Güncel

Rektör Karakaya: “Başarılı Olmak İçin Emek Vermek Gerekir”

Rektör Karakaya: “Başarılı Olmak İçin Emek Vermek Gerekir”

27 Aralık 2018 07:44
-A

+A

 

Gençlerle sürekli bir araya gelerek onlara yaşam tecrübelerini anlatan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 20 Aralık 2018 tarihinde Kırşehir Kolejinin düzenlediği Kariyer Günleri etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi. Etkinlik öncesi Kırşehir Koleji Müdürü Ayşe Baltacı ile makamında kısa bir görüşme yapan Rektör Karakaya, görüşme sonrasında 4/C sınıfı öğrencisi Seren Duru Köksaldı ile İngilizce röportaj yaptı.
Rektör Karakaya: “Hayatın En İyi Öğretildiği Yer Okuldur”
Röportajın ardından Ahi Evran Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelerek onlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Eğitim-öğretim ve okulun öneminden bahseden Rektör Karakaya, eğitim ve öğretimin bütün toplumun varlık sebebi olduğunu, eğitimi; başarının toplumların istikbali ve geleceği olan gençlerin hayal ve umutlarının gerçekleşmesi olarak tanımladı. Eğitimde kalitenin oldukça önem arz ettiğini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Bir nesil ne kadar kaliteli eğitim alırsa gelecek nesillere de bir o kadar kaliteli katkı sağlar.” dedi. Eğitim ve öğretimin bir zorunluluk veya vaktin belirli süresinin harcandığı bir zaman dilimi olarak görmemek gerektiğini kaydeden Rektör Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitim, insanlığı, kültürü, değeri, ahlakı, mesleki beceriyi tümünü bir arada dert ettiğimiz, topladığınız ve yaşama dönüştürdüğünüz zaman dilimidir. Onun için okul koşarak gidilmesi gereken bir yerdir. Okul sizi yarına hazırlar, okul size hayatı öğretir, hayatın en iyi öğretildiği yer okuldur.” Öğrencilere kendi yaşamından kısa kısa kesitler anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, kendisinin eğitim hayatı boyunca sorumluluk aldığını vurguladı. Sorumluluk almanın insanı hayata daha iyi hazırladığını kaydeden Rektör Karakaya, öğrencilere hayatlarının sıradanlaşması ve sanallaşmasını engellemek için kendilerine belirli görevler almalarını tavsiye etti.
Rektör Karakaya: “Başarılı Olmak İçin Emek Vermek Gerekir”
“Başarının tek sırrı vardır o da emek verebilmektir.” diyen Ahi Evran Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, fiilleri emeğe dönüştürmenin tek kaynağının bireyin yetiştiği kültür içindeki inanç olduğunu kaydederek emek vermeden umut beslemenin yanlış olduğunu ifade etti. Öğrencilere hayatta eğitim almalarından daha güzel bir işin olmadığını vurgulayan Rektör Karakaya, bütün sektörlerin kökeninin eğitilmiş insan olduğunu dile getirdi. Eğitimin temel çıktısının düşünebilmek olduğunu da anlatan ve düşünebilen insanın hayatta her şeyi başaracağını vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, insanın en kıymetli değerinin düşünmek olduğunu söyledi. Ahi Evran Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasının ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku