Güncel

Seçen; "Bu üretimlerle hem ilimiz hem ülkemiz kazanıyor"

Seçen; "Bu üretimlerle hem ilimiz hem ülkemiz kazanıyor"

Okunma: 383

10 Aralık 2021 16:59
-A

+A

Kırşehir'den yurt dışına ihraç gönderilen tarımsal ürünlerin sayısı her geçen gün artıyor. Yakın zamanda gerçekleşen balık ihracatından sonra bugünde Karakurt Köyünde kurulu serada Jeotermal Enerji kullanılarak üretilen domatesler yurt dışına gönderildi. Kırşehir'de 2019 yılında faaliyete giren, toplam 477 dekar alana kurulan ve 126 dekarlık alanda yılda 7000 ton üretim yapan Agronet Seracılığın Avrupa’ya  gerçekleştirdiği ihracat ile Kırşehir olarak jeotermal  seracılıkta fark yaratan il oluyoruz.  Önceki gün akşam gerçekleşen ihracat sevkine İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen de katılım sağladı.

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan  İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen; "Bu üretimlerle hem ilimiz hem de ülkemizin kazandığını belirtirken yurt dışına gönderdiğimiz ürünlerin çeşitlenmesi bizleri son derece memnun etmektedir" dedi.
Açıklamalarına devam eden Seçen;  “Kırşehir olarak yurt dışına gönderdiğimiz ürünlerin çeşitlenmesi bizleri son derece memnun etmektedir.  İçinde bulunduğumuz işletme sadece üretim yapmakla kalmıyor 140 kişiye de istihdam sağlıyor.  Bizde İl Müdürlüğü olarak elimizden geldiğince bu tür işletmelerimizi desteklemeye ve yalnız bırakmamaya devam ediyoruz. Bugün Müdürlüğümüzde görev yapan 2 inspektör arkadaşla birlikte ihracat onayı vermek için buraya geldik. Arkadaşlarımız alıcı ülke şartları ve bitki sağlığı kriterleri doğrultusunda kontrollerini yapıyorlar. Kontroller sonrasında gerekli şartları taşıyan ürünler için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenerek alıcı ülkelere sevk edilmektedir. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu üretimlerle hem ilimiz hem ülkemiz kazanıyor” dedi.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku