Güncel

SPOR SALONLARI KAPALI KALSADA, ÇALIŞMALAR EVDE DEVAM EDİYOR

SPOR SALONLARI KAPALI KALSADA,  ÇALIŞMALAR EVDE DEVAM EDİYOR

15 Nisan 2020 16:35
-A

+A

Corona Virüs nedeni Bakanlık kararı ile   spor merkezlerinde kapatıldı. Düzenli olarak spor yapan ve antiramanları bir an olsun  bırakmayan tekvandocular  çalışmalarını artık evlerde devam ettiriyorlar.
Evdeki eşyalardan faydalanarak  spor salonlarında ve  antrenörlerin verdiği komutların aynısı  evde devam ediyor. Bu durumdan oldukça menün olan  Sinan Demir, Öğrencilerimle telefonda sürekli beraberim ,günlük çalışmaları hakkında kendilerini bilgilendiriyorum bu sürecin geçici olduğunu ve tekrardan eski günlerimize döneceğimizi bu süreç içerisinde  çalışmaların bırakılmaması gerektiğini her seferinde tekrarlıyorum. Öğrencilerim zaten sporun  önemini ve günlük çalışması gerektiğini biliyorlar. Ben öğrencilerimin evde de olsa  bir an olsun  atamanlarını bırakmadığını görmek mutlu ediyor dedi. Tekvando hakkın da  gazetemize bilgi veren Sinan Demir; Tekvando, belli kurallar içinde yapılan bir spordur. Bu kurallar antrenman, sınav ve müsabaka olarak sıralanabilir. Özellikle müsabaka kuralları, sporcuların kesinlikle uyması gereken kurallardır. Tekvando müsabakalarında amaç rakibi yaralamak veya sakat bırakmak değil, rakipten fazla puan almaktır. Bu nedenle de en sıkı güvenlik önlemleri alınan dövüş sporlarındandır. Tekvando ilk olarak, Kore Yarımadası’nın kuzey bölgelerinde Kogoryo Hanedanlığı’nın mezar duvarları resimlerinde görülmüştür.
Kore halkı, tekvandoyu vahşi hayvanlara ve saldırganlara karşı savunma, savaşçı sanatı olarak kullanmasının yanı sıra, güç ve çeviklik kazanma, fiziki sağlığı ve zihni korumak, geliştirmek için egzersiz olarak da kullanmışlardır. Peki Taekwondo hayatınızı nasıl değiştirebilir? Kişiye katabileceği en iyi özellik özgüvendir. Bu özgüven birilerine saldırmak veya ukalalık yapmanın aksine hayatta daha sakin olmayı ve olaylar karşısında sağlam durmayı sağlar. Böylelikle kişi çevresinde ailesi ve arkadaşları tarafından takdir edilebilecek bir konuma sahip olur.
İkinci olarak disiplin. Disiplin, hayatımızdaki en önemli unsurlardan biri. Disiplin bizi başarıya götüren yolda en büyük rolü oynayanların arasında yer alır ve Taekwondo size bunu fazlasıyla katar. Nasıl mı? Antrenmanlara düzenli katılım, hareketleri aksatmadan çalışmak, yeni hareketler öğrenmek için sabırsızlıkla yeni antrenmanı beklemek ve ona tam vaktinde gitmek.
Taekwondo'ya başlamak için illa zorba bir çocuktan dayak mı yemiş olmanız lazım? Hayır tabiiki de. Filmlerdeki dövüş sahnelerine özenip öyle de heveslenebilirsiniz. Şahsen ben öyle başladım ve 8 yıl devam ettirdim, hala da ediyorum. Eğer herhangi bir dövüş sporuna başlamayı düşünüyorsanız ve hangisi bana en fazla katkıyı sağlar, hangisinde kendimi en iyi savunurum diyorsanız gelin Taekwondo'nun detaylarına inelim.
Taekwondo'da ayaklar ellere göre daha çok kullanılır. Amaç, ne tamamen savunma ne de atak yapmaktır. Savunmayı yaptıktan sonra en hızlı şekilde atak yapabilirsiniz veya savunmaya bile gerek kalmadan hızla atak yapıp karşı tarafı etkisiz hale getirebilirsiniz. Tamamen savunma ve atağı bu derece eşit içinde barındıran nadir sporlardan biridir Taekwondo.
Teknikler ise kişinin seçimleriyle şekillenir. Kalıplaşmış teknikler bulunur Taekwondo'da ama bu teknikleri kendi kafanızda kurduğunuz sırayla uygulayıp kendi stilinizi yaratabilirsiniz, Tekken veya Mortal Kombat’taki kombolar misali. Hatta antrenmanda yaptığınız hareketlerle fiziksel açıdan dayanıklı, güçlü ve güzel bir görünüşe sahip olursunuz.
Taekwondo'da nasıl kuşak atlanır ve hangi kuşaktan sonra profesyonelliğe adım atılır? Önce kuşaklardan bahsedelim. En düşük kuşaktan en yükseğe doğru sıralama şu şekildedir: Beyaz, beyaz-sarı, sarı, sarı-yeşil, yeşil, yeşil-mavi, mavi, mavi-kırmızı, kırmızı, kırmızı-siyah, siyah. Her 4 ayda bir kuşak imtihanı yapılır ve eğer sınavda başarılı olunursa bir üst kuşağa geçmeye hak kazanılır. Beyaz-sarı kuşağa pek rastlanmaz, çoğunlukla ilerleme şöyledir: beyaz, sarı, yeşil, yeşil-mavi… Yeşile geldikten sonra yarım yarım atlanmaya başlanır. Bu da demek oluyor ki Taekwondo'yu severek yapan bir kişi 3 yılda siyah kuşağa ulaşabilir ve siyah olduktan sonra da ilerleyiş 1.Dan 2.Dan şeklinde devam eder. Kırmızı kuşağa gelindikten sonra artık profesyonellik başlar ve kırmızı-siyah olduktan sonra turnuvalara katılmaya hak kazanılır.
Bugünün yazısında tekvando’nun çocuğunuz üzerindeki sosyal, fiziksel ve psikolojik etkilerinden bahsedeceğiz. Bu disiplini iyi yapabilmek için, çocuğunuz sabrın ne olduğunu iyi öğrenmek zorundadır. Bu ve buna benzer birçok önemli değeri çocuğunuz tekvando gibi bir sporu yaparken öğrenebilir.
Yaygın görüşün aksine, tekvando sporu şiddet içeren ya da çocuğunuzu agresif güdülere iten bir spor değildir. Aslında bakarsanız, iyi tekvandocu olmak için güçlü olmanız bile gerekmez.
Diğer sporlar gibi, anavatanı Kore olan tekvando sporu, çocuğunuzun bedenini ve fiziksel kapasitesini geliştiren bir spordur.
Aynı zamanda Tekvando çok teknik bir spordur. Bu sebeple çocuklar vücutlarını kontrol edebilmeyi öğrenirler. Tekvando sporunun eğitimi süresince, çocuğunuz sosyal ve psikolojik birçok değeri de öğrenmek zorunda kalır.
Tekvando nedir?
Bu dövüş sporu felsefesini nezaket, bütünlük, sabır, irade gücü ve bıkmaz bir ruh kavramları üzerine kurmuştur.
Tekvando kökenleri bin yıl öncesine dayanan Kore orijinli bir dövüş sanatıdır. Ellerin, ayakların, dirseklerin, yumruğun ve hatta diz kapağının bile kullanıldığı teknikleri öğretir. Aynı zamanda kişisel korumayı da öğretir.
Fiziksel ve teknik düzeye ek olarak, tekvando beş prensibe bağlı olan bir felsefeyi öğretir: nezaket, bütünlük, sabır, irade gücü ve bıkmaz bir ruh.
Dünyada en çok bilinen ve yaygın olan dövüş sanatlarının başında gelir. Yapılan araştırmalara göre 144’den fazla ülkede 30 milyona yakın kişi tarafından yapılabilmektedir.
Aynı zamanda Tekvando Olimpik bir spor haline gelmiştir. 1998 yılında ilk defa Kore’nin başkenti Seul’da yapılmıştır. İlk Olimpik düzeydeki dövüş yarışmaları ise ilk defa 2000 yılında Sidney Oyunlarında olmuştur.
Tekvando yapabilmek için gereken ekipmanlar
Bu sporu gerçekleştirebilmek için, bir adet Dobok gerekli. Bu pantolon ve ceketten oluşan bir spor giysisi, yani dövüş sporlarının kimonosu diyebiliriz. Aynı zamanda Ti kullanmak da, yani Tekvando yapan sportmenin derecesini ya da düzeyini belirten kemer.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku