Genel

Mühendisliği bırakıp kaz çiftliği kurdu

- Kırşehir’den, Kars’a kaz gönderiyor

Mühendisliği bırakıp kaz çiftliği kurdu

Okunma: 527

22 Mart 2021 14:13
-A

+A

- Hobi olarak başladı mesleği oldu

KIRŞEHİR (İHA) -
Kırşehir’de yaşayan Orhan Güzel (42) mühendisliği bırakarak kaz çiftliği kurdu. Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği mesleği olan Güzel, 20 kazla başladığı işini yumurta ve civciv alarak sayısını 500 kaza çıkarttı.
Haftada bin ayda 4 bin adet üretim yaptığını söyleyen Güzel, “Haftada bin ayda 4 bin adet kaz ve civciv üretiyorum. Üretilen civcivleri önce yöremde sonra da ülke genelinde dağıtım yapıyorum. Kazları anaç olarak büyüttükten sonra kesimlik yapıyorum. Kurutup tuzlayarak da Kars’a satışını yapıyorum” dedi.
Talepler karşısında zorlanmaya başladı Kırşehir’in Kaman ilçesinde oluşturduğu çiftliğinde talepler karşısında zorlanmaya başladığını ifade eden üretici Güzel, “Kars kazı olarak bildiğimiz kazı, Kırşehir’de tuzlama ve kurutma işlemi sonrasında hazırlayıp gönderiyoruz” diye konuştu.Kazlardan elde edilen yumurtalarla kuluçka makinelerinde civciv çıkartılıyor Kaz yumurtaları ile kuluçka makinelerinde civciv çıkarttığını anlatan Güzel, haftada bin ayda ise 4 bin adet civciv üretimi yapan Kırşehirli mühendis sezonda 20 bin civciv üretimi sayısına ulaşıyor.

Kaynak : İHA

Anahtar Kelimeler : KIRŞEHİR. ,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku