Güncel

SU KAYNAKLARIMIZ TÜKENİYOR

SU KAYNAKLARIMIZ TÜKENİYOR

30 Mayıs 2020 14:46
-A

+A

       İklim değişikliği nedeniyle ülkede bir çok yerde su kaynakları tükenirken Kırşehir’de nasibini alıyor. Su kaynaklarının  tükenmenin nedenlerinin başlıca sebeplerinden bir tanesi plansız bina projelerinin  oluşmasından .Tarım alanlarının kentselleşmesi sebebiyle yağmur yağdığında kanala gidiyor ve ihtiyacımız olan su kullanılmadan gidiyor. Eski zanlarda köylerde ki çeşmeler doluluk oranı şimdilerde ise  yok denilecek kadar azaldı ve köylüler su kaynağı arayışı içerisine girdi. Köyden kente göç bir dönem yoğunluk yaşadı bunla birlikte kentlerde  nüfus artışı yaşanırken şimdilerde ise  insanlar tekrar köye göç ediyor ve yeni yeni evler inşa ederken köylere olan  dönüşlerde artış yaşanıyor. Kaman ilçesine bağlı Yazıyolu köyünde  zammında köyünü terk edip kentlere yerleşenler şimdilerde ise tekrar köylerine dönmek için parsel alma telaşında .Zamanında kente dönüşte  Yazıyolu köyü neredeyse yok denilecek kadar nüfusu azalmıştı, şimdi ise emekli olan babadan kalan evleri olanlar tekrar yerleşmek istiyor ,olmayanlar ise devletin belirlediği  yerde parsel alıp küçük bir arsada olsa ev yapıp yerleşmek isteyen vatandaş hayatında yenilikler istiyor. Her şey bunla bitmiyor tekrardan köyüne dönmek isteyenleri bekleyen sürprizle  karşılarken  sorunların  en büyü su sıkıntısı oluyor. Yazı yolu köyünde çeşmeden akan suların azalmasıyla su kaynağı arayışı içerisine düşen köylüler birlik olup masrafları üslenip su kaynağı  çıkarmak istiyorlar. Köyüne  dönmek isteyenler bununla birlikte bahçelerindeki yetiştirmek isteyip organik ürün tüketenlere birde su gerekiyor ve  su sıkıntısı ile karşılaşıyor. Su kaynakların azalması sadece kentte yaşayanların dışında köylüleri de etkiliyor yetindirdikleri ürünlerin verimini  istedikleri almak için hayal kurup çaba sarf eden köylüler suların azalmasından dertli. Doğada bulunan bazı Kaynakların hepsinin belli bir rezerv miktarı vardır. Bizler Bu kaynakları çoğu zaman hiç tükenmeyecekmiş gibi kullanarak geleceğinde bir gün geleceğini hesaplamamaktayız.
Su kaynakları neden tükeniyor.
- Su kaynaklarının tükenme nedenlerinin başında kaynakların aşırı kullanılarak israfın önüne geçilmemesi gelmektedir. İnsanoğlu su kaynaklarının sonsuz olduğunu düşünerek bilinçsizce tüketmeye devam etmektedir.
- Su kaynaklarının tükenme nedenlerinin diğer bir sebebi ise sanayileşme sonucunda su kaynaklarının kirletilmesidir. Aslında bu tükenmeden ziyade su kaynağının kirletilmesidir.
- Yine fabrika bacaların gerekli bir şekilde filtre edilememesi ve havaya verilen kimyasalların yağmur suyu ile birlikte yeryüzüne asit yağmuru olarak inmesi su kaynaklarının ayrı bir kirlenme sebebidir.
- Su kaynaklarının başka bir tükenme nedeni ise küresel ısınma nedeniyle artan buharlaşma ve sonuçlarıdır.
- Yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının bireysel ve kurumsal düzeyde sürekli olarak hoyratça sonu düşünülmeden kullanılması ( izinsiz açılan sondajlar ve kuyular ) ayrı bir etkendir.
Temiz su kaynaklarının tükenmemesi için bireyler neler yapılabilir ?
Temiz su kaynaklarının tükenmesini önlemek için her damla suya önem vermeli ve suyu dikkatli kullanmalıyız. Su tasarrufu yapmaya özen göstermeliyiz ve bu bilinci okul öncesi eğitim ile tüm çocuklarımıza aşılamalıyız.
- Damlayan musluklar ( bozuk musluklar ) tamir ettirilmeli,
- Su akıtırken daha az akış hızına sahip duş başlıkları ve muslukları kullanılmalıdır.
- Diş fırçalarken musluklar kapalı tutulmalı,
- Mümkün olduğunca küveti doldurmak yerine duş alarak yıkanılmalı,
- Banyoda duş süresi kısa tutulmalı,
- Bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makineleri kullanılmalı,
- Bulaşık ve çamaşır makinelerini tamamen doldurmadan çalıştırmamalı,
- Daha az su kullanan makineler tercih edilmeli, Özellikle çamaşır ve bulaşık makinelerinin satın alınırken tasarruf miktarları kontrol edilmeli,
- Sıcak su musluğu açıldığında suyun ısınmasını beklerken akıtılan suyun boşa akmaması için kova doldurulup bu su gereken farklı yerlerde kullanılmalıdır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku