Güncel

SICAKLARDA LASTİKLERİNİZİ SIK SIK KONTROL ETTİRİN

SICAKLARDA LASTİKLERİNİZİ SIK SIK KONTROL ETTİRİN

26 Nisan 2018 07:03
-A

+A


            Kırşehir Kayabaşı Mahallesinde faaliyet gösteren Ataman Oto lastik sahibi Yılaydın Ataman, araçlarda kış lastiğinin önemi kadar yaz lastiklerinin de araç ve sürücüler için önemli olduğunu söyleyerek sürücüleri uyardı.
Ataman, yaptığı açıklamada, "Sıcağın kendini hissettirdiği bu günlerde, daha fazla güvenlik için yaz lastiği ya da kış lastiği mevsimine göre araç lastik seçimi; araç performansını ve lastik ömrünü arttırır ve kasko kapsamındaki güvenceleri desteklemede etken rol oynar.
“Yaz lastiği ve kış lastiklerinin yapısı farklıdır. Bu sebeple; yaz sıcağına uygun olmayan kış lastiğiniz kullanmanız halinde; daha fazla yakıt harcar, benzinde tasarruf sağlayamazsınız. Yaz lastikleri sadece tasarruf sağlamakla kalmaz, düzensiz yıpranmaya karşı daha büyük direnç göstererek araç bakımı için kolaylık sağlar.
            “Yaz dönemlerinde uzun yolculuklar beraberinde çeşitli riskleri de barındırıyor. Yaz sıcağına dayanıklı, performans güçlendirici yaz lastikleri trafikte lastik kaynakları hasarların yaşanmasına da engel olur ve olası kazalara karşı sizi korur.
"Yaz lastikleri, özellikle sıcak havalarda düzensiz yıpranmaya karşı daha büyük direnç gösterecektir; böylece lastiğinizin kullanımı ömrü uzar. Ömrü uzayan lastikler sayesinde paranızın değerinin daha iyi karşılık bulmasını sağlamış olursunuz.
"Yaz lastikleri sayesinde çevreye vermiş olduğunuz zararda düşük düzeyde olur. Bunun sebebi ise; daha düşük yuvarlanma ile karbonmonoksit gazı oranı salınmasıdır. Yaz lastikleri daha sessiz ve yumuşak bir performans göstereceğinden üstün bir konfor sağlar” dedi.
YAZ MEVSİMİNDE KIŞ LASTİĞİNİN KULLANILMASININ ZARARLARI
Mevsimine uygun lastik kullanmak hem sürüş güvenliği hem de aracınızın sürüş sistemlerinin zarar görmemesi adına büyük önem taşıdığını belirten Ataman, şöyle devam etti: "Yazın kış lastiği kullanmak özellikle fren mesafesinin uzamasına neden oluyor. Hızlı girilen keskin virajlarda, aracın yumuşak lastik yanaklarının etkisi aracı beklenenden fazla yatırarak sürücüleri öngörülmeyen bir direksiyon hareketi refleksine itiyor. Bu aşırı toparlama hareketinin kimi zaman aracın takla atmasına dahi neden olabiliyor. Kış lastiklerini yaz aylarında kullanmaya devam etmekle kâr değil zarar ediyorsunuz. Lastiğini verimli şekilde kullanmak ve en iyi performansı almak isteyen tüketicilerimiz, mevsimine göre lastiği hem güvenlikleri hem bütçeleri için tercih etmeli” dedi.
YAZIN KIŞ LASTİĞİ KULLANIMININ ZARARLARI ŞUNLAR:
Yaz mevsiminde kış lastiği ile devam edildiğinde lastikler aşırı aşınma nedeni ile çabuk yıpranır. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, daha az yakıt ve daha az aşınma anlamına gelir.
Güç ve yakıt tüketimi artar. Seçilen lastikler binek otomobillerde yakıt tüketimine büyük oranda etki eder.
Aracın performansının da önüne geçilerek fren mesafesi uzar ve gürültü seviyesi artar. Kış lastikleri deseni ve kullanılan sırt karışımının özelliğinden dolayı yaz lastiklerine oranla daha fazla ses çıkartır.
Kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulma hatta takla atma riski ortaya çıkar. Kış lastiğinin üretimi sırasında kullanılan doğal kauçuk yüzdesinin fazlalığı kış lastiğini yaz lastiğine oranla daha yumuşak kılmaktadır. Aynı zamanda kış lastiğinden beklenen akselerasyon ve frenleme tepkimeleri kış mevsimi ve kış dönemi yol koşullarına göre daha farklı bir gövde yapısını gerektirmektedir. Dolayısıyla limitlere yakın bir performans ile yaz aylarında kış lastikleri ile yol alan sürücüyü çok tehlikeli deneyimler bekleyecektir"

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku