Güncel

Mucur ve köyleri sempozyumu çalışmaları başladı

Mucur ve köyleri sempozyumu çalışmaları başladı

Okunma: 824

3 Aralık 2020 16:24
-A

+A

        Mucur İlçesi coğrafi yapısı ve tarihi yönleriyle bu günümüze ışık tutmaktadır. Mucur’un civarındaki höyükler ve mağaralar, ilçenin çok eskiden kalma bir yerleşim yeri olduğunu ortaya koymaktadır. Mucur halkından elde edilen tarihi bilgiler yeterli olmamakla birlikte, bulunan tarihi eserlerden ilçenin Etiler zamanında kurulduğu anlaşılmaktadır.
        Mucur’un adının kaynağı, ilçenin yerleşim merkezinde hiçbir evin bulunmadığı, insanların mağarada yaşadıkları ve bu insanların Hıristiyan oldukları, aynı zamanda ilçenin 5 km. kuzey batsındaki aşılık mevkiinde Müslüman Türklerin oturduğu, Hıristiyanların başkanına mücrim denildiği ve Mucur adının mücrimden dönüştürüldüğünü iddia edilmektedir.
        Bu kapsamda Mucur'da sempozyum çalışmaları başlatılmakta... Mucur'da sosyal-kültürel ve tarihi yönleriyle mucur ve köyleri sempozyumu çalışmaları başladı. Bu amaçla Mucur Belediyesine ziyaretler başladı.  Ahi Evran Üniversitesi Rektör yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ve Prof. Dr. Ahmet Gündüz birlikte çalışmaları başlatmak adına Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz'a ziyaret gerçekleştirdi.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, "Tarihimiz, mührü sökülmemiş bir hazinedir.“ Bu mümbit ve bereketli toprakların neye taalluk ettiğini anlamamız için,  Akif’in deyişiyle bastığımız yerleri toprak diyerek geçmemek için, tarihimizi, kültürümüzü ve geçmişimizi tüm yönleriyle bilmemiz gerekiyor.  Bu  sempozyumda emeğe geçen herkese ve Ahi Evran Üniversitemize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku