Güncel

Mülteciler, üniversitelerle Türkçe öğreniyor

Mülteciler, üniversitelerle Türkçe öğreniyor

Okunma: 184

4 Ocak 2020 07:03
-A

+A


Kırşehir’de 140 mülteci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Türkçe ve Yabancı Dil Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkez’inde (TÖMER) 3 ay önce açılan kursta, 20 fark ülkeden 60 üniversite öğrencesi ile Türkçe öğreniyor.
Kırşehir’de 140 mülteci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Türkçe ve Yabancı Dil Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkez’inde (TÖMER) 3 ay önce açılan kursta, 20 farklı ülkeden 60 üniversite öğrencesi ile Türkçe öğreniyor. Üniversite bünyesinde 5 yıl önce kurulan TÖMER, okulda eğitim gören yabancı uyruklu öğrenceler için Türkçe eğitim veriyor. Merkezin, 3 ay önce düzenlediği kursa üniversitenin hazırlık sınıfında okuyan Mali, Somali, Sudan, Afganistan, İran, Irak gibi 20 ülkeden 60 öğrenci ile kentteki 140 sığınmacı katıldı. Irak, Suriye, İran gibi ülkelerden mültecilerin bulunduğu
140 kişi, üniversitelerle birlikte Türkçe öğreniyor.
'TÜRKÇE ÖĞRENMEK MÜLTECİLER İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ'
TÖMER Müdürü Doç. Dr. Remzi Can, öğrencelerin ve mültecilerin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda tam olarak uyum sağlamaları için dil uyumunun birinci şart olduğunu belirtti. Merkezin 16 Ekim 2015'te kurulduğunu kaydeden Can, şöyle konuştu:
"O günden bugüne faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Merkezimin amaçları arasında, üniversitemizi kazanan yabancı uyruklu öğrencelere Türkçe öğretmek, yabancı dil kursları düzenleyerek şehrimiz ve personeline yabancı dil konusunda yardımcı olmak var.
200 kişi burada Türkçe öğrenmeye başladı. Aşık Paşa'nın memleketinde, yurdunda Türkçe öğretmek bizim için kutsal bir görev.
Öğrencelerimize Türkçe öğretmenin yanı sıra kültür öğretimi de yapıyoruz. Çünkü dil ve kültür ilişkisi vazgeçilmez k unsur. Biz kursumuzu halkımıza da açtık. Mülteciler de şu an Türkçe öğrenimi konusunda merkezimize yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Türkçe öğrenmek mülteciler için de çok önemli. Onların sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda tam olarak uyum sağlamaları için dil uyumu birinci şart." İran uyruklu Tıp Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi Bita Zenal (21), 3 ay önce Türkiye’ye geldiğini kaydederek, "TÖMER ortamımız çok iyi. Burada Türkçe öğreniyorum. Öğretmenimiz bizim arkadaşımız gibi. Türkiye’yi çok seviyorum ve Türkçeyi öğrenmek bana çok zevkli geliyor" diye konuştu. (DHA)

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku