Güncel

RAMAZAN FIRINCILAR İÇİN BEREKET AYIDIR

RAMAZAN FIRINCILAR İÇİN BEREKET AYIDIR

25 Mayıs 2018 07:18
-A

+A


            Ramazan ayında yoğun bir mesai harcayan fırıncılar, sıcaklara aldırış etmeden oruçlarını tutuyor ve halkın ekmek ihtiyaçlarını gideriyor. Kırşehir'in tarihi uzun çarşısında hizmet veren ve vatandaşlara kıymalı, kuşbaşılı kaşarlı ve sayamadığımız  pide çeşitleri sunarak lezzet alanında taktir toplayan Metin doğan Pide ve Lahmacun Fırını verdiği hizmetle son günlerin en gözde mekanlarından bir tanesi.
            Bu hizmetlerin yanında Ramazan ayında vatandaşlara kaliteli ve hijyenik bir ortamda hizmet vererek Ramazan pidesi çıkarıyor. Gün içerisinde gelen siparişleri iftara saatler kala yetiştirmeye çalışan fırıncılar, hem oruçlu hem de yoğun bir mesaiyle, tüm zorluklara rağmen Ramazan ayının zahmeti yanında rahmetinin
daha bol olduğunu belirten işletmeci Mehmet Metindoğan, Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara da elinden geldiğince para almadan pide veriyor.
Ramazan ayında yoğun bir tempoyla çalışmak zorunda olan fırıncılar, bu ayda çalışma şartları zor olmasına rağmen oruçlarını tutuyorlar. Fırın ateşininin yanında ekmek, yemek, pide ve lavaş pişiren fırıncılar, iftara doğru Kırşehir halkının siparişlerini hazırlamak için zor durumda kaldıklarını söylediler. Buna rağmen Allah’ın kendilerine yardım ettiğini Ramazan'ın rahmet ve bereketinden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdiler.
'RAMAZAN FIRINCILAR İÇİN BEREKET AYIDIR'
Ramazan ayının zahmetinin yanında rahmetinin daha çok olduğunu dile getiren fırın çalışanları mübarek ayda Allah’ın kendilerine yardımcı olduğunu söylediler.
Fırın çalışanları bu  mesleğin meşakkatli iş olduğunu her ne kadar zor olsa da bu mübarek ayda oruç tutanlara hizmet etmek bizler için bir onurdur. Her yıl oruç farklı aylara, farklı mevsimlere denk geliyor. Birkaç yıldır da yaz ayına denk geliyor. Günde normalde 4 veya 5 litre su içerdik Ramazan‘dan önce, ama şimdi oruçluyuz su içemiyoruz. Rabbim yine de yardım ediyor. Ramazan ayı, bereket ayıdır. Özelikle fırıncılar için. Ramazan başlamadan önce sabah 05.00'te işe başlıyorduk, akşam 19-20.00'ye kadar. Ramazan geldi bereketiyle geldi. Sabah 5’de değil de, öğlene doğru iş başı yapıyoruz. Gündüzleri pek çalışmıyoruz, sadece iftara doğru çalışıyoruz"
'FIRININ SICAKLIĞINA RAĞMEN ORUÇ TUTABİLİYORUZ'
Ramazan ayında, fırın ateşinin yanında çalışmanın zor olduğunu ve tüm bu zorluklara rağmen oruçlarını tutuğunu söyleyen işletmeci Mehmet Metindoğan 'Fırın ortamı sıcaktır, hele oruçluyken daha bir zor oluyor. Ama Rabbim bu mübarek ayın hürmetine bize lütufta bulunuyor, oruç tutmakta pek zorlanmıyoruz. 'Ramazan ayında oruç tutmak zordur' diyorlar, bence zor değil çünkü Rabbim yardım ediyor. Müslümanların Ramazan ayı mübarek olsun. Fırının bu sıcaklığına rağmen oruç tutuyoruz. Oruç tutmayanlar için buradan sesleniyorum havalar serin, Allah (c.c.) kolaylık veriyor, oruçlarınızı tutun.' şeklinde oruç tutmayanlara tavsiyelerde bulundu.
'Yoğunluk nedeniyle iftarımızı geç açıyoruz'
İftar saatinde yoğunluk nedeniyle iftarlarını yaklaşın 10 dakika geç açtıklarını belirten Metindoğan Pide ve Lahmacun Fırını sahibi Metindoğan 'İkindiye kadar pek yoğunluk yok, ikindiden sonra ise bayağı yoğun oluyoruz. Akşam iftarına kadar bu yoğunluğumuz devam ediyor. İftar saatine hazırlık için pide, lahmacun ve ekmekleri fırına atıyoruz. İftar saatinde, fırın kalabalık oluyor. Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. En çok zorlandığımız da iftar saatleri oluyor. İftardan 5 veya 10 dakika sonra, siparişlerimizi bitirip bizde iftarımızı açıyoruz.' dedi
 Normal günde ve Ramazan ayında da evlere ve işyerlerine siparişlerinin devam ettiğini söyleyen fırın işletmecisi Mehmet Metindoğan, "Normal günde evlere ve iş yerlerine götürdüğümüz siparişleri normal günlerimizde de devam ediyor. Verilen siparişler anında yerine ulaşarak vatandaşlarımıza bu hizmeti gerçekleştiriyoruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku