Güncel

Son başvuru tarihi 31 Mart

Son başvuru tarihi 31 Mart

Okunma: 485

23 Şubat 2021 15:39
-A

+A

      Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahut Dalgalı, ilimiz esnafına kira ödemelerinin süresinin uzatıldığı çağrısında bulundu.
      İlimizde korona virüs salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnafa verilecek gelir kaybı ve kira desteği için son başvuru tarihinin 31 Mart 2021 olduğu belirtildi. İlimiz esnafları hükümetin desteklerinden yararlanmaya devam ediyor.
      Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahut Dalgalı, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Ticari işletmelerini Covid19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; Ticaret Bakanlığımızca korona virüs salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerimize; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” verilecektir” bilgisi aktarıldı.
      Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahut Dalgalı, yaptığı açıklamada;  "Bilindiği gibi pandemi döneminde gelir kaybına uğrayan esnafımıza bakanlığımız tarafından aylık 500 lira kira yardımı yapılmaktadır.
      Esnaflarımızın e devlet üzerinden yaptıkları başvurular tarafımızdan incelenmiştir.
      Kimi esnafın kira sözleşmesi ve kira ödeme dekontunu sisteme yüklememesi nedeniyle başvurusu reddedilmiştir.
Ancak bakanlığımız herhangi bir hak kaybına meydan vermemek amacı ile yeni bir çalışma başlatmıştır.
Kira yardım talebi reddedilen esnafımız e devlet üzerinden ek belge adı altında kira sözleşmesi ve/veya ödeme dekontunu sisteme yüklediği takdirde kira yardımından yararlanabilecektir.
      Kira sözleşmenizin eski tarihli olması ve 2020 yılında güncellenmemiş olması bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak kira ödeme dekontunun 2020 yılının herhangi bir ayına ait olması gerekmektedir. Unutmayın 2020 yılının tüm aylarına ait ödeme dekontu istemiyoruz. 2020 yılının herhangi bir ayına ait tek dekont yeterlidir.
Şayet istenen bu belgeleri sisteme yüklemekte güçlük çekiyorsanız lütfen Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü'ne gelin, işlemlerinizi biz gerçekleştirelim." bilgilerini paylaştı.
          Hükümetin pandemide gelir kaybına uğrayan esnafa dönük desteklemeleri devam ediyor. Bu çerçevede hükümet tarafından devreye sokulan üç ayrı destek paketi yürürlüğe girdi. Bu desteklerden birincisi iş yerine kira ödeyen esnaflara dönük Aylık 500 lira kira yardımı. İşyeri için kira ödeyen esnaflar e-devlet aracılığı ile başvurularını yaptıkları ve 2020 yılına ait bir tek kira ödeme dekontu yükledikleri takdirde bu yardımdan faydalanabiliyorlar. Sisteme esnafımızın IBAN numaralarını da yüklemeleri gerekiyor. Şayet bu bilgi ve belgeleri yüklememiş veya yanlış yüklediler ise bundan dolayı başvuruları red olmuş ise Ticaret Bakanlığının bu durumdaki esnaflarımızın mağduriyetine meydan vermemek için sistem üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu başvurusu reddedilen esnaflara ikinci bir imkan daha tanındı. Esnaflarımız e-devlet üzerinden IBAN numaralarını ve kira dekontlarını ibraz ettiği takdirde kira yardımından faydalanabilecekler. E-devlet'e erişim imkanı olmayan vatandaşlar ise Ticaret İl Müdürlüğü'ne giderek hizmet alabilecekler. Desteklemelerin diğeri ise pandemi döneminde gelir kaybı yaşadığı düşünülen götürü usule tabi esnafın tamamı ile 30 iş koluna mensup esnafların yine e-devlet üzerinden başvurmaları durumundan Aylık 1000 TL gelir kaybı desteğinden faydalanabilmektedirler. Bunun için E-devlet üzerinden vergi kayıt belgesi ve IBAN numaraları yüklemeleri yeterlidir. Ancak ilimizde hak sahibi olup da henüz bu hizmet için başvuru yapmayan 794 esnaf tespit edildi. Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü bu esnafları bu esnaflara erişebilmek için bir çalışma başlattı. Aylık 1000 TL olan bu yardımdan yararlanmak için-devlet'e erişiminiz yok ise Ticaret İl Müdürlüğü'ne gelerek hizmet alabilirsiniz.
          Destek paketinin üçüncüsü ise 2020 yılı içinde 2000 TL üzerinde ciro kaybına uğrayan yeme içme işyerleri 2019-2020 cirolarını gösterir belgeleri ile yine vergi levhasını ve IBAN numarasını e-devlet üzerinden başvurularını eklemelidirler. Başvuru sahiplerine ciro kaybının yüzde 3'ü oranında ödeme yapılacaktır. Bu yardımdan faydalanmak isteyenler başvurularını e-devlet üzerinden-devlet erişimi bulunmayanlar ise Ticaret İl Müdürlüğü'nden yapabileceklerdir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku