Güncel

Sonsuza dek sürecek...

Sonsuza dek sürecek...

Okunma: 142

28 Ekim 2020 16:06
-A

+A

        29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye'de olduğu gibi Kırşehir'de de düzenlenen törenle kutlandı.
Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. Yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi İlimizde de çeşitli programlar uyarınca günün anlam ve önemine uygun olarak en iyi şekilde kutlanması sağlandı. İlimizde Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümü Kutlama Törenleri, 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00 'te başladı ve bugün saat 24.00' de sona erecek.         
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı pandemi koşullarına uygun şekilde ilimizde coşkuyla karşılandı. Cumhuriyet Bayramında, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunduğumuz “kontrollü sosyal hayat” döneminin maske ve temizlikle birlikte temel prensiplerinden olan fiziki mesafe kuralına riayet edilmesi sağlandı.
28 Ekim 2020 Çarşamba günü Cacabey Meydanı'nda açılan “Atatürk ve Cumhuriyet”   konulu Resim ve Fotoğraf sergisini gezen ziyaretçiler duygu dolu anlar yaşadı.
          29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için coşku giderek arttı ve etkinliklere katılım yoğun oldu. Milli bayramlar her yıl yurt genelinde kutlanıyor. Bu bayramlar arasında yer alan Cumhuriyet Bayramı’nı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, en büyük bayram olarak nitelendirmiştir. 29 Ekim 2020’de Cumhuriyet'in 97’nci yılı kutlandı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NIN ANLAMI VE ÖNEMİ
         Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.
 Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.
Bizde Yeni Yeşilyurt Gazetesi olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını canı gönülden kutluyoruz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku