Güncel

SİGARA DENETİM EKİPLERİ 7/24 GÖREV BAŞINDA...

SİGARA DENETİM EKİPLERİ 7/24 GÖREV BAŞINDA...

Okunma: 225

29 Ekim 2020 15:40
-A

+A

        Dumansız hava sahasını korumak ve tütün kullanımını azaltmak amacıyla Kırşehir’de sigara denetim ekipleri Kapalı mekânlarda sigara yasağının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen ve nargile tütünü mamulü içimi için sunum yapan kafe ve iş yerlerine aralıksız denetimler devam ediyor.
        Sigara denetim ekibi ilimizde denetimleri aralıksız devam ettirirken 7/24 saat görev başında bulunup dumansız saha ile olan mücadelesini veriyor. Kırşehir kapalı alanda sigara kullanımı yasağı getirilmesi ile birlikte kurallara uyulmadığı takdirde cezai işlemleri uyguluyor ve gece gündüz demeksizin belirli bir saat olmaksızın ihbar geldiği anda da müdahale ediyor.
KIRŞEHİR DUMANSIZ BİR YAŞAM MÜCADELESİN DE KURALLARA NE DERECE UYUM SAĞLIYOR?
         Sigara denetim ekipleri aralıksız sürdürdüğü denetimlerde halen kurallara uymayan iş yerleri olduğunu bildirdi ve bu durum karşısında gerekli işlemleri başlattıklarını bildirdi. Yetkililer “bizim için saatin önemi yoktur ve sigara ile olan mücadelede kararlıyız halkımızın sağlığı için ise gecesi gündüzü fark etmeksizin  kurallara uymayan ve toplumun sağlığını tehdit eden her  kim olursa olsun müdahale ediyoruz “dedi.
        Yeni Yeşilyurt Gazetesi olarak vatandaşlar ile yaptığımız röportajda, bu tür çalışmanın ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de hassasiyet ile  sürdürülmesi menün edici, ama her şeye rağmen halen kapalı alanlarda kullanan kişiler var ve duyarsızca  davranmaların ardına aldıkları ceza dahi ikna etmiyor. Her şeyden önce sağlık olarak düşünülmeli sigara dumanı kapalı alanlarda en çok  sigara kullanmayanları etkiliyor ve sağlık bakanlığı bu konu üzerine bir çok uyarıda bulunmasıyla devletimizin aldığı sıkı tedbirler getirildi yine de halkımız bazı yerlerde kuralları göremiyor.
KIŞ GELDİ VE İNSANLAR KAPALI ALANLARDA
         Gazetemizin yaptığı araştırmada, havalar serinlemeye başladı ve özelikle kafelerde insanlar kapalı alanlarda oturmaya başladı. Kafelerde açık alan yeterli olmadığından bir kısmı açık ve ona rağmen sigara kullanımı gerçekleşiyor. İşletme sahiplerinin yaptığı açıklamada ise, “belirli bir kısmı açıyoruz mecburen sigara kullanımı için yer ayırmak zorundayız .Pandemi döneminde zor günler geçirdik tamamen sigara kullanımını kapalı bulundurmadığımız takdirde  ekonomi olarak daha da kötü gidiyoruz”dedi.
KAPALI ALANLARDA MUTLAKA SİGARA İÇİLMEZ TABELASI OLMASI GEREKİYOR
         Yetkililerin verdiği bilgide iş yerleri ve kapalı alanlarda mutlaka sigara içilmez yasağı tabelasının olması gerektiğini bildirdi.
TÜTÜN VE ALKOL PİYASASI DÜZENLEME KURULU KARARI
         Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu; 3/1/2008 tarihli ve 5727 sayılı Kanun ile değişik 4207 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin beşinci fıkrasına istinaden, aynı maddenin birinci ve ikinci fıkraları uyarınca tütün ürünleri tüketiminin yasaklandığı yerlerde ve tütün ürünleri satışının yapıldığı yerlerde asılması gereken yasal uyarı yazıları ile tütün ürünlerinin tüketilmesine tahsis edilen alanlarda bulunması gereken sağlık uyarılarına ilişkin usul ve esasların aşağıdaki şekilde belirlenmesini ve bu Kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasını karar altına almıştır.
             Tütün ürünleri tüketiminin yasaklandığı yerlerde asılması zorunlu olan yasal uyarı yazılarının şekli ve içeriği
             MADDE 1 – 4207 sayılı Kanun uyarınca tütün ürünleri tüketiminin yasaklandığı yerlerde asılacak yasal uyarı yazılarının şekli ve içeriği aşağıdaki özellikleri taşımalıdır.
             1) Kamu kurumlarına ait binalar ve özel hukuk kişilerine ait üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı, birden fazla kişinin girebileceği binaların kapalı alanları ile açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde ve bunların seyir yerlerinde asılacak yasal uyarı yazıları;
             a) Asgari 50x70 santimetre boyutunda, dikdörtgen şeklindeki beyaz zeminli kağıt veya uygun bir materyal üzerinde yer almalıdır.
             b) Baskı yapılan materyalin beyaz zemini, köşeleri oval kırmızı renkli ince çerçeve ile çerçevelenmelidir.
             c) Ucu sağ tarafa bakan ve yanmakta olan tek bir sigaranın, ortasından soldan sağa doğru çapraz şekilde kırmızı bir çubuk geçen kırmızı renkli bir daire içerisinde kapalı bulunduğu grafikten oluşan uluslararası sigara içilmez sembolünü içermelidir.
             ç) En az on santimetrelik puntoyla, italik olmayacak şekilde Haettenschweiler yazı fontu kullanılarak kırmızı renkli büyük harflerle yan yana yazılmış "SİGARA İÇİLMEZ" ibaresi ile en az iki santimetrelik puntolarla italik olmayacak şekilde Helvetica Heavy yazı fontu kullanılarak siyah renkli küçük harflerle yazılan "Burada tütün ürünleri tüketilmesi yasaktır. Tüketenlere ve tüketilmesine göz yuman sorumlulara 4207 sayılı Kanun uyarınca idari para cezası uygulanır." ve "Şikayet için:" ibarelerini içermelidir.
             d) Baskı yapılan alanın üstte kalan % 35’lik kısmını sigara içilmez sembolü, bu alanın altında kalan % 35’lik kısmını "SİGARA İÇİLMEZ" ibaresi ve en altta kalan % 30 kısmını ise diğer ibareler oluşturmalıdır.
             2) Karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında asılacak yasal uyarı yazıları;
             a) Asgari A5 boyutunda olmak üzere, toplu taşıma aracının büyüklüğüne uygun ebatta, dikdörtgen şeklindeki beyaz zeminli kağıt veya uygun bir materyal üzerinde yer almalıdır.
             b) Baskı yapılan materyalin beyaz zemini, köşeleri oval kırmızı renkli ince çerçeve ile çerçevelenmelidir.
             c) Birinci maddede tarif edilen  uluslararası sigara içilmez sembolünü içermelidir.
             ç) En az üç santimetrelik puntoyla kırmızı renkli büyük harflerle yan yana yazılmış "SİGARA İÇİLMEZ" ibaresi ile baskı yapılan materyalin boyutuna uygun puntoyla siyah renkli küçük harflerle yazılan "Burada tütün ürünleri tüketilmesi yasaktır. Tüketenlere ve tüketilmesine göz yuman sorumlulara 4207 sayılı Kanun uyarınca idari para cezası uygulanır." ve "Şikayet için:" ibarelerini içermelidir.
             d) Baskı yapılan alanın üstte kalan % 35’lik kısmını sigara içilmez sembolü, bu alanın altında kalan % 35’lik kısmını "SİGARA İÇİLMEZ" ibaresi ve en altta kalan % 30’luk  kısmını ise diğer ibareler oluşturmalıdır.
             e) Yukarıda öngörülen diğer esaslara uygun olmak şartıyla, taksi hizmeti verilen toplu taşıma araçlarına asılacak yasal uyarı yazıları; yukarıda A5 ebadı için öngörülen yazı puntoları ve işaretlerin oransal olarak küçültülmesi ile A6 boyutundaki materyallere de uygulanabilir.
             3) Yasal uyarı yazıları Türkçe olarak yazılmalı ve yukarıda belirtilenlerin dışında başkaca işaret ve ibare içermemelidir.
             4) Kırmızı renk kullanılması gereken yerlerde bayrak kırmızı kullanılmalıdır.
             5) Yasal uyarı yazılarında yer alan "Şikayet için:" ibaresindeki boşluğa, yasal uyarı yazısını asma sorumluluğunu taşıyan tarafından, o yerde tütün ürünü tüketilmesi halinde idari yaptırım uygulanması için başvurulacak kişi veya kurumun adı ile telefonu yazılmalıdır.
             6) Yasal uyarı yazılarında; baskı yapılan materyalin, toplam alanının % 10’unu aşmayacak oranda ve en alt kısmında olmak şartıyla, yasal uyarı yazılarını dağıtmak amacıyla hazırlatan gerçek veya tüzel kişilerin isim, unvan, logo, amblem gibi işaretlerine yer verilebilir.
             7) Kurumun izni veya onayı olmaksızın Kurumun ismi veya logosu kullanılmamalıdır.
             8) Yasal uyarı yazıları, sürekli ve kalıcı olmak kaydıyla; dijital ekrana yansıtmak, cama yapıştırmak, duvara asmak, tavandan sarkıtmak gibi dikkat çekecek ve rahatlıkla okunabilecek şekillerde uygulanabilir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku