Güncel

SALGIN DÖNEMİNDE ÖĞRETMENLERE RESEN GÖREV VERİLMEMELİDİR

SALGIN DÖNEMİNDE ÖĞRETMENLERE RESEN GÖREV VERİLMEMELİDİR

Okunma: 2622

17 Eylül 2020 16:31
-A

+A

        Türk Eğitim Sen, Salgın döneminde öğretmenlerin resen görevlendirilmeyeceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığından talep etti. Türk Eğitim Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk, salgın döneminde öğretmenlerin görevlendirilmesine tepki olarak sendika adına Milli Eğitim Bakanlığına yazı gönderdiklerini belirtti. Türk Eğitim Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk; "Salgın döneminde, eğitim çalışanlarımıza resen görev verilmesinin uygun olmadığını, gönüllülük esasına dayalı görev verilmesinin gerektiğini, valiliklerimizin bu konuda uyarılmasını Milli Eğitim Bakanlığımızdan talep ettik." dedi.
         Türk Eğitim Sen'in Bakanlığa gönderdiği talep yazısında şunlar kaydedildi:
"Sendikamıza Covid-19 salgını sebebiyle Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan filyasyon ve benzeri ekiplerde kaymakamlıklar ve valilikler tarafından Öğretmenlere re'sen hasta kontrolü, maske dağıtımı vb görevler verildiğine dair bilgiler ulaşmaktadır.
Bilindiği üzere. TC. Anayasasının 18. maddesinde "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz Angarya yasaktır." hükmüne yer verilerek angarya yasaklanmıştır, öğretmenlerimizin asli görevleri arasında yer almayan bu tür uygulamalar gönüllülük esasına göre olmalıdır. Öğretmenlerimiz bu pandemi sürecinde EBA ve ZOOM üzerinden öğrencilerine canlı ders vererek görevlerini yerine getirmektedir. Mesleklerinin gereklerini yerine getiren öğretmenlerimizin iş yoğunlukları, başka görevleri beraber yapmalarına imkan vermeyecektir. Bu bağlamda, Covid-19 salgını sebebiyle kurulan filyasyon ve benzeri ekiplerde öğretmenlere re'sen görev verilmemesi, bu görevlendirmelerin gönüllülük esasına dayalı olması için Bakanlığınızca Valiliklere talimat gönderilmesi hususunda; gereğini arz ederiz."

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku