Güncel

SENDİKAL HAREKETİN, ESNAF ÖRGÜTLENMESİNİN TEMELİ KIRŞEHİR

SENDİKAL HAREKETİN, ESNAF ÖRGÜTLENMESİNİN TEMELİ KIRŞEHİR

14 Eylül 2018 07:00
-A

+A

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Kırşehirli Yıldırım Kaya Bakan Ziya Selçuk’a çağrıda bulunarak “Milli Eğitimi siyasallaştırma, milli eğitim politikası haline getir. Bir devlet politikası olsun sen taşın altına elini koy ben gövdemi koyacağım. Yaptığın her doğru işin yanında olacağım, yanlışının karşısında olacağım” diyerek çağrıda bulundu. Eğitimden spora, sanattan siyasete birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulunan Kaya sorunların çözümü için canla başla çalışacağını belirtti.
Yıldırım Kaya: "Mesele sayının artma meselesi değil. Mesele Kırşehir. Sendikal hareketin, esnaf örgütlenmesinin temeli Kırşehir’de atılmıştır bunun en güzel örneği de Ahi Evran-ı Veli. Türkiye’de sendikacılığı ve esnaf örgütlenmesini ve toplumsal dayanışmayı öğreten Ahi Evran-ı Veliyi yaşatacağız. Saf, sade Türkçe’yi yapan, Türk Dili ve Edebiyatına en büyük katkıyı Aşıkpaşa yapmıştır. Gökbiliminin ilk icadı Cacabey’dir. Şimdi Şeyh Edebali, Yunus Emre, Hacı Bektaş-i Veli gibi önemli isimlerin bulunduğu yerdir Kırşehir. 
 Hacı Bektaş-i ve Mevlana birlikte o dönemden bu güne gelen güzellikleri Kırşehir’e taşımışlardır. Olmazsa olmazımız sevda türküleri ile kendi sazı ve sözü ile Amerika’daki öğrencilerin bile can kulağıyla dinlediği Neşet Ertaş’ı yetiştirmiştir. Şimdi bu değerleri yeniden su yüzüne çıkaracak ve geleceğe taşıyacak bir iş yaparsak o zaman Kırşehirliyiz diyeceğiz. Kuru kuru Kırşehirlilik olmaz. Ankara’da ve Türkiye’de Kırşehirli bürokratların liyakat esasına göre en üst noktalarda olması için 7 milletvekilinin birlikte hareket etmesi lazım. Burada ben bir siyasi partinin genel başkan yardımcısı olarak bunu söylüyor ve düşünüyorsam diğer partilerdeki milletvekili arkadaşlarımız da bunları söyleyebilmeli, savunabilmeli. Ben savunacaklarına inanıyorum. Dönem dönem kendileri ile konuşuyorum."
Mazbatanızı alıp Meclise geldiğiniz ilk günkü düşünceleriniz nelerdi? Ne tür çalışmalar yapmayı planladınız?
SORUMLULUKLARIM ARTTI
Yıldırım Kaya: Mazbatayı aldığım ilk gün üzerime kocaman bir yük yüklendiğinin farkına vardım. Şimdi insan mazbatayı aldığında bir hafiflik hisseder, kuş gibi hafifler, oh be hedeflerime ulaştım der. Ama benim hedefim Türkiye’deki sistem değişikliğini durdurmak ülkedeki bozuk düzeni ve bozuk çarkı durdurup yeni bir sistemi inşa etmekti. Yani yeni bir yönetimi değiştirmekti. Ama bunu başaramadığım için şimdi seçmenlere ve Türkiye halkına özellikle de Ankara halkına verdiğimiz sözleri nasıl yerine getireceğiz? Sorumluluğum arttı. Şöyle bir düşündüm. 40 yıl önce bıyıkları terlemiş bir delikanlı olarak ülkeye karşı sorumluluğumu düşünüp hiçbir imkan yokken nasıl gözü kara mücadele etmişsem şimdi donanımlarım arttı. Zırhım da var bu zırhla birlikte bahane üretmeden halkın sorunlarına koşacaksın” dedim.
ANKARA’NIN SORUNUNU ÇÖZMEK GÖREVİMİZ
İktidarda kim olursa olsun benim görevim ben Ankara milletvekiliyim dolayısıyla sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili değilim, artık Ankaralıların milletvekiliyim Ankara’nın sorununu çözmek Ankara Valisinin de görevi, Milli Eğitim Bakanı ve ilgili bakanların da görevi. Milletvekilinin hangi partiden olduğuna bakmadan bu bakanlar halkın sorunlarına çözmek zorunda. Bende bu anlayışla bakana giderim, valiye giderim, milli eğitim müdürüne giderim diye düşündüm ve bu duygu ile dedim ki, “Bu yükün altından kalkarsın Yıldırım Kaya” mazbatayı aldığım ilk anki düşüncem buydu. Bu duyguyu yaşadım.
Eğitimden Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı oldunuz. Eğitim alanındaki çalışmalarınız neler olacak ve aynı zamanda Meclis’te soru önergesi verdiniz. Bu soru önergesi hakkında karşı taraftan aldığınız cevap ne oldu?
KURULTAY SÜRECİNİ KAPATTIK
Yıldırım Kaya: Melih Gökçek yanlışlar yaptı dedik. Mustafa Tuna bey geldi bizim yanlış dediğimiz bir bir söküp atıyor. Demek ki haklıymışız. Şimdi Mustafa beyin de yanlışları var. Çünkü bir zihniyetin devamı dolayısıyla Ankara’nın, İstanbul’un yeniden bir kent yaşamına dönmesi lazım. Birçok bina adeta ucube gibi gözümüzün önünde duruyor. Bizde şöyle bir şey var. Kendi içimizde değerlendirmeleri yaptık. Bu kurultay sürecini kapattık. Biliyorsunuz ki Müslüman, Müslümana üç gün küs durur. CHP kendi içerisinde özgürlükçü bir partidir. Kendi içerisinde tartışır, tartışmaları yürütür daha sonra yoluna devam eder.
KÖKLÜ SORUNLAR MASAYA YATIRILACAK
Yıldırım Kaya: Bizim başkanlarımızın bulunduğu beldede ilçede ve ilde yoksulların bulunduğu her yerde kreş açma zorunluluğu olacak. AK Parti iktidarı 16 yıldır yurt açmıyor. Özellikle kız öğrenci yurdu, kız öğrencilerin okumasına olanak sağlayacak olanların açılması beldenin köklü sorunlarını mutlaka masaya yatıracak kentin dokusunu bozan işler yapmayacak, yeşili yok eden değil yeşili çoğaltan anlayış olduğu sürece bütün bütün bir yerel yönetim programı hayata geçirebilecek adaylar çıkaracağız. Bazı yerlerde ön seçim yapacağız, örgüt karar verecek. Bazı yerlerde eğilim yoklaması yapacağız. Bazı yerlerde eğilim artı+anket yoklaması yapacağız. Bazı yerlerde anket bazı yerlerde de sadece örgütün kendi içerisinde karar alınacak.
24 Haziran seçimleri sonrasında Kırşehir’den 2 tane CHP milletvekili çıktı. Bu durum hakkında neler söyleyeceksiniz?
KIRŞEHİR KAYBETTİĞİ MİLLETVEKİLLERİNİ GERİ ALDI
Yıldırım Kaya: Bunu şöyle anlatayım. Senin babanın yaşı da yetmez benim yaşımda yetmez. Kırşehir 5 milletvekili ile temsil ediliyordu. Demokrat Parti zamanında Sonra ilçe yapıldı. İlçe yapıldığı zamanlarda milletvekili sayısı 3’e düşürüldü ve yıllar sonra ev sahibinin beceriksizliği yüzünden nüfus azaldı. Nüfusun azalması ile de milletvekili sayısı 2’ye düştü. Bu yıl 24 Haziran seçimlerinde Kırşehir alacağını geri aldı. Bu yıl 5 arkadaşımız CHP, MHP ve AK Parti olmak üzere Kırşehirli olarak Ankara’dan milletvekili seçildi. 2 tane AK Parti ve CHP olmak üzere Kırşehir’den milletvekilimiz var. Toplamda 7 milletvekilimiz oldu. Yani 5’ten bizi 2’ye düşürmüşlerdi. Bu seçimlerde 2’den 7’ye çıkarttık.SENDİKAL
KIRŞEHİR PROTOKOLÜNÜ ZİYARET EDECEĞİZ
Yıldırım Kaya: Bir Kırşehir’e gitme planımız var milletvekilleri olarak. Üniversite rektörünü, valiyi, belediye başkanını ziyaret edeceğiz sorunlarını öğreneceğiz. Daha sonra o sorunların çözümü için birlikte hareket edeceğiz. Kapadokya’ya gelen turistin Kırşehir’e gelmemesi için hiçbir neden yok. Sadece beceriksizlik. Bunların hepsini yapacağız ve Kırşehir’i yeniden Gülşehri olacak.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku