Güncel

MUTANT VİRÜS...

MUTANT VİRÜS...

Okunma: 1423

25 Aralık 2020 16:12
-A

+A

            Covit-19 hastalığını oluşturan SARS-COV-2 virüsünün mutasyona uğrayarak potansiyel olarak daha bulaşıcı olduğunun açıklanması bütün dünyada endişeye neden olurken büyük bir panik oluşturdu.Bu yeni mutasyona “ B117 virüsü” adı verildi.
            İlk olarak eylül ayında İngilterenin güneyinde Kent şehrinde tesbit edilen yeni  varyantın yüzde 70’e kadar daha fazla bulaşabildiği ve R değerinin yani bulaşıcılık katsayısının 0,4 olduğu bildirildi.
            Virüslerin mutasyona uğraması kulağa hoş gelmese de corona virüslerinin sürekli mutasyona uğrar, bu normal bir süreçtir.Şu ana kadar SARS-COV-2 virüsünün 5 bin defa mutasyona uğradığı tesbit edildi.Fakat bunların hiç birisi potansiyel  olabilecek bir varlık gösteremediler.
            Virüslerin yaşayabilmeleri,çoğalabilmeleri için canlı bir hücreye ihtiyaçları var.Bu özelliklerinden dolayı insandan insana geçerek bulaşmayı gerçekleştirirler.Canlı hücre dışında;kuru ortamda 2-3 saat,nemli ve yaş ortamda ancak 2-3 gün yaşayabilirler.50 derecenin de üzerindeki sıcaklıkta inaktif hale gelirler.Laboratuvarlarda -20 ile -80 derecede saklanırlar.
            Her bir insandan insana geçmede bir mutasyona maruz kalırlar.Bu gerçekleşen mutasyonlar sonucunda genetik yapısındaki değişikliğe göre fonksiyonel hal alırlar; inaktif de olabiliyorlar,bulaşıcı ve öldürücü özellikleri de artabiliyor.Bütün bu değişikler virüs  zarının dışındaki  taç görünümlü spike’lerden kaynaklanıyor.Bunların yapısında protein var,proteinler amino asitlerden oluşur. Amino asitlerin yapı taşları da nukleotitler’dir.Nukleotitler zincir şeklinde birleşerek amino asitleri oluşturur.
             SARS-COV-2 virüsü 30 bin nukleotitden oluşur.Virüslerin insandan insana geçme hareketliliğinde veya laboratuvar çalışmalarında bir pasajdan diğerine geçmede 3 nukleotit on binde biri mutasyona uğrar.Gerçekleşen bir mutasyonda nukleotitler amino asitlerde değişiklik oluşturursa,amino asitler de proteinlerde değişikliğe neden olursa,proteinler de virüste fonksiyonel bir değişiklik sağlarsa ancak o zaman bir anlam ifade eder.Bir yıl içerisinde 5 bin kez mutasyon geçiren corona virüsde bu fonksiyonel değişiklik oluşmadığından mutasyon sonuçsuz kalmıştır.
               İngilterede ortaya çıkan mutant virüs Nisan ,Haziran ve Eylül ayları arasında 23 mutasyon geçirdi.Bunlardan 13 tanesinin nukleotitinde bir değişiklik olmadığından etkisiz bir mutasyon geçirmiş oldu.Diğer 10 tanesinde  nukleotit,amino asit ve proteinlerindeki değişiklik sonucunda fonksiyoner olarak bulaşma oranını yükselten bir mutasyon gerçekleşti.
               Gelişen bu ciddi mutasyon etkisiyle ilgili değerlendirmeler laboratuar çalışmasıyla gözlendi. Ancak bu mutasyonun etkisiyle ilgili yapılan değerlendirmelerin sahadaki,toplumdaki karşılığı net olarak bilinmiyor,araştırılıyor.Mutasyonun ortaya çıktığı alanlara bakıldığında virüsün daha kolay bulaştırıcı bir hale gelebileceği bekleniyor.İngilterde’ki vaka artışları da buna parelel geliştiği için böyle bir korku,panik ortaya çıkardı.
                 Mutasyonlardan bu kadar korkmamıza gerek yok.Her mutasyon daha kötü gelişmeyebilir.Örneğin,Şubat 2003 yılında çıkan SAR-COV-1 virüsü Haziran 2003 yılında mutasyona uğrayarak kendilğinden söndü.Virüsün bulaştırıcılığının yanında,hastalık oluşturma gücü,ölümü artırma oranı,bağışıklık oluşturmada farklılığının olup olmadığı  henüz bilinmiyor. Buna rağmen mutasyonun gelişmesi ve genetik yapı seyri ,bundan sonraki mutasyonların daha zayıf gerçekleşeceği kanaatını oluşturuyor.
                  Sars-cov-2 virüsü için geliştirilen aşılar tatbik edildiğinde mutant virüsüne de etkili olacağı,hem üretici firmalar tarafından,hem de konusunda uzman virologlar tarafından açıklandı.Etkili olmasa bile kısa bir sürede mutasyona uğrayan virüse karşı da yeni bir aşı üretilerek,grip aşılarında olduğu gibi iki aşı beraberce kullanılabilecek.
                  Virüs kendi kendine bulaşmaz,virüsü taşıyan ve bulaştıran da insandır.Süreç içerisinde virüsün kolay bulaşması,hızlı yayılması söz konusu olsa bile,biz ona fırsat vermez isek,gereken tedbirleri alır isek virüs bulaşamaz.Bu nedenle virüsün bulaşıcılığının artması bir önem ifade etmez.
                  Esas olan; topluluklardan,kalabalıklı alanlardan uzak durarak sosyal izolasyona uymanın  yanında,24 saat beraber olmadığımız her kişiyi virüs taşıyıcı olarak düşünerek tetbirlerimizi ona göre almamız gerekir.Hijyen, mesafe ve maske tetbirlerini kat ve kat fazlasına çıkartmalıyız ki virüz bizden korksun.Çünki onun yaşama ve üreme alanı insan hücresidir.Başka bir ortamda yaşayamaz çoğalamaz.Bu nedenle gereken ve istenen tedbirleri aldığımız sürece endişeye,korkuya,paniklemeye ve tedirkinliğe mahal yok. 
                                          Ali Osman BİLGİN
                              Kırşehir Veteriner Hekimler Odası Başkanı
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku