Güncel

SERVİS ŞOFÖRLERİ İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ

SERVİS ŞOFÖRLERİ İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ

16 Nisan 2018 07:42
-A

+A


            Akaryakıt’a sürekli zam gelmesine karşın, kendi aldıkları servis ücretlerinin sabit kalmasından hatta daha aşağı olmasından dolayı mağdur olduklarını belirten servisçiler İbrahim Mamak, Hamdi Kıraç, Celal Demirhindi ve Ramazan Kocamış kazançlarını çoğunun motorin, sigorta ve vergiye  gittiğinden yakındılar.  Türkiye'nin en ucuz servis ücreti'nin Kırşehir'de uygulandığının altını çizen servis şoförleri, "Devletimizin vergiye ihtiyacı var. Biz aynı bakış açısını devletimizden de bekliyoruz. Araçlarımıza taşıma sınırı koyulduğu için biz belirli sayıda öğrenci taşıyamıyoruz. Belirli sayıda öğrenci ile bırakın geçinmeyi yakıt giderlerini bile karşılayamıyoruz. Geçinebilmek için mecburen fazla yolcu taşımak zorunda kalıyoruz. Fazla yolcu taşıdığımız  için maddi anlamda hem vatandaşımız hem de biz rahatlıyoruz. Bunu yapmadığımız takdirde servis ücretlerini yüksek tutmak zorunda kalıyoruz. Servis ücretlerini yüksek tuttuğumuzda ise vatandaşlarımız mağduriyet yaşıyorlar. Her gün bizi zorlayan yeni bir kanun çıkıyor.
Bundan dolayı bizler artık yaptığımız işten zevk alamaz hale geldik. Hatta bu nedenlerden dolayı bir çok servis işi yapan arkadaşlarımız bu işi bıraktı. Bunlardan örnek olarak İhsan Savaş arkadaşımız Örneğin geçtiğimiz günlerde yeni bir kanun daha çıkartılarak araç içinde bir takım ekipmanlar zorunlu hale getirildi. Kreşe öğrenci taşıyan bir şoförün yaptığı yanlış servisçilere mal edildi.  Hal bu ki bu aracın öğrenci servisi ile alakası bulunmamaktadır. Bizden zorunlu olarak istenen bir konuya daha değinmek istiyoruz. Servisçiler olarak en büyük sorunuz öğrenciyi bizim dışımızda herkesin taşıyor olmasıdır. Bugün öğrencileri otobüs ve minibüsler de taşıyor. Bu araçlarda ki koltuklarda yönetmeliklerle belirlenen sensör var mı?  Bu araçlardaki emniyet kemerleri şartlara uyuyor mu? Yine yönetmelikle belirlenen buton bu araçlarda var mı? Bu saydıklarımın hiçbirisi yok. Bu araçlardan mademki bunlar istenmiyor bizlerden de istenmesin. Yok eğer bizden isteniyorsa onlardan da istensin.  Bizden rehber öğretmen isteniyor. Bu rehber öğretmenin de en az lise mezunu olması isteniyor. Biz memur almıyoruz ki neden en az lise mezunu istiyorsunuz? Biz sadece bir taşıyıcı değiliz. Biz çocuklara baba şefkati ile yaklaşan birer şoförleriz. Herkesin bunun farkında olması lazım. Yani kısacası işin özü gelirimiz giderimizi karşılamaz oldu" diyerek mağduriyetlerini dile getirdiler.
"SERVİSÇİLER: DERNEĞİMİZ YOK"
Kzırşehir'de servisçiler odasının bulunmadığını söyleyen servis şoförleri ,"Bizim Kırşehir şehir merkezinde servisçiler derneğimiz olmadığı için biz bu konulara maruz kalabiliyoruz. Biz şuan Şoförler Odası'na bağlı bir esnafız. Şoförler Odası geniş kola hakim olduğu için servisçilerin sorunlarıyla ilgilenememektedir. Otobüs, kamyon, taksici ve servisçi esnafı ile ilgilendiği için sadece servisçilere yönelik özel çalışma yapılamamaktadır. Bizim bağlı olduğumuz bize özel bir kurum olmamasında dolayı bu tarz sıkıntılara maruz kalıyoruz" diye konuştular
"130 lira olan ücrete karşı 50 liraya öğrenci taşıyoruz"
Yapılan taşımanın doğru olmadığını ifade eden servis şoförleri "17 kişilik araçta 42 öğrenci taşımak kanunen doğru değildir. Ama 42 kişi taşımaya iten sebepler bunları da görmek gerekiyor. Akaryakıt zammını biz velimize uygulayamıyoruz. Bugün mazotun litre fiyatı 6 Tl'ye yaklaştı.  Araç sigortalarına yüzde 300 zam geldi bugün bir servis aracının sigortası en aşağı bin 500 TL Kasko bin 500 TL vergi bandrol  1000 TL işte biz bu fiyatları Kırşehir'de ki  halkımıza yansıtamıyoruz. Bunlar hep birbirine etkendir. Sanayideki artışlar bizim fiyatlarımıza paralel değildir. Bizim normal fiyatımız 130 lira iken biz 50-60 liraya, 80 liraya öğrenci taşıyoruz. Buna mecbur bırakılıyoruz. Bir odamız olsa bir disiplin kurulumuz olsa düzgün ve kaliteli hizmet verebilmek için Kırşehir'de ki servisçi arkadaşlarımız özenle mesleğini icra edecektir." ifadelerini kullandılar.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku