Güncel

Tarımsal Öğretimin Başlamasının 174. Yıl Dönümü Kutlandı

Tarımsal Öğretimin Başlamasının 174. Yıl Dönümü Kutlandı

Okunma: 165

22 Ocak 2020 07:01
-A

+A

 

Ülkemizde tarımsal öğretimin başlamasının 174. yıl dönümü Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesince düzenlenen program ile kutlandı. 17 Ocak 2020 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Aşık Paşa Salonunda düzenlenen kutlama programına İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ŞAHİN’de katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ramazan AYRANCI’nın ülkemizde tarımsal öğretimin başlamasının tarihi hakkında bilgiler vermesinin ardından İl Müdürü Kenan ŞAHİN Kırşehir’de Tarımsal Üretimde Fırsat Alanları üzerine bir konuşma yaptı.
 Konuşmasında; Ziraat Mühendisliğinin geleceğin mesleklerinden biri olduğuna, tarım ve hayvancılığın gelişimi sürerken Ziraat Mühendislerine büyük görevler düştüğüne ve tarım sektöründe çalışacak olanların bu sektörün içerisine isteyerek girdiklerinde ve işlerini severek yaptıklarında üretkenliğin artacağına değindi.
Kenan Şahin: “Daha Üretken ve Bilgili Ziraat Mühendisleri Yetiştirmeliyiz”
Açılış konuşmalarının ardından günün anlam ve önemi üzerine Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin bir konuşma yaparak “Kırşehir’de Tarımsal Üretimde Fırsat Alanları” isimli sunumunu yaptı. Tarım sektöründe çalışacakların işlerini severek ve isteyerek yapmalarının sektöre faydasının daha fazla olacağını dile getiren Şahin, daha üretken ve bilgili ziraat mühendisleri yetiştirmek gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Süleyman Soylu: “İnsanlık Gıdaya, Gıda Tarıma Bağlıdır”
Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin’in konuşmasının ardından Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu “Zirai Eğitimin Önemi ve Tarımda Bilgi Paylaşımı” başlıklı sunumunu yaptı. “İnsanlık gıdaya, gıda tarıma bağlıdır.” diyen Prof. Dr. Süleyman Soylu, tarımın ülkemizde önemli yer tuttuğunu dile getirdi. Ülkemizin her yerinin tarımsal üretime elverişli alanlar olduğunu vurgulayan Soylu, tarımda dünyada 7. sırada yer aldığımızı kaydetti. Ülke ekonomisinin sigortasının tarım olduğunu söyleyen Prof. Dr. Süleyman Soylu, ülkemizde yaşanan kriz dönmelerinde tarımsal üretimin her zaman artış gösterdiğini sözlerine ekledi. Tarımda bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu anlatan Soylu, “Sahada çiftçi ile birlikte olmak, teorik eğitim vermek ve uygulamasını yapmak, çiftçilerle aynı frekansı paylaşmak, tarım günleri etkinliği yapmak gibi çalışmalar bilgi paylaşımını aktif bir şekilde gerçekleştirme adına önemli faaliyetlerdir.” dedi.
Program sonunda Ziraat fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ayrancı, günün anısına Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ile Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin’e hediye verdi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku