Güncel

NAR TEZGÂHLARI SÜSLEDİ

NAR TEZGÂHLARI SÜSLEDİ

21 Eylül 2018 07:08
-A

+A

  Kabuğundan çekirdeğine, tanesinden şurubuna kadar her yönüyle şifa kaynağı olan nar, tezgâhlardaki yerini aldı.Kış aylarında sıkça tüketilen nar, tezgâhları süsledi. Nar ekşisi ve nar suyu olarak kullanmak isteyen vatandaşlar tarafından da tercih edilen nar, Kırşehir halk pazarlarında 3 TL’den satılıyor. Pazar esnafı havaların serinlemesi ve muharrem ayında aşurelerde narın kullanılmasından dolayı satışların iyi olduğunu söyledi.
"AŞURELER DE KULLANILDIĞI İÇİN TALEP FAZLA"
Yeni hasat edilen narın tezgâhlardaki yerini almasıyla vatandaşların narı bol miktarda tercih ettiğini belirten pazarcı pazarcılar ve seyyar satıcılar, "Vatandaşların nara ilgisi yoğun. Muharrem ayı dolayısıyla aşure yapımında kullanıldığı için talep fazla. Mevsimi de olduğu için insanlar hem meyve olarak hem de evlerinde nar suyu ve nar ekşisi yaparak kullanmaktadır. Narı tezgâhtan alıp eve gittikten sonra 2 hafta hiç bozulmadan tüketebilirsiniz. Doğal olduğu ve birçok hastalığa iyi geldiği için nar tam bir vitamin deposu. Fiyatlar da uygun olduğu için insanlar narı bol miktarda alarak tüketiyor" dediler.
Öte yandan uzmanlar narla ilgili olarak, “Narda, E vitamininden 20 kat daha güçlü olan polifenol maddesi bol miktarda bulunur. 6 hafta boyunca nar suyu içenlerin kalp krizi riski yüzde 17, kansere yakalanma riski yüzde oranında azalıyor” diyorlar.
Narın olumlu etkisinin tüm meyvelerden çok daha kısa sürede ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar“Nar aşırı tüketildiğinde bile herhangi bir olumsuz etki yapmaz Kolesterolü, şekeri dengeliyor, ishali kesiyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, başta prostat ile cilt kanserini, enfeksiyon ile alerjileri önlüyor ve yaraları iyileştiriyor” şeklinde konuşuyorlar.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku