Güncel

Rektör Karakaya KAEÜ'nin Pandemi Sürecinde Yaptığı Faaliyetleri Anlattı

Rektör Karakaya KAEÜ'nin Pandemi Sürecinde Yaptığı Faaliyetleri Anlattı

10 Haziran 2020 16:39
-A

+A

         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Akit TV’de canlı olarak yayınlanan "Gün Ortası" programına konuk oldu.  8 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan programda Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Koronavirüs (COVID-19) pandemisi sürecinde yaptığı faaliyetler hakkında bilgiler verdi.
REKTÖR KARAKAYA: “PANDEMİ DÖNEMİ ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN KRİZİ FIRSATA ÇEVİRME SÜRECİ OLDU”
         İki yıl önce insanımızın eğitim öğretim süreçlerinde yeterliliğe nasıl ulaşması gerektiğine dair geliştirdikleri ve tüm Türkiye’ye model olmasını umdukları Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesinin (AYDEP), bu pandemi sürecinde kendilerine kolaylık sağladığına dikkat çeken Rektör Karakaya, bu sayede üç gün içerisinde uzaktan eğitime başladıklarını dile getirdi. AYDEP sistemi sayesinde sadece uzaktan erişim değil günlük 550 canlı ders yapabildiklerini söyleyen Karakaya, öğrencilere yerinde ulaştıklarını ve geliştirdikleri reflekslerle örgün eğitimdekine yakın bir etkileşim yakaladıklarını belirtti. Şu an da sınavlara geçtiklerini söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, sınavların güvenirliği konusunu da gündemlerine alarak bu konuda da çalışmalar yaptıklarını söyledi.
REKTÖR KARAKAYA: “UZAKTAN EĞİTİM–YÜZ YÜZE EĞİTİM DENGESİNİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLAR İÇİN İYİ AYARLAMALIYIZ”
         Uzaktan eğitimin uzun yıllardır tartışılan ve kampüslerin yok olacağı teorisine dayanan bir husus olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, yüz yüze verilen eğitimin hazzının öğrencilerde etkisinin daha fazla olacağını bununla birlikte bilişim dünyasının nimetlerinden de faydalanmaya her zaman açık olduklarını kaydetti. Tamamen eğitimi uzaktan yapmak gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Uzaktan Eğitim–Yüz Yüze Eğitim dengesini iyi ayarlamalıyız. Nasıl olsa uzaktan erişiyoruz diyerek her dersi uzaktan eğitimle yapmamız doğru olmaz. Mesela uygulama derslerinde ciddi zorluklar çekiyoruz. Yaparak ve yaşayarak öğrenme olmayınca tüm bunları online vermek zorunda kaldığımızda istediğimiz verimi alamıyoruz. Bu nedenle uzaktan eğitimle yapılabilecek ve yapılamayacak derslerin ayrımını yaparak gelecek yıllarda böyle bir yükseköğretim politikası izlenebilir.”
REKTÖR KARAKAYA: “YENİ DÖNEMDE UZAKTAN EĞİTİMİ DAHA GÜVENİLİR HALE GETİRECEK BİR PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”
          Yeni dönemde pandeminin durumunu yakından takip edeceklerini anlatan Rektör Karakaya, pandeminin etkilerinin nasıl seyredeceğinin eğitim-öğretim açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti. Eğitime uzaktan devam edilmesi gerekirse buna yönelik farklı çalışmalar hazırlanacağını dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, eğitim-öğretim mekanizmalarını daha güçlü ve daha güvenilir hale getirmek için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Ölçmenin güvenilirliği meselesinin yeni dönemde kendileri için kritik olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, oluşturdukları komisyonların ölçme süreci için çalıştığını sözlerine ekledi.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku