yapılacaktır. İki adet yeni içme suyu kuyusu toplamında s/70 litre kaynak sağlanarak bu çalışmalardan kaynaklı oluşacak Mucurumuzun önümüzdeki 40 yıllık su ihtiyacına karışılacağımızdan dolayı ilçemizin su sıkıntılarını ortadan kaldıracağız. Bunun dışında en önemlisi şüphesiz Seyfe gölü havzası içerisinde yer alan kuyuların kapatılmasıyla birlikte koruma alanı içerisinde yer alan kuş cennetinin de kuraklığını önlemiş olacağız” denildi.
“ Mucur’un ve Seyfe gölünün makus Tarihini inşallah değiştireceğiz.
Son yıllarda yağışların az olmasından dolayı kuraklık yaşayan Seyfe Gölü ve Mucur içme suyunu aynı anda etkileyecek olan bu sondaj çalışmamız ilçemize hayırlı uğurlu olsun.
Bugün bizleri yalnız bırakmayan Sayın Kırşehir Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’ye ve Sayın Ankara Milletvekilimiz Mucur’un evladı Hacı Turan’a sonsuz teşekkür ediyorum. Bu konuda ilçemizi yalnız bırakmadılar ve çok büyük destek verdiler.
Tabi bir önemli olan konuda yıllardır eleştiri hedefinde olan ve bir tülü kuraklığa çare bulunamayan Seyfe Gölü içinde bu girişimler çok önem arz etmekte. Bu dönemde umarız vekillerimizle birlikte Seyfe Gölünü kurtarmış oluruz.
Tekrardan Sayın Kırşehir Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’ye ve Sayın Ankara Milletvekilimiz Mucur’un evladı Hacı Turan’a teşekkür ediyorum”dedi.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku