Güncel

SICAK HAVA İNSANLAR KADAR HAYVANLARI DA ETKİLİYOR

SICAK HAVA İNSANLAR KADAR HAYVANLARI DA ETKİLİYOR

20 Temmuz 2018 07:12
-A

+A


            Kırşehir'de insanlar kadar hayvanlar da sıcak havadan etkileniyor.Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından sıcaklık uyarısı yapılan iller arasında bulunan Kırşehir'de hava sıcaklığı etkili oluyor.Aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşlar sokağa çıkmamaya gayret gösterirken, dışarı çıkmak zorunda kalanlar ise gölge yerleri tercih ediyor.Gölge ve serin yerlerde bulunan vatandaşlar sıcak ve güneşten korunmaya çalışıyor.Hava sıcaklığının 45 dereceyi aştığı Kırşehir'de sokak hayvanları ve diğer hayvanlar da zor anlar yaşıyor. Hayvanlar sulak ve serin yerlerde bulunuyor.
Vatandaşlar;"İnsanlar evden çıkmamaya gayret ediyor. Kendimizi serinletmenin yollarını buluyoruz. Sıcakla bir şekilde mücadele edebiliyoruz. Ama hayvanlar için aynı şey geçerli değil. Böyle serinleme yollarını görünce bizim de hoşumuza gidiyor. Ben birçok barınak gördüm. İçlerinde en iyisinin burası olduğunu söyleyebilirim" dedi. Vatandaşlar ise aşırı sıcaklardan dolayı dışarı çıkamadıklarını ve kavurucu sıcakların bunalttığını ifade ediyor.
Son haftalarda hava sıcaklıklarındaki artış insanları olduğu gibi hayvanları da olumsuz etkiliyor. Özellikle sokak hayvanları bu sıcak yaz günlerinde temiz içme suyu bulmakta zorluk çekiyor.
Son haftalarda hava sıcaklıklarındaki artış insanları olduğu gibi hayvanları da olumsuz etkiliyor. Özellikle sokak hayvanları bu sıcak yaz günlerinde temiz içme suyu bulmakta zorluk çekiyor. Kırşehir'de hayvanseverler sıcak havalarda kedi, köpek, güvercin, serçe gibi hayvanların su bulmada sıkıntı çektiklerini belirterek cam önüne, balkona, bahçe ve sokaklara bir kap su konulması çağrısında bulundu.
KÜÇÜK BİR KAP SU ONLARIN HAYATINI KURTARIR
 “Bu sıcak havada biz nasıl susuyorsak, hayvanlarda aynı şekilde susuyor. Yağış aralıkları çok uzun ve sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde. Bu nedenle kedi, köpek, serçe ve güvercin gibi sokak hayvanlarının susuzluklarını giderdikleri küçük su birikintileri kuruyor. Bu hayvanlara yardımcı olmak için evimizin balkonuna, bahçesine, dükkanımızın önüne bir kap su koyarsak bu hayvanları susuzluktan kurtarabiliriz. Bizim için önemsiz gibi görünse de bir küçük bir kap su onların hayatını kurtarır."
ZOR DEĞİL
“ Hayvanlar bir yerden su bulur’ demek doğru değil. Evimizin balkonuna, dükkanımızın önüne bir kap su bırakmak zor değil. Onu, bunu, komşumuzu beklemeden biz bu gün hemen şimdi bu hayvanlar için dışarıya bir kap su koyalım”
Hayvanlar İçin Suyun Önemi (Bir kap su ile bir hayvanın hayatına nasıl dokunduğunuza bakın):
Çöplükten, oradan, buradan, bulduğu besinleri sindirmesinde suyun önemi çok büyüktür.
Su; Yedikleri besinlerdeki mineral ve diğer organik ve inorganik maddelerin kana karışmasını sağlar.
Sokak kedilerimiz veya köpeklerimiz topraktan, çöpten o kadar yiyecek buluyor ki topraktan yemiş olduğu bir besin haliyle toprak içinde oluyor. Su, besinleri yedikten sonra alınan gereksiz maddelerin atılmasında başrol oynuyor.
Özelliklerle kedilerde tüy temizliği için suyun önemi fevkalâde büyük.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku