Güncel

TARİHÇİ YAZAR KAZIM CEYLAN;“AHİLİK KÜLLİYESİ KIRŞEHİR’İN GELECEĞİDİR”

TARİHÇİ YAZAR KAZIM CEYLAN;“AHİLİK KÜLLİYESİ KIRŞEHİR’İN GELECEĞİDİR”

Okunma: 194

24 Ekim 2020 16:51
-A

+A


Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Uygulama Ve Araştırma Merkezi Eski Müdürü Akademisyen Tarihçi Yazar Kazım Ceylan, 2014 yılında ahilik yeminini yazarak Gümrük ticaret bakanlığı tarafından onaylanarak ülke genelinde ahilik kutlamalarında ahilik yeminini okunulmaya başladı.
Tarihçi Yazar Kazım Ceylan’nın yazmış olduğu ahilik yeminini Kırşehir külliyesinde bulunan Ahi Evran heykelinin ile birlikte yayınlandı.Ahi Evran heykeli ile birlikte  “Ahilik Yemini”’nin sunulmasında mutlu olduğunu belirten Ceylan yetkililere  teşekkürlerini bildirdi.
AHİLİK YEMİNİ
 “Ahi Evran yurdunda mesleğini icra eden biz zanaatkar ve ticaret erbabı olarak; çalışmayı ibadet sayan bir anlayışla Hakk’ın rızasını gözeterek halka hizmet edeceğime, Ahiliğin temel değerleri olarak; cömertlik, doğruluk, dürüstlük, hoşgörü, güven, sevgi, sabır, dostluk, fedakarlık, adalet, kanaatkarlık ilkelerine ve komşuluk hukukuna uyacağıma; Elime, belime, dilime, gözüme sahip çıkıp günahlardan sakınacağıma, ölçü ve tartıda doğruluktan sapmayacağıma, müşteri velinimetimdir düşüncesiyle onlara güler yüzlü davranacağıma, kaliteli mal üretip hileli ve çürük mal satmayacağıma, yalan söylemeyeceğime, insanları kandırmayacağıma, hayatımın her döneminde kul hakkını gözetip kimseye haksızlık yapmayacağa, meslek eğitimi ve kurallarına bağlı kalacağıma, helalinden kazanıp haram lokma yemeyeceğime ve AHİ esnafında olması gerekli ahlaki değerlere bağlı kalacağıma namusum, şerefim ve bütün mukaddesatım adına ant içerim”.
“AHİ EVRAN KÜLLİYESİ DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR PROJEDİR”
Tarihçi Yazar Kazım Ceylan Memleket Gazetesi  internet editörü Zeliha Karayel’e yaptığı açıklamada,”Kırşehir  külliyesi 2011 yılında projesi atılarak yapımında ilk adımı atıldı”dedi.
2011 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Tarihçi Yazar Kazım Ceylan Kırşehir’de böyle bir külliyenin yapılması için yetkililer ile görüşüp harekete geçtiğini bildirdi.
Ceylan,Ozamanın Kırşehir eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlikte görüşüp Kırşehir’in geleceği için böyle bir külliyenin yapılması gerektiğini bildirip sunulup Eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise ilgili makamlar ile görüşmesi neticesinde ilimize külliye yapımı gerçekleştiğini bildiren Tarihçi Yazar Kazım Ceylan Kırşehir için yapılan en büyük yatırıma ilk imzanın atıldığını bildirdi. Eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve proje mühendisleri ile birlikte İstanbul ve Edirne’ye giderek  bütün tarihi mekanları gezip projemin danışmanlığını yaparak proje mühendisleri çiziminin ardından inşaatımız başladı ve bugünlere geldi.
 “KIRŞEHİRLİLER AHİLİK KÜLLİYESİ PROJESİNE  MUTLAKA SAHİP ÇIKMASI  GEREKİYOR”
Kazım Ceylan ,” fikirlerinin ardından destek olan tüm yetkililere teşekkürlerini bildirdi.
Ceylan, Konya’da Mevlana külliyesine milyonlarca turist geliyor ise Kırşehir külliyesinin bittiğinde Ahiliğin esas itibari ile uygulandığında ahiliğin hayat bulduğu 32 mesleğin burada üretim yaparak satış yaptığında bir kısmının müze olduğu devasal yapı ortaya çıktığında Kırşehir’de büyük ölçüde turist getirecektir. Onun için biz Kırşehirliler Ahilik külliyesi projesine  mutlaka sahip çıkması  gerekiyor. Bu proje için kurulan heyetler ile bakana gittik çeşitli makamlara giderek buraya kaynak sağlanarak proje bu hale geldi ve bu halde de yarım kalmamalı bu model dünyaya örnek olacak bir projedir ”dedi.(ZELİHA KARAYEL)

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku