Güncel

SOBACILIK MESLEĞİ SON DEMLERİNİ YAŞIYOR

SOBACILIK MESLEĞİ SON DEMLERİNİ YAŞIYOR

13 Kasım 2018 07:41
-A

+A

Kırşehir'de son yıllarda insanların sobalı evler, yaygınlaşan doğal gaz doğalgazlı evlere tercih etmesinden dolayı sobacılık mesleği yok olmakla karşı karşıya…
İnsanlığın en eski mesleklerinden biri olan sobacılık mesleği, dünyada her geçen gün gelişen teknoloji ve enerji kullanımının artması dolayısıyla can çekişen meslekler arasındaki yerini almaya çoktan başlamış durumda.Kırşehir'de tarihi uzun çarşısında da durum farksız değil.
 Şehirde bir zamanlar en gözde mesleklerden birisi olan sobacılık mesleği şimdilerde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen ustalar tarafından icra ediliyor. Ustalar her şeyin üstüne bir de çırak bulamamalarının mesleği kısa sürede tarihin tozlu sayfalarına iteceğini düşünüyor.
Uzun Çarşı'da 40 yıldır sobacı esnaflığı yapan Yüksel Soba ve Hırdavat işletmecisi Ömer Yüksel, satışlarının eskisi gibi olmadığını aktararak, “Doğalgazdan dolayı şuanda piyasanın da durumu kötü ama bizim malzemelerimiz pahalandı ve bizim kar oranımız düştü. Sobacılık mesleğinin eski tadı kalmadığı gibi bir malzemenin üstüne de 50 TL fark koyamayız. İşlerin tadı tuzu yok eskiden olsaydı biz burada 5 dakika bile oturamazdık. Kış sezonunda gördüğünüz gibi ne gelen var ne de giden şuanda doğalgaz var her tarafta. Genelde biz köylülere çalışıyorduk ama şimdi onların da yüzde yetmişi şehirde oturuyor” şeklinde konuştu.
Uzun Çarşı esnaflarından Hulusi Işık ise, “Doğalgazın gelmesi ile baya bir şekilde satışlarımız etkilendi. Soba satışları artık yavaş yavaş tarihe karışıyor. Köylere de aynı şekilde doğalgaz gidince sobacılık mesleği baya etkilendi. Nasıl ki kalaycılık bakırcılık mesleği teknolojiye yenik düştüyse bizimki de öyle olacak herhalde” diye konuştu.
“HER GEÇEN GÜN SOBA SATIŞLARI AZALDI”
Her geçen gün soba satışlarının azaldığını belirten Kırşehir Uzun Çarşı esnaflarından Hulusi Işık “Sobacının 3 ay sezonu vardır. 9 ay boyunca oturuyor imalatını yapıyor. Dolar da, Euro da 2’ye katladı. Vatandaş kafasını çevirip sobalara bakmıyor bile. Kredi kartına versen faizlerde yükseldi veremiyorsun.” dedi.
“ÇOĞU İNSAN SOBA YAKMAYI BİLMİYOR”
“Sobanın verdiği tadı hiçbir doğalgaz vermez.” diyen Kırşehir Uzun Çarşı esnaflarından Hulusi Işık, çoğu insanın soba yakmayı bilmediğine dikkat çekerek, “Bilmedikleri için zehirlenmeler oluyor. İnsanlar bilgisizler soba yakma konusunda. Köylerin çoğunda kalorifer sistemi var. Doğalgaz olmasa bile kazan konuluyor. Köyde 5 tane soba kullanacağına insan 1 kazanla ısınıyor. Bu durum da bizi ister istemez etkiliyor.” şeklinde konuştu.
BACA TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ…
Doğru soba kullanımı hakkında da bilgiler veren Kırşehir Uzun Çarşı esnaflarından Hulusi Işık, “İnsanlar sobalarının kullanışına bakacak, bacanın temiz olmasına bakacak. İlk önce bacalarını temizleyecekler. İnsanlar biraz lükse alışkın olduğu için “Tasarruf etmiyor, soba ısıtmıyor” diyor ancak soba aynı sobadır. Sobanın pisliği var, odun kömür derdi var. Doğalgazda insan parasına göre yakıyor, pisliği yok. Ne kadar fiyatlı olsa da insan doğalgaz her zaman uygundur. Ama ısınamadığı için insanlar soba alıyor ekmek pişiyor, yemek pişiriyor.” ifadelerini kullandı.Diğer bir esnaf Erol Gegiç ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Doğalgaz yayıldığı için sobacılık mesleği ölmek üzere. Yeni yapılan binalarda baca sistemi yok sadece bir baca veriliyor onunla ısınmak imkansız. Yetkililer bu kadar nasıl güvenebiliyor. Elektrik kesintisi olduğu zaman doğalgaz kesimleri olduğu zaman nasıl bir problemle karışılacağımızı bilmiyoruz.”
Kırşehir Uzun Çarşı esnaflarından Hulusi Işık soba alırken dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı: “Kalite ve yedek parçası var mı, satılan ürünün arıza yaptığı zaman yedek parçası bulunabilir mi buna dikkat etmesi gerekiyor. Soba sektörü bitmek üzere. Doğalgaz bizim bu bölgede tamamen soba sektörünü bitirdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku