Güncel

SÜRMELİ ŞİİR ŞÖLENİ DÜZENLENDİ

SÜRMELİ ŞİİR ŞÖLENİ DÜZENLENDİ

16 Mayıs 2018 07:30
-A

+A


Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğince düzenlenen 2018 Sürmeli Şiir Şöleni ve Âşıklar Bayramı Etkinliği Gerçekleştirildi.Düzenlenen etkiliğe gazetemizin şairlerinden Derviş Ekim'in de katılımıyla gerçekleşti. Okur - yazar Buluşması ağırlıklı bu programa Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kültür Turizm Müdürlüğü destek sağladı. 1997 yılında başlattığımız ve İlimizde yaklaşık 12 Yıldır devam eden Sürmeli Şiir Şöleni Etkinliklerine il dışından davet ettiğimiz  şair- yazar, aşık- ozanlar  katılıyor, şehrimizi tanımaya - tanıtmaya çalışıyorlar; eserlerinde Yozgat'ı yazmaya, tanıtmaya devam ediyorlar. Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğince ilin tanıtımına katkı sağlaması amacıyla yapılan şiir şölenine: Adana, Ankara, İstanbul, Çorum, Kayseri, Eskişehir, Balıkesir, Kırşehir,
Gaziantep, Karaman, Burdur, Zonguldak ve Tokat’ tan gelen şair ve yazarlar katıldı. 11 Mayıs
2018 Cuma günü Okulumuzu Yurdumuzun dört bir yanından gelen şairlerimiz ziyaret ettiler ve öğrencilerimize şiir ziyafeti verdiler. Eskişehir'den Şerife Gündoğdu ve Ersin Gündoğdu Tokat'tan Hasan Akar, Kırşehir'den Derviş Ekim, Ankara'dan Yozgatlı Ali Karaca ve Okul Müdürü İdris Çetin birbirinden güzel şiirler okudular ve öğrencilerimize okuttular. Öğrencilerimize kitap hediye ettiler. okulumuzda bugün burcu burcu şiir kokuyordu. Sürmeli Şiir Şöleni'ne bu yıl da 17 ayrı ilden toplam 27 şair- yazar davet ettik. Uluslararası boyutlarda da Sürdürülen Sürmeli Şiir Şöleni etkinlikleri ilimizin tanıtımında önemli bir görevi üstlenmiş durumdadır. Bıkmadan, usanmadan ilimizi tanıtmaya devam ediyoruz. Tek bir amacımız vardır o da: Yozgat'ın tanıtımına Katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda bu yıl da, 2018 Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı Programımız 11 Mayıs Cuma günü başladı. Cumartesi- pazar devam etti.
11-12-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen programa 17 ilden çağrılan toplam 27 şair yazar katıldı, programa Yozgat'tan da 15 kadar şair yazar katılıp Etkinliğin güzel geçmesine vesile oldular. Katılımcı Konuklarla sabah kahvaltısında buluşan Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır şairlerle bir süre sohbet edip onlara " Süper Yozgat" şiirini okudu. Toplu halde Yozgat Vali Yardımcısı Faruk Ekiz'le valilik toplantı salonunda buluşan şair ve yazarlar burada vali yardımcısına mini bir program takdim ettiler.
11 Mayıs cuma günü Başlayan Sürmeli Şiir Şöleni'ne Katılan şair ve yazarlar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 5 ayrı okulda" Okur- Yazar" buluşmasını gerçekleştirdiler. Yoğun ilginin yaşandığı okul programlarında şair ve yazarlar öğrencilerle sohbet edip şiir ve edebiyat üzerine Konuşmalar Yaptılar. Okumanın Önemi, yazma ihtiyacı ve Şiirin edebiyatımızdaki yeri- Önemi konulu sohbette kendi şiirlerini yorumladılar. İlk günkü etkinlik şehir gezisi ve valilik ziyareti ile devam etti.
12 Mayıs Cumartesi günü ise Kültür Ve Turizm Müdürlüğü salonunda "Sürmeli Şiir Şöleni" salon programı yapıldı. Bu programa Yozgat vali yardımcısı Faruk Ekiz, Il Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı, Il Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, dernek ve kurum temsilcileri ile konuk şair ve yazarlar katıldılar. Şairlerin Şiir Yorumları ile renklenen programda aşık ve ozanlar da eserlerini saz eşliğinde seslendirdiler. Programın sunumunu Yozgatlı hemşehrilerimiz: Rifat Çakır ve Yasemin Doğru yaptı.
Şiir Şöleni ile ilgili teşekkür konuşmasında dernek başkanı Ahmet Sargın etkinliğe destek veren kurumlara: Yozgat Valiliği'ne, Milli Eğitim Müdürlüğüne, Il Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Dernekler Il Müdürlüğüne ve şair- yazar konuklara teşekkür etti. Sürmeli Şiir Etkinliklerini 1997 yılında başlattık devam ettiriyoruz; amacımız Türk Kültür'ünü hizmet etmek, kültürümüzü yeni nesillere aktarmak ve Yozgat'ımızın tanıtımına katkı sağlamaktır, dedi emeği geçen herkese teşekkür etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku