Güncel

Op. Dr. Hüseyin Uygun; Artrozlar Hastalığına Dikkat!

Op. Dr. Hüseyin Uygun; Artrozlar Hastalığına Dikkat!

Okunma: 426

25 Aralık 2021 15:06
-A

+A

Özel Musa Gül Hastanesi profesyonel, deneyimli hekimleri ve sağlık çalışanları ile Kırşehir ve çevresinin en iyi hastanesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek Op. Dr. Hüseyin UYGUN ile hekim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.

Kırşehir Özel Musa Gül Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Hüseyin UYGUN, Halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık ya da tıbbi adı ile “artroz” veya “osteoartrit” eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıktığını bildirdi ve gazetemize şu açıklamada bulunarak Artrozların nerelerde görüldüğü ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
Op. Dr. Hüseyin UYGUN; Artrozlar: Artrozlar halk arasında kireçlenme, kıkırdak erimesi ve sıvı bitmesi olarak bilinir. Ortopedi ve fizik tedavi polikliniğine yapılan başvurularda üst sıralarda bulunur. Artrozlar bütün eklemleri tutmakla birlikte en sık diz, kalça ve ayak bileğinde görülür. Daha nadir olarak omuz, el bileği ve dirsekte görülür. Hastalığın sebepleri arasında ileri yaş, romatizmal hastalıklar, geçirilmiş eklem içi kırıklar, ağır iş yapma sayılabilir. Hastalar polikliniğe özellikle ağrı ve hareket kısıtlığı şikâyeti ile başvururlar. Ağrı daha çok hareket halinde olurken, istirahat sırasında ağrıda azalma vardır. Ayrıca soğuk havalarda hastaların şikâyetleri artarken, sıcak havalarda azalır. Hastaların yapılan muayenesinde ilgili eklemde krepitasyon denilen sürtünme hissi, ses gelmesi ağrı ve hareket kısıtlılığı mevcuttur. Muayene yapıldıktan sonra tanıyı kesinleştirmek amacıyla düz grafi dediğimiz röntgenden yararlanılır.
UYGUN, Çekilen grafi de eklem aralığında azalma, osteofit denilen kemik çıkıntılar ve skleroz denilen bulgular görülür. Başlangıç evresindeki artrozlarda( kireçlenmelerde) öncelikli tedavi konservatif denilen ameliyatsız yöntemlerdir. Bunlar; ilaç tedavileri, eklem içi enjeksiyon denilen ağrıyan ekleme yapılan iğneler, hayat değişikliği( kilo verme vb.) ve fizik tedavi egzersiz programdır. Hastanın tedaviye uyumu, bu safhada tedavi başarısı için çok önemlidir. İleri evredeki hastalar da günümüzde yapılabilecek tedavi artroplasti denilen protez ameliyatıdır. Bu ameliyatta kireçlenme olan kıkırdaklar kesilerek bu bölgeye, kıkırdakların görevini üstlenen, protez denilen meteryaller koyulur.
UYGUN;” Hastalar ameliyattan 1-2 gün sonra ayağa kaldırılarak yürütülür. 1-1.5 ay kadar koltuk değneği ile hastalar yürür, ardından normal hayatlarına dönebilirler. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da bazı riskleri olmakla birlikte ameliyat sonrası hastalar da yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir” dedi.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku