Güncel

SERVİS ŞOFÖRLERİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

SERVİS ŞOFÖRLERİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Okunma: 319

17 Ağustos 2020 16:59
-A

+A

       Kırşehir’de servisçiler endişeli... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 2020-2021 eğitim öğretim yılının 31 Ağustos tarihinde uzaktan eğitim ve 21 Eylül tarihinde de yüz yüze olacak açıklamasının ardından Kırşehir’de zor bir sürece giren öğrenci servis şoförleri kara kara düşünüyor.
       Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, gazetemize yaptığı açıklama da: Kırşehirli Servisçiler, 6 aydır tek kuruş gelirleri olmadığını belirti.
Tekin, 31 Ağustos’ta okullar açılacak denildi, ümitle bekledik. Milli Eğitim Bakanımız okulların 21 Eylül’de açılacağını söyledi, yine ümitle bekliyoruz.
      Servis araçlarının yeni eğitim yılına hazırlığı yüklü miktarda masraf gerektiğini belirten Tekin, Bir servis aracının sezona başlaması için nerden baksak 9 bin TL civarında bir masraf yapması gerekiyor  “Sigorta, MTV, lastik, bakım, muayene ve araç kamera ödemeleri  ötelenmesini gerektiğini  ve 6 aydır  işsizlik ile mücadele eden servisçilerin  en azından bir asgari ücret bağlanması  desteğin olması gerektiğini bildirdi.
       Tekin; “Servis şoförlerin için 25 bin TL kredi imkanı sundu fakat bu kredinin ödenmesi için bir gelirin olması gerekirken halen kontaklar kapalı. Servis şoförleri  evine ekmek mi götürsün yoksa kredi borçları haricinde diğer masraflarını mı karşılasın. Devletimizden bir an önce destek bekliyoruz” dedi.
SERVİSLERDE KAMERA ZORUNLULUĞU
        31 Ağustos'tan itibaren, personel ve okul servisi olarak kullanılan araçlarda, maske takma zorunluluğunu ihlal edenlerin tespit edilmesi için araçlara kamera takılmasına karar verilirken, kayıtların da en az 30 gün süreyle saklı tutulması zorunluluğu getirildi.
Kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensiplerinden olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının önemine istinaden, mesire ve piknik alanlarında, oturma yerleri arasındaki mesafenin en az 4 metre olacak şekilde ayarlanmasının sağlanmasına da oy birliğiyle karar verildi.
       Öte yandan, kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı bildirildi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku