Güncel

MÜZİSYEN ÖZGÜR ÖZENSOY;”MÜZİSYENLER GEREKEN DEĞERİ GÖRMÜYOR”

MÜZİSYEN ÖZGÜR ÖZENSOY;”MÜZİSYENLER GEREKEN DEĞERİ GÖRMÜYOR”

Okunma: 1143

5 Ocak 2021 16:12
-A

+A

        Kırşehirli Müzisyen Özgür Özensoy Kırşehir müzisyeni ve türküleri ile  Türkiye’de de Dünyada da  müzik üreten fakat gerekli değeri görülmediğini ve pandemi süreci içerisinde tüm sektörü etkilediği gibi müzisyenlerinde olumsuz yönde etkisini gösterdiğini bildirdi.
42 yaşında ve 17 yaşından bu zamana kadar sazı ve sözüyle türkülerle  büyümüş bir çok saz üstatlarından saz dersi alan Kırşehir’in sevilen  müzisyenlerden Özgür Özensoy  gazetemize yaptığı açıklamada ,” Neşet Ertaş’ın torunları olarak hem Kırşehir’i hem de ustaların ustası Neşet babamızın  türküleri ile   gönüllere dokunup yüreklerde yaşatmanın ayrı bir duygusu vardır ve bu duygu tarif edilemez yaşanır”dedi.
KIRŞEHİR TÜRKİYE’DE İLK SIRADADIR
        Özensoy,Biz müzisyenler gönül alır gönül veririz. Enstrüman çalmanın avantajlarından bir tanesini söyleyeyim ,insanlar ile iletişime çabuk geçersiniz ve diyaloğunuz daha güzel daha samimi olur. Müzisyenler duygularını yoğunluk ile yaşarlar.Neşet Etaş’ın bir sözü vardır “Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma”türkü söyleyenlerde kötülük ve zarar gelemez...
Biz müzisyenler türkü ile yatar türkü ile kalktığımızdan dolayı insanlara karşı sevgi ile yaklaşır ve insanlardaki elektriği sevgi ve saygı olsun daha çabuk hissederiz.
Kırşehir dünyada müzik üreten şehirler arasına girdi ve  Selçukluya ve bir çok kültüre başkentliği yapmıştır.Türkü konusunda ise Kırşehir Türkiye’de ilk sıradadır.
MÜZİSYENLERİN ELİNDEN TUTULMUYOR
         Ama maalesef dünyada Kırşehir müzik üreten şehirler arasına girse de Kırşehir müzisyenlerin yanında ve destek olması gerekenler bizlerin elinden tutmuyor.Kırşehirli olup ünlü olanlar dahi destek göstermiyor.Neşet Ertaş’ın dediği gibi “garip geldik garip gidiyoruz”. Kırşehir Türkiye’nin tam ortasında ve sanatçıları olsun türküleri olsun ilk sıralamada olmasına rağmen sıkışıp kalmış durumda, biz müzisyenlerin elimizden tutanımız yok maalesef. İlimizde beş yüz ve daha fazla müzisyen var saz çalıp türkü söyleyen .Turizm bakanlığımızda bu durumda öncü olması gerekiyor bizlere. Bizler burada sazımız ve sözümüz ile garip kalmanın verdiği yalnızlık ile dışarlara açılıyoruz.
         Belden aşağı sözler ile gündeme gelenler var ve en çok onlar tutuluyor. Youtube kanalında  en çok tıklama rekorunu kıran yine onlar örneğin Musa Eroğlu ,Mahsuni Şerif gibi bir çok değerli sanatçılarımıza bakın o ne olduğu belirsiz sanatçıların dahi izleme rekoruna yaklaşamıyor. Devir öyle bir devir ki maalesef türkülerimiz gereken değeri bulamıyor.
TÜRKÜLER, HEP OLACAKTIR
        Özensoy,Kırşehirin Özbağ Kasabasındanım, 17 yaşımda çalıp söylemeye başladım amatörce, Türküleri zaten seviyordum birde buranın havasından mı? Suyundan mı? Yoksa Neşet ustadan mı? Nedenleri arasında Türkü söyleyen binevi sırdaş̧ ,arkadaş ,dert ortağı gibidir Türküler yaşanmışlıktır, gerçek bir hikayesi vardır birçoğumuz bazen kendimizden hayatımızdan bir kesit buluruz ,aşkı ,sevdayı paylaşmayı, dostluğu, yalan dünyayı içinde ne destanlar var adeta bir kültür mozaiği  ve yüzyıllar geçsede unutulmaz o güzelim türküler, hep olacaktır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku