Güncel

Op. Dr. ERDEM: "OBE­ZiTE KA­DE­RiNiZ OL­MA­SIN!"

Op. Dr. ERDEM: "OBE­ZiTE  KA­DE­RiNiZ OL­MA­SIN!"

Okunma: 274

12 Ekim 2021 16:27
-A

+A

Obezite günümüzde en önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu belirten Kırşehir'de hizmet veren Özel Kırşehir Musa Gül Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun ERDEM obezite tedavisinde kullanılan mide balonuna ilişkin bilgi verdi.
Özel Kırşehir Musa Gül Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun ERDEM, şu bilgileri kaydetti: "Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın son raporuna göre Türkiye nüfusun 2/3’ü fazla kilolu ve şişman bireylerden oluşmakta. Obezitenin pek çok sağlık sorunu ile ilişkisi bulunmaktadır. Bunlar; tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi ve eklem hastalıklarıdır. Obeziteyi ölçmek için en yaygın olarak kullanılan yöntem vücut kitle indeksidir. Bu hesaplamayı yaparken kilogram cinsinden vücut ağırlığımızı metre cinsinden boyumuzun karesine böleriz ve bir oran buluruz. Yirmi beş ile 29.9 arası fazla kilolu, 30 ve yukarısı ise obez sınıfına girmektedir.
Bariatrik cerrahiler için uygun olmayan, diyet ve egzersizin yetersiz kaldığı hastalar için bu zamana kadar tedavide bir boşluk bulunmaktaydı. Son yıllarda intragastrik balon dediğimiz mide balonu uygulaması ile bu boşluk doldurulmuş durumda.
Mide balonu anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi olmayan bir prosedürdür. İşlem esnasında balon ince ve sönmüş haldeyken ağızdan endoskopik olarak mideye gönderilir. İşlem genellikle 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve hastalar genellikle aynı gün evine gönderilir. Balon midede bir hacim kaplar ve aynı zamanda mide boşalmasını geciktirerek etki gösterir. Midede dolgunluk oluşturarak beynimizde tokluk hissi oluşturur. Sonunda tüm bunlar hastanın daha çabuk doymasına ve daha az kalori almasına katkı sağlar. Altı ay sonra yine endoskopik olarak balon çıkarılır.
Yapılan klinik çalışmalarda mide balonu ile vücut ağırlığında 35 kiloya kadar azalma sağlanabildiği ortaya konulmuştur.
Fazla kilolarıyla başı dertte olan hastalarımızı mide balonu hakkında ayrıntılı bilgi almaları için hastanemize bekliyoruz."
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku