Güncel

Öztürk, “Hiçbir esnafımızı geri çevirmedik”

Öztürk, “Hiçbir esnafımızı geri çevirmedik”

Okunma: 428

13 Kasım 2021 14:35
-A

+A

 Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir'de bulunan esnafın kredi talebini Esnaf Odaları Birliğinin geri çevirmediğini ve esnafa 300 milyon TL'lik can suyu kredisi verdiklerini söyledi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Öztürk’ün açıklamalarından satır başları şu şekilde:
“BU GİDİŞE DUR DENİLMESİ LAZIM”
“Öncelikle esnaflar olarak en temel sorunumuz zincir marketler. Benim küçük esnafım pandemide kan ağlarken bu şirketler köşeyi döndüler. Etiketlerdeki fiyatların artışı dolar ve EURO artışından önde gidiyor. EURO yüzde 20 artıyorsa etiketler yüzde 60 oranında artıyor. Fırsatçılar depoladıkları ürünleri yüksek fiyatlarla piyasaya sürüyor. Yukardan gelen bir emirle fiyatlar artırılabiliyor. Bizim esnafımız zaten veresiyeyle borçla evini geçindiriyor. Bu gidişe devletimizin dur demesi lazım. Verilen para cezaları yeterli olmuyor. Buradan Kırşehir halkına sesleniyorum. Bu fırsatçı 3 harflilerden uzak dursunlar. Bizim düğünümüze cenazemize yerel esnafımız geliyor. Onların kepenklerinin açık kalması gerekiyor. Memleketimize sahip çıkmak esnafımıza sahip çıkmaktan geçiyor. Gün dayanışma ve birlik günüdür. Böylelikle hem ekonomimize destek oluruz hem de sokağımızın ışıkları esnaflarımızı bu yük altında bırakmayız.
“ESNAFLARIMIZI GERİ ÇEVİRMİYORUZ”
Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üzerinden toplam 3600 esnafımıza plasman hedefimiz olan 100 Milyon TL’yi aşarak yaklaşık 300 Milyon Lira can suyu kredisi verdik. Hiçbir esnafımızı geri çevirmedik. Biz bu memleketin çocuğuyuz. Tüm esnaflarımızı tanıyor ve sahipleniyoruz. Bankalara sesleniyorum. Kırşehir’de kimsenin alacağı kalmaz. Tüm esnaflarımıza kefiliz. Bu zor süreçte esnaflarımıza zorluk çıkarmasınlar. 175 Bin TL olan kredi üst sınırımız 210 bin TL’ye yükseldi. Kredi için gelen esnaflarımızı geri çevirmemeye çalışıyoruz.
“SİYASİ İNTİKAM UĞRUNA KIRŞEHİR’İN KADERİYLE OYNADILAR”
Biz her zaman birlik, beraberlik ve istikrardan yana olduk. Bugün milletvekilleri olsun, hem iktidar hem muhalefet partileri olsun, hepsiyle iyi ilişkiler kurmaya çalıştık. Oda başkanlarımızla, belediye başkanımızla barışığız. Ancak bu yalnızca bizimle olmuyor. Herkesin birbiriyle barışık olması lazım. Daha önce yaptığımız çalıştay da buna bir örnektir. Sadece birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardı. Kırşehir’in sorunlarını masaya yatırmak istedik. Hükümet Konağı diye bir sorunumuz var. İçimizi acıtan bir karar alındı. İhalesi yapılmış, milyonlarca lira harcanmış, hangi birimlerin taşınacağı bile planlanmış. Bir siyasi intikam uğruna bu karar değiştiriliyor. Bu intikam kimden alınıyor? Türkiye’nin hiçbir yerinde Hükümet Konağı olmayan bir il ve ilçe yok. Kırşehir’in kaderiyle oynayanları da Allah’a havale ediyorum. Sonra da Kırşehir gelişmiyor, Ankara ile Kayseri’nin arasında sıkışmış bir şehir diyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Yatırımcıyı getireceksin. Başka şehirlerde 16-17 tane Organize Sanayi varken biz bir tanesini bile dolduramıyoruz. Valilere, milletvekillerine hep söyledik. Organize Sanayinin Kayseri yoluna kadar genişlemesi lazım.
Biz bütün STK’lar birbirimizle barışığız. Siyasiler birbiriyle barışık değil. Nereye derlerse gitmeye hazırız. Hangi kuruma derlerse gidelim. Gerekirse kapısında nöbet tutalım. Eğer Hükümet Konağını yaptırmaya ödenek yoksa bize teslim etsinler, biz Odalar ve STK’lar olarak bir araya gelip yaptıralım devletimize teslim edelim. Kırşehir esnafı, Kırşehir halkı bunu yapar. Bu atıl vaziyetten bir an önce kurtulması lazım. Hükümet değişmedi. Cumhurbaşkanının, İçişleri Bakanının, dönemin Valisinin, Ak Parti Milletvekillerinin imzasıyla bu proje başladı. Şimdi bir iki kişinin menfaati yüzünden bu karar nasıl bozulur. Kırşehir’in kaderiyle nasıl oynanır sırf siyasi intikam almak için. Bu durumdan Cumhurbaşkanının belki haberi bile yoktur.
Bakın Kayseri örneğine. Kayserinin menfaati için farklı siyasi parti belediye başkanları bir araya geliyor. Elini taşın altına koyuyor. O şehirler bu şekilde gelişiyor. Artık bir arada durmayı öğrenelim.
Siyasi çekişmelerle şehrimizin 5 yılını mahvetmeyelim. Yapılacak çok proje var. Çevre yolu, Devlet hastanesi, Ahi Külliyesi kaç yıldır bekliyor. Milletvekili oldunuz, mecliste Kırşehir’i temsil ediyorsunuz. Memleketimiz için en iyi şekilde çalışmak üzere mecliste yemin ettiniz. Artık birlik beraberliği sağlayın. Yatırımcıları bu şehre getirin. Artık kısır çelişmeleri bırakıp bu şehre daha ne yapabiliriz diye düşünmeniz çaba sarf etmeniz lazım. Ülkemiz dar boğazdan geçiyor. Ben değil biz dememiz lazım artık. Biz nasıl STK’larla barışık çalışıyorsak siyasiler de birbiriyle barışık olsun. Kırşehir her şeyin en iyisini hak ediyor.
HASTANE VE ÜNİVERSİTE
Rektör beyin aldığı maaş beni ilgilendirmez ama karşılığında hizmet beklerim. Hastanenin döner sermayesinden pay alıyor. Ama hastanedeki doktorların hemşirelerin hiç birini tanımaz. Hastane artık sağlık ocağı gibi oldu. Gelen doktorlar gidiyor. Bu durumdaki hastaneyi geliştirmeden döner sermayesinden para almayı da hak etmiyor. Hastanedeki doktorlardan 5 tanesinin ismini sayamaz. Üniversitemiz ilk açıldığında Cumhurbaşkanımıza bir heyetle birlikte teşekküre gittik. Cumhurbaşkanımız “Üniversitenizin kıymetini bilin. Çaba gösterin fakültelerinizi kurun.” dedi. Ancak rektör bey atandıktan sonra bizleri ne aradı ne de sordu. Hala üniversiteye yapmak istediğimiz fakültelerimizi yapamadık.
STK ÇALIŞTAYI
Çalıştay, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Mustafa Yılmaz’ın davetiyle Ticaret ve Sanayi Odası’nda Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Pancar Ekicileri Kooperatifi gibi STK’ların birlikteliğiyle başladı. Ardından istişarelerde bulunmak üzere Belediye Başkanı ve Milletvekili çağrıldı. Milletvekilimiz davetimizi kabul etti ancak genel sekreterliğin bir harf hatası siyasi bir yanlış anlamaya yol açtı. Milletvekilimiz Mustafa Kendirli bunu kasıtlı görerek gelmek istemediğini iletti. Ancak ceviz kabuğunu doldurmaz sebepler gösterilerek Milletvekili Kendirli, Esnaf Odalarında yapacağımız çalıştaya da gelmek istemediğini belirtti. Art niyeti olduğunu da düşünmüyorum. Bazı art niyetli kişilerin aradan çekilmesi gerekir. Ak Parti İl Başkanı Seher Ünsal da yeri geldiğinde Belediye Başkanıyla görüşebilmeli. Barışık olmaktan başka çaremiz yok. Yarın seçim günü geldiğinde yaptıkları icraatları halk sorar. Yatırımcılar geldiğinde birlik beraberlik olmayan ve kendi içinde kavga olan bir şehirden geri kaçar.
AHİLİK HAFTASI
Bu yıl 34.’sünü düzenlediğimiz Ahilik Haftası Cumhurbaşkanımızın katılımıyla dolu dolu geçti. Programda Kırşehir’i temsilen konuşma yapma fırsatı alamadık. Elbette Kırşehir’in sorunlarını Cumhurbaşkanımıza aktarmak isterdik. Valimizin, Belediye Başkanımızın görüşme yapmamız gerekirdi. Kırşehir’in kanayan yarası haline gelen birçok sorundan Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahi yoktur. Bunları bilse bir talimatıyla sorunları çözebilirdi. Ancak şahsım adına öyle bir ortam bulamadım. Israr etmeme rağmen de görüşemedik.”
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku