Güncel

Rektör Karakaya 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumunda Konuştu

Rektör Karakaya 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumunda Konuştu

Okunma: 292

26 Ekim 2021 15:53
-A

+A

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV) işbirliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu, AHBV Üniversitesi Itri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 22-23 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesaj yoluyla katıldığı sempozyuma TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, siyasi parti liderleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

ESAM tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Millî Görüş Sempozyumu’nda siyasiler önemli mesajlar verdi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Necmettin Erbakan’ın birçok açıdan liderlik vasfını taşıdığını ve dava adamı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ’’Erbakan, Davasına Son Nefesine Kadar Sahip Çıkmıştır’’
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, sempozyuma gönderdiği mesajında 54’üncü hükümetin Başbakanı, Milli Görüş hareketinin lideri; dava, aksiyon ve ilim adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet niyaz etti. Başta Oğuzhan Asiltürk olmak üzere 1960’lardan itibaren merhum Erbakan’la yol yürümüş; davaya aşkla hizmet etmiş Milli Görüş hareketinin tüm çınarlarını rahmetle yad eden Erdoğan, Erbakan’ın aziz hatırasına sahip çıkan ESAM’a, ESAM Başkanı Recai Kutan’a, ESAM çatısı altında büyük ve güçlü Türkiye idealine gönül verenlere teşekkür etti. “Yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya diyerek sembolleştirdiği davasına son nefesine kadar sahip çıkmıştır” ifadelerini kullandı.
Erdoğan ayrıca, “Erbakan’ın hayalini kurduğu, uğruna ömrünü adadığı, çile çektiği ideallerinden önemli bir kısmını son 19 yılda gerçeğe dönüştürdük” dedi.
Adalet Bakanı Gül, programda yaptığı konuşmada, Necmettin Erbakan’ın iyinin, doğrunun, güzelin, faydalının ve adil olanın egemen olmasına hayatını adadığını ve ömrünün sonuna kadar bu mücadeleyi veren bir dava insanı olduğunu söyledi.
Rektör Karakaya: ’’Milli Görüş, Maneviyatın İnşa Ettiği, Ahlakın Ürettiği, İç İle Dışı Anlama Çabası’’
‘’Milli Görüş ve Erbakan’’ konulu II.Oturum’un Oturum Başkanı olan Prof. Dr. Vatan Karakaya oturum öncesi değerlendirmelerde bulundu. Karakaya, Milli Görüş’ün tanımını yaparken insanlığın son peygamber gelinceye kadar Allah’ın yaradılışta peygamberlerle insanlara içsel olan o vahiy kaynaklı bilgiden sonra insanların ukdesine düşmüş ve kaynağı Kuran ve sünnet olan bilginin organizasyonu olduğunu dile getirdi. Bu organizasyonun geçmişte de var olduğunu şuan da yaşadığını gelecekte de var olacağını söyleyen Rektör Karakaya, Anadolu irfanı dedikleri yapının da bu minval üzerine kurulan yapılardan biri olduğunu kaydetti. Milli Görüş’ün maneviyatın inşa ettiği, ahlakın ürettiği, iç ile dışı anlama olduğunu anımsatan Karakaya, Erbakan Hoca’nın en çok dile getirdiği ‘’Ahlak ve Maneviyat’’ söyleminin de bu söylemlere temel oluşturduğunu belirtti. Erbakan Hoca’nın bu söylemi önemsemesinin nedenlerine gönderme yapan Karakaya, modern paradigmanın insanı bedenden ibaret gördüğü bir dönemde Hoca’nın aklın imkânlarıyla zamana galebe çalmaya çalıştığını, mucize olarak ortaya koyduğu şeyinde ‘’teknoloji’’ olduğu vurgusunda bulundu.
Rektör Karakaya: ’’Erbakan Hocanın Ahlak ve Maneviyat Kavramının İçi Doldurulmalı’’
Karakaya, konuşmasının devamında Erbakan’ın Eşrefi Mahlukat olan insanın kendini anlama hamlesinden sonra ancak bir anlamı ve değeri olacağı kanaatinde olduğu değerlendirmesinde bulundu. Rektör Karakaya, Erbakan Hoca’nın yaşamının bütünsel bir düşünceyle yaradılıştan yaşama, gerçeklikten hakikate götüren bilgi bağlarını ortaya koyduklarında anlaşılacağını da sözlerine ekledi. Ahlak ve Maneviyat kavramının içinin doldurulması gerektiğine inandığına dikkat çeken Prof. Dr.
Vatan Karakaya, bu inanış değerlerinin tasavvur ettiği insanın ortaya çıkacağını ifade etti. Karakaya konuşmasının sonlarında refah ve değerin kesiştiği hayatın dünyanın ihtiyacı olan hayat olduğunun altını çizerek konuşmacılara söz verdi. Daha sonra ‘’Milli Görüş ve Erbakan’’ konulu oturumda söz alan Doç. Dr. Harun Bekiroğlu, Doç. Dr. Osman Kabakçılı, Dr. Abdullah Demir ve Dr. Ahmet Başaran’ın konuşmalarını yapmalarıyla oturum sona erdi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku