Güncel

Seyfe Gölü 30 Yılda Böyle Kurudu

Seyfe Gölü 30 Yılda Böyle Kurudu

Okunma: 253

20 Ekim 2021 15:35
-A

+A

Dünyanın en önemli koruma alanlarından olan Seyfe Gölü'ndeki felaket uydu görüntülerine de yansıdı.

Kırşehir’in Mucur İlçesi'nde bulunan ve göçmen kuşların bir zamanlar uğrak yeri olan Seyfe gölünün kuruyuşu yıllara yansıdı. 1985’de çekilen uydu fotoğrafları ile 2020 yılında çekilen uydu fotoğrafları karşılaştırıldığında gölün ne denli büyük bir çekilme yaşadığı görülebiliyor.
Seyfe Gölü, başta Flamingolar olmak üzere birçok göçmen kuş için dinlenilecek bir durak görevini üstleniyordu. Ancak yıllardır gölün çekilen sularıyla birlikte bölgeye gelen göçmen kuşlarda başka yerlere gitmeye başladı. Göl çevresinde bilinçsiz ve kaçak kuyuların açılması, tarımda suyun bilinçsiz kullanılması gibi nedenlerle her yıl biraz daha çekilen Seyfe gölü son iki yıldır yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma tehdidi altında.
Kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan gölün kurtarılması için mecliste bir komisyon dahi kurulmuştu. Ancak tüm çabalar ne yazık ki gölün kurtarılması için halen yeterli değil. Göçmen kuşların büyük kısmının artık gelmediği göl ve çevresi suyun çekilmesiyle bozkır kaldı.
Seyfe Gölü'ndeki suyun çekilmesi uydu fotoğraflarından daha net anlaşılabiliyor. Google earth üzerinden geçmiş dönem görüntüleri ile karşılaştırıldığında göl suyunun ne denli çekildiği ve çevresel felaket gözler önüne seriliyor.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku