Güncel

OPTİSYENLİK KIŞ AYLARINDA DA REVAÇTA

OPTİSYENLİK KIŞ AYLARINDA DA REVAÇTA

22 Ekim 2018 07:10
-A

+A

   Yeni Yeşilyurt gazetesi olarak Ahi Optiğin sahibi Celalettin Güngör ile sektörün genel durumları hakkında konuştuk. Birçok çalışma alanında görülen mevsimsel durağanlık bizim alanımızda pek yaşanan bir durum olmamakla birlikte özellikle kış aylarında artışın daha fazla olduğunu söyledi.
Profesyonel olarak çalışma adına ve daha iyi hizmet sunmak amacıyla insanları yanlış yönlendirmeden doğru ve sağlıklı bilgi verilmesi açısından bu işin eğitimini üniversitelerin optisyenlik bölümünü tahsil ettiğini söyleyen Güngör,  küçük esnaf olarak yıllarca bu işletmenin başında olduğunu da belirtti.
Güngör, “Göz muayenesi yapılan hastalara yüz hatlarına uygun çerçeveli camı ve gözlüğü hastanın bütçesi de dikkate alınarak en uygun gözlüğü hastaya teslim ediyoruz. Elbette ki doktor hastanın göz bozukluğunu en doğru şekilde tespit etmeye çalışıyor. Bizim işimiz ise bundan sonra başlıyor. Reçetesiyle birlikte gelen hastaya öncelikle uygun bir çerçeve seçmeye çalışıyoruz. Hastanın ne tür bir gözlük kullanmak istediğini soruyoruz. Örneğin yuvarlak camlı gözlük veya çerçevesiz gözlük istediğini belirten müşterinin yön vermesi sonucunda bizde burada yüzüne en uygun olan birkaç gözlüğü öneriyoruz. Bunlar içerisinden seçilmesine olanak sağlıyoruz. Ayrıca hangi gözlüğün kullanımının müşteri açısından daha rahat ve konforlu olacağı konusunda yardımcı oluyoruz.” dedi.
“Lens değil gözlük tercih edilmeli”
Güngör lens yerine gözlüğün tercih edilmesi gerektiğini söylerken şunları ifade etti:
“En sağlıklısı gözlüktür. Bu yüzden önceliğin gözlüğe verilmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz. Gözdeki hatalı kırılmayı düzeltmek için ışığı hatalı kıran lensler kullanılıyor. Bu nedenle lensin sağlam bir göz tarafından kullanılması sağlam gözün netliğinde de problemler oluşturacaktır. Hatta uzun süreli kullanımlarda lensin çıkarılıp takılması kalabalık veya hijyenik olmayan ortamlarda  dikkat edilmemesi göz kızarıklığı ve göz iltahaplanması şeklinde rahatsızlıkları ortaya çıkarabildiği gibi lensin kullanım alanlarını da daraltmaktadır. Bu tarz sorunlara gözlük kullanımında karşılaşılmadığı için gözlük kullanımı daha rahat ve hijyenik bir kullanım sağlamaktadır.”
“Mevsimsel gözlük kullanımına dikkat”
Güngör, kış mevsiminde eskiden müşterilerin kolormatik camlı gözlük kullandığını günümüzde ise klipsli gözlüklerin tercih edildiğini ifade etti. Güngör, “Çizilmelere karşı dirençli olduğundan kış aylarında özellikle daha sık tercih edilmektedir. Camın temiz kullanılmasına dikkat edildiği taktirde uzun ömürlü kullanım sağlanmış olur. Bir diğer konu  da gözlük kullanım ve bakımı. Kış aylarında mevsimin verdiği şartlar sebebiyle kullanımda gözlüğe ve aksesuarlarına gerekli özen gösterilmediği için müşteriler göz rahatsızlığının daha fazla arttığı yanılgısına düşüyor” ifadelerinde buşlundu.
Güngör, “Yaz mevsiminde gözlüklerin işportacılardan değil optikçilerden alınması gerekir. Standartlara uygun olmayan ürünler piyasada hat safhada dolaşıyor. Çünkü bu gözlükler atıl plastiklerden yapıldığı için yani petrolün en dibinde kalan ve gözlük yapımında kullanılmaması gereken hammaddelerden üretilmesi bununda maliyetini düşürmesi işportacıların satışını kolaylaştırıyor. Bu tarz gözlüklerin 3 ay gibi bir zaman diliminde kullanılmasının ardından katarakt ve cilt kanserinin oluşmasına neden oluyor.” dedi.
Güngör, önlem olarak devlet, SGK sorumluluğu adı altında bu üretimlerin engellenmesini gerektiğini belirtti.
Güngör, “Genellikle karşılaşılan bir sorun da göz rahatsızlığı yaşayan kişilerde gözlük kullanmaya karşı olan ön yargı. Örneğin kişi gözlüğün gerek görünüşü gerek göz rahatsızlığını kabullenmeme yüzünden gözlük kullanımı ve doktor muayenesini aksatmakta bu da ileri derecede göz rahatsızlıklarına davetiye çıkarmakta. Bizim önerimiz ise erken teşhisle uygun gözlük kullanılmasını sağlayarak sağlıklı gözlerle rahat bir hayat sürdürmelerine yardımcı olmaktır.” diye ifade etti.
“Küçük esnafın alışveriş merkezleriyle sınavı”
Günümüz koşullarının ve ihtiyaçlarının değişen zamana ayak uydurmakta küçük esnaf olarak alışveriş merkezleri karşısında pek bir şanslarının olmadığını söyleyen Güngör, “Bize gelen müşteriler indirim ve veresiye talebinde bulunabiliyorken alışveriş merkezlerinde aynı talepte bulunamıyorlar. Buna rağmen yüksek maliyetli olan ürünlerin daha kaliteli olur düşüncesiyle alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar. Bu durum karşısında küçük esnaf olarak satışlarda düşük kar oranı elde ediyoruz. Durumun düzelmesi için mağaza zincirlerine bırakılmaması gerekir. Çünkü zincir mağazaları herhangi bir bilgi birikimi olmadan tamamen finansman bir güçle hareket eden ve ulusal olarak dışarıdan destek alan bu kuruluşlar zarar etse bile kar ediyormuş gibi göstererek sektörde devamlılıklarını sağlıyorlar. Özellikle televizyon veya sosyal medya da yer alan reklamların da gerçek yapısını yansıtmayan tanıtımlar yapması halkın yanlış yönlendirilmesinde büyük etken olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.
Güngör, “Optik satışlarının artması için devletimizin teşvik vermesi gerekiyor. Çünkü 12 yıldır zam artışı yapılmayan gözlük camı ve çerçevesindeki iyileştirme, sektörü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.Ayakta durmaya çalışan optisyenlik müesseseleri de, Sağlık Bakanlığı Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun, beş bakanlıktan temsilcilerin yer aldığı Fiyat Değerlendirme Komisyonunun (FDK) optik sektörünün de sorunlarını görmelerini ümit ediyoruz.” dedi.
Türkiye’de optik gözlük kullanma oranının yüzde 20 seviyelerinde bulunduğuna işaret eden Güngör, güneş gözlüğü kullanma oranın da yüzde 35 seviyelerinde olduğunu belirtti.
Güneş gözlüklerinin artık aksesuar olarak kullanılması nedeniyle insanların birden fazla güneş gözlüğüne sahip olduklarını, bunun da güneş gözlüğü satışlarını arttırdığına dikkat çeken Güngör, “İşportacıdan alınan güneş gözlüklerini kullanan insanlara ciddi zararlar veriyor.  Çünkü bu yanlış kullanım gözlerin bozulmasına sebep oluyor. Bu gözlüklerin çoğunun odak noktaları kaymış durumda ve cam kalitesinin çok kötü.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku