Güncel

Tarım Sigortaları 2021 Yılı Uygulamaları Duyurusu

Tarım Sigortaları 2021 Yılı Uygulamaları Duyurusu

Okunma: 700

30 Kasım 2020 15:47
-A

+A

       2021 Yılı Tarım Sigortaları Uygulamaları ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı.
       Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü internet sayfası üzerinden 2021 Yılı Tarım Sigortaları Uygulamaları ile ilgili duyuruda bulundu. İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda kapsama alınacak ürünler,  riskler, bölgelerin prim desteği oranının belirlendiği ve kararın 1 Ocak 2021'de yürürlüğe gireceği belirtildi.
       Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler,  riskler, bölgeler ve  işletme  ölçekleri  itibariyle  Devlet  tarafından  sağlanacak  prim  desteği  miktarları, her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmektedir.
Tarım ve Orman Bakanlığının destek vereceği belirtilen uygulamanın içeriği şu şekilde:
        "Devlet destekli tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili olarak; 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 12 nci ve 13 üncü maddeleri ile 5488 sayılı Tarım Kanununun 19 uncu maddesinin (d) bendine göre, kapsama alınacak “Ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarlarına” ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı 25 Kasım 2020 tarih ve 31315 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. (Karar Sayısı:3205) Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden alınan Bilgi notu çerçevesinde, 2020 yılı uygulamalarına ilave olarak kapsam genişletme çalışmaları yapılmış ve 2021 yılında; Bitkisel ürün sigortasında; Yaban domuzunun tarla ürünlerine, sebzelere ve çilek ürününe verdiği zararlar, pamuk ürününde hasat döneminde yağan yağmurdan kaynaklı miktar kaybı zararı ve ayçiçeği ürününde kuş zararı  ek riskleri ile dolu paketi halinde kapsama alınmıştır.
İsteğe bağlı olarak Altıntop, limon, mandalina, portakal ve üzüm ürünlerinde sıcak hava zararı riski teminat kapsamına alınmıştır.
Devlet destekli bitkisel ürün sigortasında Kuşburnu, Aronya, Mürver, Ejder Meyvesi, Pasiflora-Çarkıfelek, Kızılcık meyveleri ile Reyhan, Kişniş, Defne, Mercanköşk, Hatme Çiçeği, Ekinezya, Safran, Çayır Otu, Muz Fide, Soğanlı-Yumrulu Bitkiler (Lale, Leylak, Zambak, Glayöl, Sümbül, Nergiz, Süsen, Frezia, Safran) ürünleri, üretici talepleri doğrultusunda “dolu” paketi teminatı kapsamına alınmıştır.
         2017 yılında ilk defa uygulamaya başlanılan İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası, 2021 yılından itibaren Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası olarak uygulamaya geçilmiştir.
Sera sigortasında;  Seranın örtü malzemesi, konstrüksiyon (iskelet) kıymetlerinin doğrudan bir zarara uğraması sonucu enkazın sökülmesi, kaldırılması, temizlenmesi ve taşınma  masrafları paket halinde sigorta kapsamına alınmıştır.
Büyükbaş hayvan hayat sigortasında;
 – Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortalarında besi ve süt sığırları geniş kapsamlı tarifelerde geçerli olmak üzere, Hayvan Bilgi Sisteminde kayıtlı sigortalanabilir nitelikteki hayvan sayısı 1-10 aralığında olan Küçük Aile işletmelerinde toplam poliçe primi üzerinden %15 oranında indirim yapılmıştır.
– Süt sığırları, Besi sığırları geniş kapsamlı tarifelerinde 12 aylık olan tarifeye ilave olarak poliçe süresi 18 aylık olan yeni tarife oluşturulmuştur.
– Büyükbaş hayvanlar için isteğe bağlı olmak üzere grev, lokavt ve halk hareketleri riskleri teminat kapsamına alınmıştır.
Küçükbaş hayvan hayat sigortasında;
– Küçükbaş hayvan hayat sigortalarında geniş kapsamlı tarifelerde geçerli olmak üzere, Hayvan Bilgi Sisteminde kayıtlı sigortalanabilir nitelikteki hayvan sayısı 1-50 aralığında olan Küçük Aile işletmelerinde toplam poliçe primi üzerinden % 10 oranında indirim uygulanacaktır.
– Küçükbaş hayvan hayat sigortaları “Yavru Atma” hasarlarında uygulanmakta olan tazminat tutarı, muafiyetsiz olarak gebe hayvanın sigorta bedelinin sigorta bedelinin %10’undan %15’ ine çıkarılmıştır.
– Küçükbaş hayvan hayat sigortalarında geniş kapsamlı tarifelerinde 12 aylık olan tarifeye ilave olarak poliçe süresi 18 aylık olan yeni tarife oluşturulmuştur.
– Küçükbaş Hayvan Sigortasında sigortaya kabul yaşı; 30. günden 11. güne düşürülmüştür.
Su ürünleri hayat sigortasında;  Kafesler / Havuzlar arası balık aktarımları nedeniyle meydana gelen ölümler ve fiziksel kayıplar teminat kapsamına alınmıştır.
Mevcut uygulamada Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası olan branş ismi, Arıcılık Sigortası olarak değiştirilmiştir.
Kümes Hayvanları Hayat Sigortasında; Geniş kapsamlı tarifelerinde poliçe süresi 45 Günlük olan Broiler tarifesine ilave olarak poliçe süresi 12 aylık olan yeni Broiler tarifesi uygulamaya alınmıştır.
Devlet prim desteği oranları;
–  Karar kapsamında belirlenen riskler için 2021 yılında, sigorta prim tutarının % 50’si oranında prim desteği,
Açık alanda yetiştirilen meyvelerde ve yağgülünde, risk maliyetindeki artışlar ve çiftçinin ödeyeceği prim de dikkate alınarak, verilen prim desteğine ilave olarak, sadece don riski primine bu desteğin 1/3’ü oranında  (% 66,7) ek prim desteği sağlanmaya devam edilecektir.
      Köy bazlı kuraklık verim sigortasında; sigorta prim tutarının % 60’ı oranında prim desteği sağlanmasına devam edilecektir.
Devlet prim desteği tutarları; Tarım Sigortaları Havuzuna Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibinden aktarılarak karşılanacaktır.
       Tarım sigortası branşlarında muafiyet ve müşterek sigorta oranları ile prim tarife fiyatlarında düzenlemelerine gidilerek, üretici lehine iyileştirmeler yapılmıştır.
2021 yılına ait tüm düzenlemeler; Cumhurbaşkanı Kararı çerçevesinde tarım sigortaları branşlarına ait Genel Şartlar ile Tarife ve Talimatlar kapsamında gerçekleştirilecektir. Gereği bilgilerinize sunulur. Saygılarımızla…"

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku