Güncel

OKUL ALIŞVERİŞİNİ ESNAFTAN YAPIN

OKUL ALIŞVERİŞİNİ ESNAFTAN YAPIN

5 Eylül 2018 07:36
-A

+A

   Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk,  yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde velilerin okul alışverişini esnaftan yapması çağrısında bulundu.Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk,  yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde velilerin okul alışverişini esnaftan yapması çağrısında bulunarak, "Tanıdığınız esnafın sattığı malzemeler, denetim ve kontrolü yapılmış güvenli ürünlerdir." ifadesini kullandı.
SAĞLIKSIZ ÜRÜNDEN UZAK DURUN
Bahamettin Öztürk, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa zaman kaldığına ve anne-babaların okul alışverişine başladığına dikkati çekti.
 Okul alışverişinde kalitesiz ve sağlıksız malzemelerin tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bahamettin Öztürk, kitap, kalem, defter, silgi, çanta, boya gibi ürünlerin en çok kullanılan ve çocukların sürekli temas ettiği malzemeler olduğunu, bunların cilde ve sağlığa zarar vermemesi gerektiğini belirtti.Ticaret Bakanlığı denetimlerine göre bu ürünlerin yüzde 99'unun güvenilir bulunduğunu bildirdi.
 KONTROLÜ YAPILMIŞ VE GÜVENLİ
Okul malzemelerinin mutlaka kırtasiyeci esnafından alınması çağrısında bulunan Bahamettin Öztürk, şunları kaydetti: "Tanıdığınız esnafın sattığı malzemeler, denetim ve kontrolü yapılmış güvenli ürünlerdir. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onlar eğitim alırken sağlıklarından olmamalı. Vatandaşlarımız daha uygun olsun diye Uzakdoğu'dan ithal edilen merdiven altı ürünlerden tercih etmemeli. Markası ve nerede üretildiği belli olmayan, CE ve TSE damgası olmayan birçok ürün maalesef okulların açılmasına az zaman kala piyasada görülüyor."
ÇANTA SEÇİMİNE DİKKAT
Ebeveynler çanta seçiminde, modellerinin yanı sıra kullanım rahatlığına da bakıyor.
Özellikle okul döneminde çantalardaki ağırlık yaklaşık birkaç katına çıkabilirken, açıklamada çocukların kullanacağı çantalar seçilirken yapılacak yanlış bir tercihin, çocuklarda küçük yaşlarda başlayacak ve tüm hayatları boyunca sürecek omuz, boyun, sırt, bel ağrıları, duruş bozuklukları gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekildi.
ÜRÜNLER GÜVENİLİR
Bahamettin Öztürk, bir öğrenci için ortalama alışveriş tutarının 165 ila 650 lira arasında olacağını belirtti.
Öztürk, yıllardır verdikleri mücadele sonucunda kırtasiye ürünlerinin yüzde 99’unu güvenilir hale getirdiklerini ve veliler ile öğrencilerin gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapabileceklerini belirtti.
Bahamettin Öztürk, “Merdiven altı olarak adlandırılan, üreticisi ve satıcısı belli olmayan ürünlerden uzak durulmalı, kimliği olan ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Kırtasiye alışverişinde nelere dikkat edilmeli?
Öztürk ;"Çocuklarınız için kırtasiye alışverişi yaparken, ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri aynı anda almak oldukça zordur. Bu sebeple öncelikle ihtiyaç duyulan temel malzemeleri, sonra da kırtasiye malzemelerini zamanla almak sizin için daha rahat olacaktır. Kırtasiye malzemelerini alırken çocuklarınızın sağlığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kanserojen içerik bulundurmayan, sağlam ve kaliteli malzemelerden yapılmış araç gereçler tercih etmeniz doğru olacaktır.Kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş gibi araç gereçlerden birden fazla almak önemlidir. Çocuklarınızın kolay kaybedeceği ya da kolay kırılan bu kırtasiye araçlarından birden fazla almak, zor durumda kalmalarını önleyecektir. Son olarak ise boya malzemeleri ve resim kağıdı gibi kırtasiye eşyaları resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda alınmalıdır. Çünkü öğretmen yapılacak çalışmalar doğrultusunda kullanılacak malzemeleri belirleyebilmektedir."
Diğer eşyaların alışverişinde nelere dikkat edilmeli?
Öztürk ;"Okula yeni başlayacak çocuklarınız için okul çantası ve beslenme çantası alırken dikkat etmeniz geren bazı noktalar vardır: Okul çantasının çocuğunuzun beden yapısına uygun ve kolay taşınabilir olması önemlidir. Aynı zamanda okul çantası için alışveriş yaparken çantanın kullanışlı olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki çanta boşken ağırlığı bir kilogramdan fazla olmamalıdır ve en az iki bölmeden oluşmalıdır. Çantayı alırken çocuğunuzun beğendiğini almaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz çantanın kimyasal içerik barındırmaması önemli. Ayrıca kaliteli ve sağlam olmasına özen göstermelisiniz. Beslenme çantası alırken de çantanın yeterli büyüklükte olmasına ve kolay taşınabilirliğine dikkat etmelisiniz.Alışverişte çocuğunuzun mutlu olmaması ya da istediği malzemelerin alınmaması motivasyonunu olumsuz etkileyeceğinden, isteklerini ve önceliklerini göz önünde tutmalısınız. Sağlık açısından sorun arz etmeyen ve ekonomik fiyatlara sahip okul malzemelerini gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku